Ukrainan konflikti/sota

KAIKKI UKRAINALLE LUVATTAVAT TURVATAKUUT ILMAN NATO:JÄSENYYTTÄ OVAT TÄYDELLISEN KATTEETTOMIA.

MIKÄLI JOLLAKULLA LÄNSIMAALLA OLISI ROHKEUTTA HYÖKÄTÄ RYSSÄLÄÄN ASEELLISESTI TULITAUKOSOPIMUKSEN RIKKOUTUESSA, NIIN MIKSI NIILLÄ EI OLE ROHKEUTTA TEHDÄ SITÄ JUURI NYT??? ELI JOS EI OLE ROHKEUTTA NYT, NIIN EI SITÄ OLE MYÖHEMMINKÄÄN.

ÄLÄ UKRAINA USKO MIHINKÄÄN TURVATAKUISIIN JOITA LÄNNESTÄ SAATETAAN EHDOTELLA!!!
 
Ryssien talous on viimeset 3 vuotta ollut just kaatumassa. Ei siellä ole vielä edes setelipainot käynnissä, joten kepulikonsteja on käyttämättä jos niin pitkälle haluavat mennä Ukrainan vuoksi.
Pahempaan suuntaan siellä on koko ajan menty, mutta ei kukaan asiallinen talousasiantuntija ole ennustanut romahduksen olevan näköpiirissä 2022, 2023 tai 2024. Voit mennä lukemaan Suomen Pankin näkemyksiä aiheesta, mitä ovat ennustaneet.
 
Ryssien talous on viimeset 3 vuotta ollut just kaatumassa. Ei siellä ole vielä edes setelipainot käynnissä, joten kepulikonsteja on käyttämättä jos niin pitkälle haluavat mennä Ukrainan vuoksi.
Ketjun keskustelua harvoin seuranneena on muutenkin ollut romahduksen partaalla jo toista vuotta. Tästä puuttuu vain iltapäivälehtien sota-asiantuntijat niin rauhahan sitä tehdään kaikkien iloksi koska vaan. Toivossa on onneksi hyvä elää.
 
Kupyanskin tilanne parantunut selvästi Ukrainan osalta. Myroshnykov päivittää

---
I see that an update on Kupyansk is needed.Over the last 10 days, our defenders have significantly cleared the city.It even got to the point that infiltration routes for small enemy groups were partially (!) blocked.Now most of the events have mainly shifted to the northern part of the city, where the fighting for Kupyansk originally began.But the cleanup in the central part is also ongoing.Recently, it was possible to almost completely clear the "appendix" in the southwestern part, where a lot of enemies had accumulated during the 2-3 stage of the development of offensive actions.They planned to advance from there to the crossing that leads to Kupyansk-Vuzlovyi and thus completely isolate our Kupyansk garrison from the main forces.In fact, the entire direction was hanging "by a thread," because isolating the Kupyansk garrison wouldn't have been the end of it, and our defenders on the left bank of the Oskil would also have ended up encircled.But the enemy failed to carry out this plan.Now the most difficult part remains - clearing the multi-story buildings in the north of the city and the final blocking of the occupiers' infiltration routes.Currently, the city is approximately 50-60% under the control of the Defense Forces. Another 20% is a gray zone.As always, the SSO units performed excellently. They played a crucial role at the most critical moment.I also want to highlight the infantry and pilots of the 14th and 30th mechanized brigades. Without their hard work, such an operation would have been impossible to carry out.And in general, I want to commend everyone involved in the cleanup and defense of Kupyansk. Unreal cool work!

 
En Ukrainan asemassa vastahyökkäisi nyt vaan odottaisin kevääseen, koska Venäjän talous on nyt syöksykierteessä. Silloin Venäjän kotirintaman tahtotila on pohjamudissa. Pitäisin suurta vastahyökkäystä huonona merkkinä, koska se kielisi Ukrainan heikosta asemasta neuvotteluissa. He joutuisivat pakon edessä hankkimaan pelimerkkejä neuvotteluihin.

Pitkään kestäneen sodan jäljiltä Ukrainan armeija on hyvin kulunut siinä missä Venäjänkin armeija. Lisäksi todellisuus rintamalla vaikuttaa olevan sellainen, että hyökkäämiseen liittyvät tavallisesti erittäin korkeat omat tappiot, riippumatta kumpi puoli sitä tekee. Vrt. Ukrainan Pokrovskin suunnalla tekemät pienemmät vastahyökkäykset.

Tältä pohjalta en jaksa uskoa mihinkään suurempaan Ukrainan tekemään vastahyökkäykseen, ainakaan jolleivat olosuhteet muutu radikaalisti verrattuna siihen mitä ne ovat nyt.

Mitä talouteen tulee, niin Putin vaikuttaa olevan valmis erittäin suuriin uhrauksiin tämän sodan vuoksi, ja siitä seurannee se, että pahatkin talousongelmat vaikuttanevat suhteellisen hitaasti ja viiveellä sotatilanteeseen. Varmaankin vähitellen Venäjä joutuu luopumaan merkittävämmistä hyökkäysoperaatioista rintamalla ja keskittymään vallitsevan rintamalinjan pitämiseen.
 
.....

ÄLÄ UKRAINA USKO MIHINKÄÄN TURVATAKUISIIN JOITA LÄNNESTÄ SAATETAAN EHDOTELLA!!!
Mut jos sais takuutukset, sitten olis parempi. Vois vaikka Budapestiin mennä papereita kirjotteleen, niin viel paree.
 
Ryssien talous on viimeset 3 vuotta ollut just kaatumassa. Ei siellä ole vielä edes setelipainot käynnissä, joten kepulikonsteja on käyttämättä jos niin pitkälle haluavat mennä Ukrainan vuoksi.
Ilmeisesti kyllä on setelipainot käynnissä Inside Russia -Youtube kanavan tämäniltaisen lähetyksen perusteella. Printtasivat yhdessä päivässä 1,5% BKT arvosta ruplia, yli 3 biljoonaa ruplaa. Siis 3000 miljardia ruplaa.

Ja se, että Venäjän talous on pysynyt tähän asti "pystyssä" kaikista toiveista ja ennusteista huolimatta ei tarkoita sitä, että huominenkin näyttäisi hyvältä... Kyllä siellä oikeasti asiat näyttää aika heikoilta nyt.

Kuvioon sopii hyvin se, että Putinilla ja Trumpilla tuntuu olevan kova kiire solmia "bisnesdiilejä", mutta se on epävarmaa, että onko Putin siltikään kovin vakavissaan asian suhteen.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Top