Sauli Niinistö on julkaissut kirjan, jossa käydään läpi mm. Suomen tietä Natoon. Mielenkiintoisia kurkistuksia kulissien taakse Iltalehdessä.
Mielenkiintoisia siksikin, että täytyy sanoa palstan olleen niihin aikoihin TODELLA hyvin hajulla tapahtumista. 💯
Nato-jäsenyyttä valmisteltiin jo...
Jatkoa edelliseen. Sitten on jatkopäivä vielä tiistaina. Vähintään ydintuholla uhoamista tiedossa ja tiistaille vielä yksi näytön paikka jos ei tule riittävää reaktiota aikaiseksi?
Kannattaa myös kiinnittää huomiota Koreoiden suuntaan jos putinin toinen uusi paras kaveri haluaa uhitella...
Mitä meinaatte? Meinaako ryssä tehdä ydinkokeen? Novaya Zemlyassa.
Piti googlettaa, venäjä ei oo testannut kovalla koskaan. NL viimeinen testi oli:
Elikkä perjantaina olisi sopivasti 35-vuotis juhlapäivä. Eikös putler tykännyt symbolisista päivämääristä?
Kaveri asuu lähellä. Yhä savua ilmassa. Oli perhe herännyt ja koko naapurusto rynnännyt kadulle. Paineaalto tuntuva, okt tärissyt.
Muok: kaasupullot pakussa pelastuslaitoksen mukaan.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/fa24e5d8-6d5b-4c30-8ec7-5cde1261d46d
Ehdottaisin operaatiolle perustettavan ihan oma operaattoriyhtiö ja sille nimeksi Wagner Group LLC.
Sopivasti sekoittaisi informaatiotilaa ja toimisi hyvänä muikkarina kremlille siitä, että yksityisoperaattoreiden käyttö ei ole heidän yksinoikeus. Eikö pieni trollaus ole koskaan pahasta.
Itte miettii satoja miljoonia ja miljardeja työkseen ja sitten nämä pilkunnusijat tuhlaavat verovarojani pohjattomaan aukkoon mikromanageeratakseen jauhoja ja kahvipaketteja.
Rehellisesti arvostan jopa parkkipatea yrittäjyydessään (moraali hetkeksi sivuun) enemmän.
Sillä erotuksella entiseen, että yrittäjävetoisten kestikievarien sijaan saisimme nauttia 18 keskenään samanlaisen S-kestikievarin palveluista matkan varrella.