7.62:
+yleisin jakokaliberi
+aliäänisyys helposti saavutettavissa
- epäseksikäs ryssänpastilli
Sako 92s
-törkeän etupainoinen vaimentimen kanssa
+? Mahdollisuus ampua äänenvaimennettuja kertalaukauksia kaasuportti kiinni (onko sulkua siviilimalleissa??)
cz bren 2
Ei paljoa kokemuksia, ilmeisesti mäntäkone länsimaisella ergonomialla
Grandpower araq, "arskan ja akn äpärälapsi"
Tulossa vasta myyntiin, luotettavuudesta ei mitään tietoa
+ak lippaat käy
Esittämilläsi reunaehdoilla valinta olisi 7,62x39 ja ase CZ Bren 2, jos hinnalla ei ole väliä. Bren 2:ssa on paino ja mitat vaimenninkäyttöä ajatellen kohdillaan (2,9 kg ja lyhyt 11'' piippu) ja siinä on lisäksi säätökaasut. Miinuspuolena siinä vaimennin pitää kiintoasentaa (11''/280 mm piippu pitää saada vähintään 300 mm:iin ja 577 mm kokonaispituus pitää saada 600 mm:iin), mutta tosin Silent Steelin vaimentimen voi purkaa etupäästään puhdistamista varten, niin kiintoasennus ei olisi niin suuri ongelma (kuin vaikkapa Ase Utran vaimentimilla, joita ei ole tarkoitettu purettaviksi).
Sako M92S:ssä on tuo kaasuportin sulku kuten sota-aseessakin, mutta kukaan ei valmista siihen tällä hetkellä suoraan sopivia vaimentimia (jotka kiinnittyisivät suujarrun sisäpinnan kierteeseen). BR-tuotteen vanhaa Reflex-vaimenninta varmasti liikkuu markkinoilla, mutta se ei ole kenttäkelpoinen, koska jo vajaan kymmenen laukauksen kohdalla ampujan silmiä vetistää taakse puhaltavien palokaasujen vuoksi. Saimaa Still teki pienen sarjan hyvää, läpipuhaltavampaa vaimenninta, mutta niiden saatavuus on kiven alla, ja jatkajayritys Silent Steel ei ole tehnyt vastaavalla kiinnityksellä. Sepällä teetättämällä tietysti saisi Silent Steelin kiinnityskappaleen tilalle M92S:ään sopivan palan, mutta se on kallista.
Ja tosiaan kuten jo itse arvioit, niin M92S vaimentimella on todella epäergonominen etupainoisuutensa vuoksi.
Yksi vaihtoehto olisi hankkia Norinco tai vastaava edullinen paska-AK (mm. Pohan asehuutokaupasta saa tyypillisesti n. neljälläsadalla), pätkäistä piippu 11,9''/300 mm:iin (yleensä tällä saa Norincon käynnin paranemaan, koska niiden piipuissa on valtavaa sisäballistista vaihtelua, ja lyhyemmässä piipussa sitä ehtii olla vähemmän) ja tarvittaessa myös lyhentää kaasukoneistoa ja asentaa säätökaasut, optiikan jalka, Sureshotin etukädensija ja joku teleperä.
Speksinä lähtisin siitä, että kaliberin on oltava pv jakokamaa, ja aseeseen olisi mielellään mahdollista vähintään ladata itse aliäänistä ampumatarviketta. Aliäänisiä ei kuitenkaan paljoa tarvitsisi, joten koen että ne voi tuoda vaikka aseen mukana itse jos tarvis on.
Itseladattavien lisäksi useampikin ulkomaalainen firma lataa aliäänistä patruunaa 7,62x39:lle (Lapuakin on sitä joskus viranomaistilauksiin tehnyt, mutta ei kai siviilimyyntiin). PPU ainakin lataa, ja vaikka se ei kuulu heidän maahantuojansa perusvalikoimaan, niin sieltä voi kysyä, ja riittävän ison määrän tilaamalla voisi onnistua (esim. yksi laatikko, liekö se sitten n. 1000-1200 patruunaa).