Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

. Joten ei kannata olla pessimistisia "nyt meni kaikki". Se vain menee ja menee tätä rataa, mutta ei mennäkseen mihinkään 
Tervetuloa todellisuuteen.
Tai maailmaan ilman vaseliinia. Washington on jälleen tuonut alueelle uuden "rauhansuunnitelman". Kuten aina, se on oikea ja siinä on kauniita kaavioita. Paperilla kaikki näyttää täydelliseltä. Kansainväliset joukot menevät Gazaan, riisuvat terroristit aseista, luovat järjestystä ja siirtävät vallan "vastuullisille ihmisille". Yhdysvaltojen mielestä tämä muistuttaa asunnon remonttia. Mestarit saapuvat, siivoavat roskat, maalaavat seinät ja ilmoittavat, että nyt vallitsee "rauha, ystävyys, solidaarisuus". Mutta todellisuus toimii täällä eri algoritmeilla.
Palestiinalainen osapuoli ei usko yhteenkään kansainväliseen voimaan. Jokainen ulkopuolinen pelaaja kirjataan automaattisesti Israelin liittolaiseksi. YK, EU, NATO. Se on heille yhdentekevää. Gazan ja itsehallinnon väestö on varma, että nämä voimat tulevat suojelemaan Israelia, eivät heitä. Hamas ja Islamilainen Jihad hylkäsivät YK:n päätöslauselman heti. Heille aseista riisuminen kuulostaa sodan häviämiseltä "sionisteille".
Ja tässä, kummallista kyllä, on oma logiikkansa. Ei rauhanturvaajille, mutta kuitenkin. Haastattelussa esiintynyt palestiinalaisnainen, joka sanoi haluavansa taistella juutalaisia vastaan ja voittaa heidät, ei puhunut kompromisseista. Nainen ja hänen kaltaisensa toistavat sitä, mitä ovat kuulleet lapsuudestaan saakka. Juutalaisia ei saa olla täällä. Piste. Tähän heitä opetetaan koulussa. Tätä heihin on iskostettu vuosien ajan. Viha juutalaisia kohtaan ei ole leimahdus, vaan osa heidän maailmankatsomustaan. Ja sitä ei mikään rauhanturvaaja voi korjata.
Amerikkalainen suunnitelma perustuu olettamukseen, että palestiinalaiset ovat valmiita kahden valtion ratkaisuun. Että he hyväksyvät Israelin ja elävät sen naapurina. Lähinnä diplomaattien fantasioissa. Todellisuus on toisenlainen. Useimmat palestiinalaiset eivät tunnusta Israelia eivätkä aio elää sen kanssa rauhassa. He eivät ole valmiita luopumaan aseista. Eivätkä hyväksy kansainvälistä valvontaa. Heille tämä on vieras suunnitelma, joka on hylättävä heti. Suunnitelman ongelma ei ole sen sisällössä, vaan siinä, että se ei huomioi lainkaan paikallisia tuntemuksia. Kabinettien logiikka ei vastaa kadun logiikkaa.
Kun yksi yhteiskunta suunnittelee naapuruutta, toinen kasvattaa vihaa. HAMAS ei luovuta aseitaan, koska pitää taistelua velvollisuutenaan. Viimeiseen asti... Viimeiseen juutalaiseen asti. Joten kyllä. Amerikkalainen hanke vaikuttaa vaikuttavalta. Mutta se tekee vaikutuksen vain niihin, jotka ovat kaukana siitä, mitä todella tapahtuu. Ja sota jatkuu. Ja vielä yksi 'nopeasti ratkaistava konflikti', jonka Trump lupasi, on hyvin ennustettavasti jäänyt ratkaisematta. Tällaista todellisuutta, hyvät herrat. Todellisuutta ilman vaseliinia. #Israfront"
Ikiaikaista ja hyvin tehokasta vaikutuksiltaan, on "kasvatustyön" aloittaminen jo varhaislapsuudesta. Kohti indoktrinaatiossa annettujen viholliskuvien hyvin syvälle psyykeeseen ulottuvaa sisäistämistä osaksi kulttuuria ja kansanluonnetta. Dehumanisoinnin ja vastaavien, käytännön osoittamien tehokkaiden työkalujen kautta tuota eteen viedään. Esim. Venäjällä tuo on opetustoimen perusteisiin elimellisesti kuuluvaa peruskauraa, kuten oli neukkulassakin.Lasten aivopesu terroristeilla on aivan kammottava. Jotkut pitää sitä viattomana ilmiönä, minä en. Itse diktatuurin keskuudessa kasvaneena tiedän huurahtaneita kommareiden valheisiin oli valtaenemmistö. Mun lähdön aikana hieman apaatisesti, mutta pienen tauon jälkeen taas sieltä kuoriutunut vanhat kunnon tšekistit ja kommarit ja muut sovjetrunkkarit.
Se ainakin on vahva yhdistävä tekijä Hamasilla ja RyZsälässä.
Ryzsalässä lapsukaiset marssi aina aseiden sotilaspuvuissa kanssa, pidättelee kansanvihollisia, saksalaisia yms vihollisia. Aikuisetkin pitää ihmeellisiä ulkoilmateattereita jossa ne vie pirkin katuja hitlerin natseja, marsittavat heitä pitkiin katuja, teatterimaisuus kulminoituu hysteriaan voitonpäivänä .
Gazan pikkuiset meni paljon pitemmälle - heillä on paljon jopa kunnon teloitusnäytöksiä:
Myös nukeilta leikataan päitä veitseilla, nuket ovat juutalaisia. Päät ovat kiinnitetty kevyesti, jotta lapsien käsi irrotti sen helposti. Tähän osallistuvat tytötkin.
NIin, ja sitä uudesta USAn päätöksestä, jotkut koe sitä pahana, itse näen hyvän puoleen.
Mutta olen pieni ihminen vaan, kaikkea en tiedä. Mutta itse USAn päätöksessä näen nerokastakin siirtoa. Epäilen että Israelin kanssa.
Kaikille on luvattu jotain, Israelia ei velvoitettu yhtään mihinkään. Ja kaiken kukkuraksi jätettiin koko prosessin Egypitille ja..Israelille hoidettavaksi!
Israel jää Gazaan. Silitettiin saudittien masua: ai te halusitte maininnan palestinasta? No, katsokaa,, siinähän mainittu, siinä on on sanoja "palestina". Milloin? Noh, mistä me tiedetään sitä, ensin PA (palestinan administraation) pitää tehdä reformit. Joten ei kannata olla pessimistisia "nyt meni kaikki". Se vain menee ja menee tätä rataa, mutta ei mennäkseen mihinkään
![]()
MItään niistä en käyttänyt, mutta erittäin typerä teko koko S-ryhmästä. Israelissä tehdään niin paljon erilaisia innovaatioita ja tieteellisiä mullistuksia, että koko maailma hyötyy niistä.S-ryhmä alkoi boikotoimaan Israelia, ei hirveän järkevää...
![]()
Nämä tuotteet katoavat nyt S-ryhmän kaupoista – Osuuskauppa kertoo, miksi se vaikeni asiasta
Kansanedustaja Alviina Alametsä (vihr) iloitsee Israel-boikotista.www.iltalehti.fi
Vituttaa koko S-monopoli muutenkin, niin nyt tuli viimeinen pisara. Pistänpä totaaliboikottiin kaikki ravintoloista ja huoltoasemista lähtien.S-ryhmä alkoi boikotoimaan Israelia, ei hirveän järkevää...
![]()
Nämä tuotteet katoavat nyt S-ryhmän kaupoista – Osuuskauppa kertoo, miksi se vaikeni asiasta
Kansanedustaja Alviina Alametsä (vihr) iloitsee Israel-boikotista.www.iltalehti.fi
Juuri näin.Tämä vasemmisto-piireissä levitetty Israel-vastainen propaganda voi kolahtaa meitä kaikkia vastaan. Vain todella kauaskatseiset ja älykkäimmät ihmiset näkevät sen vaikutusta. Lännessä "free-palestinen" meno on hirvittävä. Tätä voi kutsua vain hulludeksi. Vaaralliseksi huulludeksi.Ikiaikaista ja hyvin tehokasta vaikutuksiltaan, on "kasvatustyön" aloittaminen jo varhaislapsuudesta. Kohti indoktrinaatiossa annettujen viholliskuvien hyvin syvälle psyykeeseen ulottuvaa sisäistämistä osaksi kulttuuria ja kansanluonnetta. Dehumanisoinnin ja vastaavien, käytännön osoittamien tehokkaiden työkalujen kautta tuota eteen viedään. Esim. Venäjällä tuo on opetustoimen perusteisiin elimellisesti kuuluvaa peruskauraa, kuten oli neukkulassakin.
Siinäkin mielessä melko perkeleellinen ongelma, että vaikka leikiteltäisiin ajatuksella suuresta positiivisesta muutoksesta tässä ajassa ja nyt. Niin oikeassa tosielämässä noiden kieroutumien oikaiseminen aikaa ottaa. Kauan.
Israelin korkeatasoinen tiede- ja teknologiaosaaminen on johtanut moniin läpimurtoihin eri aloilla. Maa tunnetaan innovaatioistaan, jotka ovat mullistaneet maailman ja parantaneet elämän laatua maailmanlaajuisesti. Alla on esimerkkejä tutkimuksista ja kehityksistä, jotka Israelista ovat lähtöisin:
### 1. **Cherry-tomaatit**
Israelilaista maataloustutkimusta pidetään yhtenä maailman edistyksellisimmistä. Cherry-tomaatit (kirsikkatomaatit) ovat osittain israelilaisten tutkijoiden ansiota, jotka kehittivät tämän suositun pienen, makean ja helppohoitoisen tomaattilajikkeen 1970-luvulla. Kasvilajikkeita kehitettiin sympaattisten ja säänkestävyysominaisuuksien parantamiseksi, ja niiden suosio levisi nopeasti maailmanlaajuisesti.
### 2. **Tietotekniikan ja kyberteknologian innovaatiot**
- **Waze**: Israelissa vuonna 2006 kehitetty navigaatio- ja karttasovellus, joka hyödyntää käyttäjien reaaliaikaista sijaintia ja ilmoituksia liikenteestä. Waze on sittemmin vallannut maailmankartat ja muutti sitä, miten ihmiset hyödyntävät GPS-teknologiaa.
- **Check Point Software**: Tämä israelilaisen tietoturvan huipputeknologiayritys loi ensimmäiset moderneja palomuureja hyödyntävät ja tietoturvaan keskittyvät sovellukset 1990-luvulla. Check Point aloitti käytännössä nykyisen kyberturvallisuusalustan kehityksen.
### 3. **Lääketeollisuuden mullistukset**
- **Copaxone**: Tämä lääkekeksintö, joka kehitettiin Israelissa, on merkittävä MS-taudin hoidossa ympäri maailman. Se edisti neurologisten sairauksien lääketiedettä merkittävästi.
- **PillCam**: Israelilainen yritys kehitti kapselikameran, joka voidaan niellä ja käyttää ruoansulatuskanavan tutkimiseen. Tämä mullisti diagnostiikan, erityisesti invasiivisten gastroenterologisten tutkimusten osalta.
### 4. **Agriteknologia ja vedenhallinta**
- **Tippukastelujärjestelmät**: Israelilaiset insinöörit kehittivät tippukastelujärjestelmät, jotka minimoivat veden tuhlaamisen ja maksimoivat sadot. Tämä on ollut erityisen tärkeä innovaatio maissa, joissa vesivarat ovat rajalliset.
- **Veden kierrätys ja desalinaatio**: Israel on maailman johtava maa vedenkierrätyksessä, ja sen kehittämät suolanpoistoteknologiat auttavat tuottamaan puhdasta juomavettä jopa autiomaissa. Tämä osaaminen on otettu käyttöön eri puolilla maailmaa.
### 5. **Aurinkoteknologia**
Israel on innovoinut merkittävästi myös aurinkoenergian hyödyntämisessä. Esimerkiksi yhtiöt, kuten SolarEdge, ovat kehittäneet älykkäitä aurinkopaneelien hallintajärjestelmiä, jotka ovat lisänneet aurinkoenergian tehokkuutta.
### 6. **Bioteknologia**
Israelilaiset tutkijat kehittävät jatkuvasti uusia ratkaisuja bioteknologian alalla:
- **Syövän hoito**: Israelissa tehdään merkittävää tutkimusta syöpähoitojen, kuten immunoterapioiden, parissa.
- **Regeneratiivinen lääketiede**: Israel on mukana kantasolututkimusten ja kudosten regeneroinnin kehittämisessä.
### 7. **Ilmailu- ja turvallisuusteknologia**
Israel tunnetaan huippuluokan drone-teknologiasta ja ilmailuinnovaatioista. Monet modernit drone-järjestelmät ovat israelilaisen teknologian kehittämiä ja auttavat sekä siviili- että puolustusaloilla ympäri maailmaa.
### 8. **Altaan innovatiivinen terveys- ja diagnostiikkatekniikka**
- **EarlySense**: Teknologiaa, joka mahdollistaa hengityksen ja sykkeen seurannan ilman mitään suoraa kontaktia potilaaseen, mullistaen sairaaloiden potilasvalvonnan turvallisuuden.
### 9. **Maatalouden vihreät innovaatiot**
Israelilaiset tutkijat ovat kehittäneet erilaisia tuholaisia torjuvia ja ympäristöystävällisiä kasvinjalostusmenetelmiä, jotka ovat pelastaneet monta kriittistä ruokakasvia sekä vähentäneet kemikaalien käyttöä.
### 10. **AI ja robotiikka**
Israel on yksi tekoälyn ja robotiikan johtavista maista. Sen sovelluksia löytyy monilta aloilta, kuten lääketieteestä, logistiikasta, puolustuksesta ja koulutuksesta.
### Israelin vaikutus
Israelin tieteelliset innovaatiot ovat saavuttaneet globaalin maineen. Näiden keksintöjen lisäksi israelilaisilla startup-yrityksillä on maailmanlaajuisesti vaikutusta lukuisissa korkeateknologisissa projekteissa.
Summattuna, Israel on ollut huomattava innovatiivisten ratkaisujen lähde maataloudessa, teknologiassa, lääketieteessä, energiaratkaisuissa ja bioteknologiassa!
Joku voisi lähettää näille idioteille koko luettelo israelilaisten saavutuksista, jota postasin yllä. Eikä siinä edes kaikkea. Sen kun kieltäydy kaikesta, mitä siellä on! Yhtäkään mahalaukun tutkimusta, jos tulossa sellainen he eivät saa tehdä, se on israelilainen PillCam.Vituttaa koko S-monopoli muutenkin, niin nyt tuli viimeinen pisara. Pistänpä totaaliboikottiin kaikki ravintoloista ja huoltoasemista lähtien.
Somessa jo lähes trendaa SS-ryhmä.Gazan terroristit suorastan rakastavat puhua kärsivistä lapsista, propaganda videoilla lapsia usein nostetaan kameraan eteen ja ylös ja ravistetaan sellaisella voimalla että Suomessa se täyttäisi pahoinpitelyn kriteerit.. Propaganda videoista ja miten niitä tehdään on jo tarpeeksi näytetty. Muutama otosta on päässyt, kuvaajat takaa ja imitoidu "hätä", on päässyt videoita, joita lapsia naurattaa koko meno. Kuvataan edestä, sivusta ja takaa miten "nälkäinen lapsi joukko" tungeksimassa ämppäreineen ruoka jonossa. AI myös ollut ahkera, on nähty kuusisormisia "äitejä", jotka pitää kuollutta vauvaa, jostain syystä vaaleatukkaista blondia ja muuta ihmeellista.
Mutta Mayya M. tiimeinen seuraa tarkasti kuinka oikeasti elävät Gazan lapset. Lännessä ei näitä videoita saa näyttää. Häiritsevät islamisaatio prosessia. Ja vihervasemmisto ei kestäisi totuutta.
Mutta mitä voi näille tik-tokkereille ja insta lapsille ja nuorukaisille, äiditkin siellä kuvaa mielellään poikalapsien touhuja ylpeänä, hänestähän kasvaa kunnon jihadisti.
Muuten kuvataan paljon ihan normaali elämää, sitä sama arkea kuten kaikkialla, paitsi aseen kanssa voi kävellä ihan vapaasti, ei pelkästään kävellä, vaan myös ampua ilmaan kokonaisia jonoja..ja lapset sitä vasta tykkää, katsokaa näitä onnellisia ihailevia kasvoja. Jokainen poikalapsi osaa jo, jokainen koskettanut asetta jo vauvana ja sitten palaa halusta olla samanlainen ampuja. Katsokaa näitä ilmaan huvikseen ampujaa ihailevia lasten ilmeita.
Harmi ettei ole engl.kielista transliterointia.
Mutta kuvatkin kerro paljon.
![]()
10 t. näyttökertaa · 1 t. reaktiota | Что происходит с детьми в секторе Газа на самом деле? Почему дети живут в опасности. ✅Подпишись, чтобы знать правду. | Mayya Maushken
Что происходит с детьми в секторе Газа на самом деле? Почему дети живут в опасности. ✅Подпишись, чтобы знать правду.www.facebook.com
Ei Coopin tai rainbowin laatutuotteita hyllyjen täydeltä tai ABC:n ylivertaista buffettia? Noinkohan tästä selviää...Vituttaa koko S-monopoli muutenkin, niin nyt tuli viimeinen pisara. Pistänpä totaaliboikottiin kaikki ravintoloista ja huoltoasemista lähtien.
Saa nähdä..tuskin jaksaa.Somessa jo lähes trendaa SS-ryhmä.
Lisäksi pari viikkoa sitten israelilaiset ostivat (tekivät ostotarjouksen) Cityconista, joka on erikoistunut omistamaan ja operoimaan kauppakeskuksia ja muita päivittäistavaraan keskittyneitä liiketiloja… saas nähdä pelaako SS-ryhmä aloittamansa pelin loppun asti.
Tämän takia kannattaa jäsenenä äänestää tulevissa Osuuskauppavaaleissa: https://osuuskauppavaalit.fi/Vituttaa koko S-monopoli muutenkin, niin nyt tuli viimeinen pisara. Pistänpä totaaliboikottiin kaikki ravintoloista ja huoltoasemista lähtien.
Meni sitten S-ryhmä boikottiin.S-ryhmä alkoi boikotoimaan Israelia, ei hirveän järkevää...
![]()
Nämä tuotteet katoavat nyt S-ryhmän kaupoista – Osuuskauppa kertoo, miksi se vaikeni asiasta
Kansanedustaja Alviina Alametsä (vihr) iloitsee Israel-boikotista.www.iltalehti.fi