Räsänen: Kenian iskun Suomi-yhteys ei olisi yllätys
il Maanantai 23.9.2013 klo 11.07
Sisäministeri Päivi Räsänen (kd) tuomitsee viikonlopun terroristi-iskut.
Päivi Räsäsen mukaan suojelupoliisi selvittää Nairobin iskun Suomi-yhteyttä. (JAAKKO VIRTANEN)
LUE MYÖS
Nairobin terroristit uhkaavat surmata panttivangit
Epäily: "Valkoinen leski" Kenian hyökkäyksen takana
Supo: Suomalaisen nimi terroristilistalla voi olla väärä
- Pidän Nairobin ostoskeskusiskua ja Peshawarin kirkkoiskua järkyttävinä ja paheksuttavina tekoina, Räsänen toteaa tiedotteessaan.
Sisäministerin mukaan suojelupoliisi on sunnuntai-illasta saakka yrittänyt vahvistaa Twitteristä peräisin olevaa tietoa, jonka mukaan yksi Kenian iskun tekijöistä olisi kotoisin Suomesta.
- Toistaiseksi suojelupoliisi ei pysty vahvistamaan tai kumoamaan tiedon todenperäisyyttä. Selvitystyö jatkuu, Räsänen sanoo.
Sisäministeriön tilannekatsauksen mukaan Suomesta on lähtenyt musliminuoria sotimaan islamilaisten maiden aseellisiin konflikteihin, suurin osa Syyriaan. Väkivaltaisten ääri-ilmiöiden määrä on kuitenkin Suomessa vähäistä.
Räsäsen mukaan suojelupoliisi on kuitenkin huomannut, että jotkut Suomesta ovat olleet yhteyksissä kansainvälisiin terroristijärjestöihin, kuten al-Shabaabiin.
- Mikäli Suomi-yhteys todettaisiin, ei sekään olisi suoranainen yllätys viranomaisille, Räsänen sanoo.
Suojelupoliisi sai viime kevään kehyspäätöksessä 1,6 miljoonaa euron tasokorotuksen terrorismin torjuntaan.