Kenraalin virkojen määrä vähenee ja ammattiliitto upseeriliitto nostaa metelin. Tämäpä yllättävää. Totesinkin jo aikaisemmin, että upseeriliiton rooli ei ole maanpuolustusta koskevien asiantuntijalausuntojen antaminen julkisuuteen, vaan jäsenmaksunsa maksaneiden jäsentensä etujen ajaminen ammattiliittona. Tämä tosiseikka tuntuu usein olevan suuren yleisön siviilimassalle lähes mahdoton käsittää, vaikka asia on verrannollinen vaikka taannoisiin Paperiliiton "asian tuntia lausuntoihin" paperinvalmistuksen kannattavuudesta Suomessa.
Käytännössä kenraalin paikkojen vähentäminen tarkoittaa tien kenraalikuntaan muodostuvan entistä takkuisemmaksi ja kilpailun kiristymistä, jonka lisäksi ilman kenraalinvirkaa jäävät "ylimääräiset" kolme henkilöä jäävät myös ilman kenraalin palkkaa.
Kenraalien määrän lisääminen, vaikka sillä perusteella "kun kaikilla muillakin on" puolestaan hyödyttäisi upseeriliiton jäsenistöä tasoittamalla tietä kenraalikuntaan ja kenraalitason palkoille. Tämän vuoksi asia on myös upseeriliiton agendalistalla.
Tämä vain tällaisena perjantain maalailuna, sillä asialla ei ole vaikutusta maanpuolustukseen. Rakkikoirat räksyttävät ja panssarikiila kulkee.