Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Juu, malttia pitää olla. Tosin Kiina veti "hieman" radikaalimmalla linjalla rajoituksia peliin kuin mitä täällä näyttää tapahtuvan.Ja nyt toistan, jäitä hattuun, tämä on laskettu Kiinan kuolleisuudella ja Suomen väestörakenteella, mutta uhrien jakauma tulisi olemaan tämä:
Katso liite: 38116
Nämä ovat hyviä ohjeita, mutta ei kyllä mitään "todella rajuja".Ohjeita sentään lisätään:
"![]()
Nyt tuli todella rajut ohjeet THL:stä: Ryhmäharrastukset seis ja etäisyys pidettävä jopa ulkona liikkuessa, suomalaiset! – ”Pitää oikeasti ottaa todesta”
Koronavirus on epidemian kynnyksellä Suomessakin, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kertoo.www.talouselama.fi
THL:n ohjeita epidemian hillitsemiseksi ja kontaktien vähentämiseksi:
– Kipeänä jäädään kotiin, koskee sekä työelämää että lapsia päiväkodeissa ja kouluissa
– Kokouksia vähennettävä työelämässä
– Arkielämässä tulee välttää tilaisuuksia, joissa on runsaasti ihmisiä
– Ryhmäharrastuksia vältettävä
– Etäisyys muihin ihmisiin pidetään jopa ulkoliikunnassa (THL on aiemmin suositellut 1 metrin turvavälin pitämistä jokaiseen kanssaihmiseen, jolla on flunssaoireita)
– Ei työmatkoja, ellei ”täysin välttämätöntä” esimerkiksi koko liiketoiminnan vaarantuessa
– Älä mene tapaamaan ikäihmistä, käytä yhteydenpitoon muita keinoja
– Älä käy tapaamassa sairasta läheistä
– Älä pyydä isovanhempaa sairaan lapsen hoitajaksi
– Käsien pesu ja yleinen hygienia ovat nyt erityisen tärkeitä.
Ja nyt toistan, jäitä hattuun, tämä on laskettu Kiinan kuolleisuudella ja Suomen väestörakenteella, mutta uhrien jakauma tulisi olemaan tämä:
Katso liite: 38116
Valtioneuvosto | Statsrådet
✔@valtioneuvosto
https://twitter.com/valtioneuvosto/status/1238409351502671872
Snapchatissa leviää ilmeisesti virheellinen kuvakaappaus Ylen sivuilta, jossa kerrotaan hallituksen päättäneen sulkea kaikki koulut ja päiväkodit 13.3.2020 alkaen. Tällaista päätöstä ei ole tehty ja kuva on väärennös. Tämä kannattaa kertoa lähipiirinne snäppikäyttäjille.
162
12.19 - 13. maalisk. 2020
Näin:
![]()
Näkökulma: ”Älä mene kipeänä töihin”, THL:n pääjohtaja sanoi, töräytti nenäliinaan ja tyrmistytti suomalaiset
THL:n pääjohtaja ei johda esimerkillään, pohtii Iltalehden toimittaja Sami Koski.www.iltalehti.fi
Onko pääkaupunkiseudulla jotenkin hermoheikompaa väkeä, vai onko sitä vaan niin paljon enemmän? Mutta onhan sielä kauppojakin paljon enemmän. hmm...Hamstraus jatkuu tänään vielä kovempana kuin eilen. Nyt jo hyllyt moninpaikoin tyhjänä.
Hämmästyttävää, hämmästyttävää
Onko pääkaupunkiseudulla jotenkin hermoheikompaa väkeä, vai onko sitä vaan niin paljon enemmän? Mutta onhan sielä kauppojakin paljon enemmän. hmm...
Kuten edellisellä sivulla totesin, niin Kangasalla(joka myös epidemia aluetta) Ei ollut merkkiäkään tuollaisesta hulabaloosta ja ostoskärrytkin täynnä ihan perus ostoksia, ei mitään säilyke tai vessapaperi röykkiöitä. Vai eikö täällä "landella" vaan oteta asiaa tarpeeksi vakavasti?
Olisi mielenkiintoista tietää, mistä nämä aleuulliset erot johtuvat ihmisten käyttäytymisessä.
Jos pääkaupunkiseudun ihmiset varautuvat paremmin kuin muut, niin hyvä heille. Tosin luulen hamstraajia löytyvän kaikkialta.Onko pääkaupunkiseudulla jotenkin hermoheikompaa väkeä, vai onko sitä vaan niin paljon enemmän? Mutta onhan sielä kauppojakin paljon enemmän. hmm...
Kuten edellisellä sivulla totesin, niin Kangasalla(joka myös epidemia aluetta) Ei ollut merkkiäkään tuollaisesta hulabaloosta ja ostoskärrytkin täynnä ihan perus ostoksia, ei mitään säilyke tai vessapaperi röykkiöitä. Vai eikö täällä "landella" vaan oteta asiaa tarpeeksi vakavasti?
Olisi mielenkiintoista tietää, mistä nämä alueelliset erot johtuvat ihmisten käyttäytymisessä.
Edit. typo(voi olla enemmänkin, sillä otin jo hieman koronalääkettä)
Suomessa asuvat Venäläiset ne vaan varautuu tavaroiden loppumiseen, kun olettavat että Suomessa sama meno kuin itärajan takana, että tavaraa ei tule lisää viikkoihin jos se loppuu hyllystä.Onko pääkaupunkiseudulla jotenkin hermoheikompaa väkeä, vai onko sitä vaan niin paljon enemmän? Mutta onhan sielä kauppojakin paljon enemmän. hmm...
Kuten edellisellä sivulla totesin, niin Kangasalla(joka myös epidemia aluetta) Ei ollut merkkiäkään tuollaisesta hulabaloosta ja ostoskärrytkin täynnä ihan perus ostoksia, ei mitään säilyke tai vessapaperi röykkiöitä. Vai eikö täällä "landella" vaan oteta asiaa tarpeeksi vakavasti?
Olisi mielenkiintoista tietää, mistä nämä alueelliset erot johtuvat ihmisten käyttäytymisessä.
Edit. typo(voi olla enemmänkin, sillä otin jo hieman koronalääkettä)
Kiinan tartunta-aste on nyt joku 0,01% väestöstä ja eteneminen käytännössä pysähtynyt. Täällä lasketaan nyt kuolleisuuksia 30% tartunta-asteen mukaan eli kerroin on vaivaset 3000![]()
Oletatko, että jokainen kiinassa sairastunut diagnosoidaan?
Minä en oleta. Edes suomessa ei tässä vaiheessa saada diagnosoitua läheskään kaikkia.
Eihän putinlandiaan virus edes pääseSuomessa asuvat Venäläiset ne vaan varautuu tavaroiden loppumiseen, kun olettavat että Suomessa sama meno kuin itärajan takana, että tavaraa ei tule lisää viikkoihin jos se loppuu hyllystä.![]()
Tässä on uudet raamit, vihdoinkin. Tuhannesti kirottu MMT, uusi rahateoria ja muut sosialistien unelma-häkkyrät, jotka politisoidun keskuspankin myötä meidät ovat tähän pisteeseen ajaneet; tämä on inhorealistinen koko kansantalouden tulevaisuudenkuva, joka on linjassa kansanedustaja E. Lepomäen maanantaisten kommenttien kanssa, joissa hän ennakoi massiivista repeämistä julkisen sektorin alijäämäennusteisiin 2020 ja 2021.Korona iskee talouteen – Ekonomisti: Suomi syöksyy lamaan ja suurtyöttömyyteen
GnS Economicsin pääekonomisti, valtiotieteen tohtori Tuomas Malinen sanoo, että Suomea odottavat hirveät ajat.
Riippumaton GnS Economics ennustaa, että Suomen talous kutistuu tänä vuonna 5 prosenttia, ensi vuonna 14 prosenttia ja 11 prosenttia vielä 2022, kun koronaviruksen laukaisema lama kurittaa maailmantaloutta ja Suomea sen mukana.
– Tämä on ihan hirveätä, eduskunnan valtiovarainvaliokunnan kuultavaksi matkalla ollut Manninen kommentoi Iltalehdelle perjantaina.
![]()
Korona iskee talouteen – Ekonomisti: Suomi syöksyy lamaan ja suurtyöttömyyteen
GnS Economicsin mukaan Suomen talous supistuu 5 prosenttia vuonna 2020 ja 14 prosenttia vuonna 2021.www.iltalehti.fi
Tässä on uudet raamit, vihdoinkin. Tuhannesti kirottu MMT, uusi rahateoria ja muut sosialistien unelma-häkkyrät, jotka politisoidun keskuspankin myötä meidät ovat tähän pisteeseen ajaneet; tämä on inhorealistinen koko kansantalouden tulevaisuudenkuva, joka on linjassa kansanedustaja E. Lepomäen maanantaisten kommenttien kanssa, joissa hän ennakoi massiivista repeämistä julkisen sektorin alijäämäennusteisiin 2020 ja 2021.
![]()
Koronasokki saattaa romahduttaa Suomen julkisen talouden - kokoomuksen Elina Lepomäki varoittaa yli 10 miljardin euron alijäämästä
Lepomäen mielestä Suomessa ei vielä ymmärretä, miten vakavasta asiasta on kyse.www.iltalehti.fi
Ei siihen viruksen takia syöksytä. Kyllä ongelmana on ollut ihan rahapoliitiikka joka selviää jutun lukemalla. Virus on vain laukaisia.VMP. Syöksytään nyt sitten suureen lamaan jonkun viruksen takia, johon sairastunut promille maailman ihmisistä. Mitä seuraavaksi, ilmasto lämpenee kun miljoonat ruumit mätänevät kaduille, tulee ydintalvi ja heinäsirkat.