Nojatuolistrategi
Ylipäällikkö
Airiston Helmestä totean, että esitutkintalaki estää kohteena olevan yhtiön nimen kertomisen, mutta kirjanpito oli törkeä.
https://yle.fi/uutiset/3-10423618
Onneksi kolmen miljoonan käteiskassa kuitenkin löytyi, ettei tyhjin käsin tarvinnut palata rikospaikalta.
				
			”Airiston Helmestä totean tässä, että kysymyksessä on tällä hetkellä hetkellä talousrikostutkinta. Meillä on kaksi rikosilmoitusta. Nimikkeet ovat törkeä rahanpesu, törkeä veropetos, törkeä kirjanpito ja törkeä työeläkemaksupetos. Tämä on lähtökohta”, Kolehmainen sanoi Yle Uutisten mukaan seminaarissa.
Turun saariston rikostutkinnan johtaja Tomi Taskila Keskusrikospoliisista on useaan otteeseen kertonut, että esitutkintalaki estää kohteena olevan yhtiön nimen kertomisen. Helsingin Sanomille Taskila sanoi hiljattain näin:
”Tämmöisissä tapauksissa nimen kertomisesta tulisi tutkinnanjohtajalle rikosoikeudellisia seuraamuksia. Emme voi julkistaa rikoksesta epäiltyjen tai yhtiön nimeä, vaikka se kuinka typerältä tuntuisi.”
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/259835-yle-poliisiylijohtaja-sanoi-aaneen-airiston-helmi-vaikeni-tv-kameroille
https://yle.fi/uutiset/3-10423618
Onneksi kolmen miljoonan käteiskassa kuitenkin löytyi, ettei tyhjin käsin tarvinnut palata rikospaikalta.
	
Ruusunpunaiset lasit olivat silmillä monillla muillakin kun suomalaisilla ja totta on sekin että tuo omituinen naapurimaa oli pienen hetken menossa ihan eri suuntaan kun nykyään...tai siltä se ainakin ulospäin siihen aikaan näytti.