Benelli
Respected Leader
Jo Predator droneen saatiin stinger ohjuksia kiinni.Tutkalla tarkoitin drone torjuntaan sopivaa tutkaa. Ja näin ollen siinä alkaa olemaan sensoria kiinni reilusti jos UAV kykenee toimimaan it toiminnassa myös.
Ajattelin ennemmin esimerkiksi maalittamista ja häirintää.Riippuu tietysti minkälaista elsoa aikoo tuhota mutta yksi ongelma lienee että tämä elso voi häiritä myös uav n toimintaa. Mikäli jätetään kiinteät rakennelmat joita ei välttämättä suojata huomioimatta ja keskitytään näihin ns operatiivisiin joukkoihin niin ne kulkevat yksikön mukana ja ovat siis ilmatorjunna tukemia. Tietysti jos ampuu ns hakeutuvia ohjuksia etäältä näihin mutta se taas on hävittäjien hommia.
Erkkareita ei käytetä vain huvin vuoksi. Saa käytttää aika monta pommia että tulee kalliimmaksi kuin vaikka palava ruutitehdas.Erkkarit on yleensä hajautettuja saapas sotilaita joiden ampuminen esim raketeilla on melko ylimitoitettua. Tiedä sitten minkälaisen kk järjestelmän tuohon saisi kiinni. Tätä varten perus jalkaväkipataljoona toimii paremmin. Spolleista puhumattakaan.
Asekuorma on suht ohkanen mutta jotakin suurempaa onnistunutta maahanlaskua sillä voisi häiritä ens hätään. Toisaalta tämä onnistuisi myös jalkaväeltö muutenkin. Ja jos oikein homma menee tuulettimeen niin sitten epäsuoraa ja jassmia jos ei muuta vaihtoehtoa ole.
Sitäpaitsi nohin saa myös pienempiä ammuksia.
Paljonko tuhotulle S-400 patterille tulee hintaa? Halppisdroneen ei välttämättä reagoida samalla mitalla.IT syötiksi aivan liian kallis tätä varten voi rakennella halppis drooneja.
Tietysti tiedustelu alueilla missä muuten on riskinsä. Tosin tätä varten käytetään ainakin vielä vähän pienempiä ja halvempia.
Tuollainen voi mutkitella ITn ympäri. Laukaista dronet/ohjukset ja palata takaisin. Eikä meillä ole vielä isompia kamikaze droneja.Meridroonien torjunta voisi olla hyvä. Se saako tarpeeksi tarvittavaa laitetta kyytiin ja pitääkö olla jopa vedessä sensorit on sitten oma lukunsa.
Omien kamikaze droonien emoaluksena.
Nykyisten markkinoilla olevien kamikazedroonien kantama voi olla hyvinkin pitkä eli pärjätään melko pitkälle jo maasta ilmaan järjestelmillä. Vihollisen syvyydessä emoaluksella lentämällä tulee taas ongelmaksi ilmatorjunta.