Hyvä tietää. Ajattelin vain vähän kysellä että minkälaista meininki noin ylipäätään on, jos jollain olisi sattunut olemaan omakohtaista kokemusta minkätyyppisiä harjoitteita ja kursseja on tarjolla, ja mihin kannattaisi ensisijaisesti ilmoittautua.
Mitä tuohon sitoutumispuoleen tulee, niin totta kai sitä voi olla valmis sitoutumaan enemmänkin, jos kokee toiminnan oikeasti mielekkääksi. Maanpuolustus sinänsä on tietenkin tärkeä asia, mutta kun erilaisia vaihtoehtoja, kursseja ja reserviläispoppoita tuntuu olevan vaikka kuinka paljon, niin näin noviisina on välillä vaikea päästä perille että kuka järjestää mitäkin, ja mistä olisi hyvä lähteä liikkeelle. Totta kai omaakin aktiivisuutta vaaditaan, mutta kyllä siinä voi suurin into lopahtaa, jos asioista ei edes haluta antaa tietoa.
Yleisesti ottaen realiteetti on että harva on nykyään valmis sitoutumaan pidemmäksi ajaksi mihinkään ensin kokeilematta toimintaa. Vaikea sitä on tämän ikäisenä tietää elämäänsä esim. 10 vuotta eteenpäin, mitään varmuutta kun ei ole että asuuko muutaman vuoden päästä edes Suomessa. Suurimmalla osalla ihmisistä kun on kuitenkin muutakin elämää kuin maanpuolustustoiminta.
Mielestäni reserviläisjärjestöillä olisi myös markkinoinnin tehostamisen paikka, jos nuoria halutaan oikeasti houkutella mukaan toimintaan. Kyllä siinä vähän orpo olo voi olla monella muullakin, jos muu porukka on 40+ ikäisiä, riippumatta koulutuksen sisällöstä.
Kiitokset vastauksista!