Millaiseen sopimukseen Ukrainan sota päättyy?

Eurooppa tekee mitä pystyy ja yrittää nousta jaloilleen. Ja on jo vi**u aikakin.

Tämä on totta. Euroopan on kyettävä toimimaan itse, eikä luottaa vieraan apuun. Dumb on kyllä vieraantunut Euroopasta ja soittaa omaa sooloaan. Siinä toki on oikeassa ettei me voida koko ajan sen lahkeessa roikkua.

.
 
Wall Street Journal kirjoitti pitkän artikkelin Trumpin ajamasta Venäjä-diilistä. Ei ole kyllä mikään iloinen lukukokemus. Ilmeisen tosi kylläkin.


Lahjalinkki artikkeliin: Make Money Not War: Trump’s Real Plan for Peace in Ukraine
 
Wall Street Journal kirjoitti pitkän artikkelin Trumpin ajamasta Venäjä-diilistä. Ei ole kyllä mikään iloinen lukukokemus. Ilmeisen tosi kylläkin.


Lahjalinkki artikkeliin: Make Money Not War: Trump’s Real Plan for Peace in Ukraine
Tämä on nyt määrittelyhetki Euroopalle. Miten vakavasti se on Ukrainan tukemisen ja kansainvälisen oikeuden takana?

Tiukka tilanne. Historia ja nykytilanne näyttävät, että raha ja geopoliittinen intressi ovat voimakkaita motivaattoreita. Toki tähän liittyy monta mutkaa. Kuhertelu Venäjän kanssa päättyy kyyneliin. Aina. Amerikkalainen muisti ei ole vain täysin sitä sisäistänyt.

Myös kritiikkiä nousee. Republikaanien Don Bacon vaati Witkoffia erotettavaksi. Brian Fitzpatrick arvosteli salaisia kokouksia ja sivunäytelmiä ja vaati, että virallisten diplomaattien pitää suorittaa neuvottelut avoimesti ja laillisesti eikä missään selän takana.

Puolustajista äänekkäin on ollut Donald Trump Jr...

Moraali ei ole kuollut Yhdysvalloissa, mutta hallinnon vallankäytön, erityisedustajien vaikutusvallan ja demokratiaperiaatteiden välillä on vakavia ristiriitoja.

Nyt pitää seurata, kykenevätkö Yhdysvalloissa instituutiot ja julkinen kritiikki pysymään korjaavana mekanismina, vaikka osa hallinnosta pyrkii jatkuvasti ohittamaan normit.
 
Ukrainan kakkosmies on nyt pelistä pois korruptio-epäilyjen takia. On se nyt perkele kun näitä tuli ja vieläi tähän ajankohtaan. Hyvää toki se että Ukraina napsii mätiä omenia pois - jos tämä siis edes on sellainen - mutta kyllähän tuo huono homma on. Nämä pitää perata tarkkaan ja armottomasti.
 
Jermakin poissaolo heikentää Ukrainan neuvottelukapasiteettia ainakin lyhyellä aikavälillä. Toisaalta tämä on näyttö siitä, että korruptionvastaiset rakenteet toimivat.

Aavistelimme täälläkin jotain, kun tuli se aiempi yritys rajoittaa lailla korruptionvastaisten NABU:n ja SAP:n itsenäisyyttä alistamalla ne Ukrainan pääsyyttäjän valvontaan. Laki olisi antanut tietyille virkamiehille mahdollisuuden kääntyä valtionsyyttäjän puoleen ja pyytää tutkinnan lopettamista esim. vedoten kriittiseen tilanteeseen.

Sen esityksen Zelenskyi veti pois. Näin NABU ja SAP saivat jatkaa korruptionvastaista työtään ja päätyivät lopulta Jermakiin. Jermak on yksi vaikutusvaltaisimmista ihmisistä Ukrainassa. Hänen valtansa juonsi suoraan Zelenskyn suojasta ja luottamuksesta.

Zelenskyi on hyödyntänyt lähipiiriä, jonka avulla oli helpompi keskittää valta vedenpitävään johtoon sodan aikana. Mutta vaikka se saattoi tuntua ratkaisulta kriisissä, se on samalla pitänyt yllä järjestelmää, jossa korruptio on mahdollista ja jopa helpompaa.

Jermak oli avainhenkilö, jolla oli kontrolli hallintoon, päätöksiin ja kenellä oli suora pääsy presidentin luokse. Valta voi nyt hajautua. Voi tulla epävarmuutta.
 
Mineraalisopparista lähtien tämä kuvio on toistunut. Kai se on uskottava, että diilishow vaan jatkuu. Raakaa peliä.
Tästä tuli mieleeni, että nämä uudet sopimukset taitavat rikkoa mineraalisopimusta. Juridisesti voi tarkoittaa, että Ukraina voi sitten kiistää sen paperin. Jos sellainen nyt ase ohimolla on mahdollista.
 
Niinistö jatkaa tanskalaismedialle ideaansa, että Euroopan tulisi avata keskusteluyhteys Venäjän presidenttiin Vladimir Putiniin.
Niinistöä huolettaa se, että Eurooppa on keskustelunaiheena mutta ei paikalla.


Viime viikolla julkisuuteen vuoti Yhdysvaltain ja Venäjän työstämä 28-kohtainen rauhansuunnitelmaluonnos, joka sisälsi liudan Venäjän pitkäaikaisia tavoitteita.

Niinistö huomauttaa, että suunnitelmassa oli useita Eurooppaa koskevia kirjauksia. Luonnoksessa esimerkiksi kiellettiin sotilasliitto Naton laajentuminen.

– Olen varma, että Venäjä yrittää sisällyttää Ukrainan rauhansopimukseen osia, jotka koskevat Euroopan turvallisuusarkkitehtuuria, Niinistö sanoo DR:lle.

– He ovat ajaneet sitä vuosikausia. Siksi Euroopan tulee olla mukana. Koska tässä on kyse Euroopasta.

 
Niinistön pitää ymmärtää että kyllä Eurooppa puhuu Kremlille jos Putin haluaa puhua Euroopalle. Mutta kun ei halua puhua.

Logiikka toki on se, että Putin ei pääse Europpa-sopimuksiin jos itse ei aloita puhumaan Euroopalle. Hän voi puhua mitä haluaa Trumpin suuntaan, mutta se sisältö ei välttämättä sido Euroopan maita mitenkään. Ymmärtääköhän ?

Nyt sitten odotetaan, että alkaa ymmärtämään. Sillä välin Ukrainaan puolustuksellista aseellista tukea, jolla osoitetaan myötätuntoa ja torjuvaa voimaa. MEGA - make Europe great again.

.
 
On se yks perhana kun kaikki haluaa keskustella tuon terroristisen sodan aloittajan kanssa. Puuttinin perkele kun ei ole puolella tavullakaan sanonut että haluais rauhaa vaan tuhota Ukrainan kansan ja että maat kuuluu ryssille.

Jos nyt vaan keskityttäisiin Ukrainan auttamiseen tuota terroristia vastaan.

Parempi jos kukaan ei puhu ainakaan puoleen vuoteen tuolle perkeleen puuttinille yhtään mitään. Sitä nopeemmin rauha saadaan aikaiseksi tulevaisuudessa.
Katsotaan tuleeko terroristille jotain tarvetta puhella sivistys valtioiden kanssa.
 
Päättäjillekin alkaa vähitellen valjeta, että suunpieksäntä turvatakuiden tärkeydestä on helppoa, mutta vastuun kantaminen on vaikeaa. Saattaa turvatakuut jäädä kokonaan antamatta, jos Yhdysvallat ei ole hommassa vahvalla panoksella mukana ja se antaa ryssälle suoraan viestin, että heitä pelätään.

https://yle.fi/a/74-20197349
 
Päättäjillekin alkaa vähitellen valjeta, että suunpieksäntä turvatakuiden tärkeydestä on helppoa, mutta vastuun kantaminen on vaikeaa. Saattaa turvatakuut jäädä kokonaan antamatta, jos Yhdysvallat ei ole hommassa vahvalla panoksella mukana ja se antaa ryssälle suoraan viestin, että heitä pelätään.

https://yle.fi/a/74-20197349
Jos USA ei pysty pitämään sanojaan ja Naton jäsenet on niin helevetin eripuraisia, pitäisi meidän ilmeisesti perustaa Norjan, Ruotsin ja Suomen yhteinen puolustusliitto, Pohjoisen Niemimaan Puolustusliitto. Norjalaisten rahat ja laivasto, ruottalaisten hävittäjät, laivasto ja rahat ja meikäläisten maavoimat ei ihan helppo pala olisi ryssillekään. Samalla voitaisiin kehitellä ydinase. Yhteinen pohjoismainen arvopohja (ärsyttävä sana muuten) takaisi että jos jotakin sovitaan, se pidetään.

Sitten heräsin.

edit. tietysti puhuttiin Ukrainasta, mutta jos tämä perseily leviää sitä ei tiedä mihin se johtaa muillakin.
 
Samalla voitaisiin kehitellä ydinase. Yhteinen pohjoismainen arvopohja (ärsyttävä sana muuten) takaisi että jos jotakin sovitaan, se pidetään.

Sitten heräsin.
Niinpä. Ei Ruotsilla ja Norjalla ole mitään sellaista elintärkeää etua Suomessa, että olisi ydinaseen käytön väärti. Ydinaseen kontrollin pitäisi olla suomalaisissa käsissä ja se ei onnistu, koska em. syy. Arvopohjat mitataan kun on aihetta ja tässä tulos tiedetään ennalta.
 
Back
Top