Asiasta mitään tietämättä, mutta arviopohjalta.
Mielestäni suomalaisella ryhmällä pitäisi olla bullpup mallinen kevyt-kk. Ulkonäkö olisi aika lähellä Steyer AUG rynkkyä:
Oleellista on piippulinjan oleminen suoraan olkapäätä vasten, jotta rekyyli ei liiaksi nosta piippua ja raskaiden palikoiden sijainti aseen perällä.
Lisää vaatimuksia aseelle: Kaliiperi 7,62*39. Riittävästi tehoa, mutta ei vielä liikaa rekyyliä. Tulinopeuden pitäisi olla suhteellisen korkea. Luokkaa tuhat laukausta minuutissa. Piipun pitää olla paksu ja nopeasti vaihdettavissa. Ase vyö- ja lipassyöttöinen. Normaalisti aseelle syötettäisiin ammuksia selässä olevasta säiliöstä vyönohjaimen avulla. Hätätilassa ohjaimen ja vyön saisi nopeasti korvattua lippaalla. Luonnollisesti avoimelta lukolta ampuva.
Miksi sitten tällainen ase? Suomen olosuhteiden takia. Talvella lumi ja kesällä mättäät, varvut sekä heinät rajoittavat makuulta ampumista. Lisäksi ampumaetäisyydet ovat useasti lyhyitä, jolloin puskia pyyhkivä tuli olisi hyödyllisempää, kuin kauaksi ammuttava pistemäinen tuli. Bullpup mallisen aseen painopiste olisi edullisempi polvelta ja seisaaltaan ampumiseen. AUG:in muotoilu puolestaan mahdollistaisi sarjojen ampumisen rekyylin nostamatta sarjaa taivaalle. Selässä oleva säiliö keventäisi asetta ja poistaisi jatkuvan vyön vaihtamisen. Samalla ase ei olisi kovinkaan painava, vaikka vyö olisi riittoisa. Paksu piippu, nopea piipun vaihto ja avoimelta lukolta ampuminen mahdollistaisivat reippaan tulenkäytön.