Kuullut samaa. Virolaisilta tutuntutuilta tullut aika rankkaa kommenttia. Toisella on silitysraudan kuva mahassa pysyvästi. Toinen vietiin Afganistaniin väkisin. Kumpikiin vihaa venäläisiä kuin ruttoa. Taktiikkana oli pitää vähemmistökansallisuudet kurissa ja herran nuhteessa. Siroteltiin mm. asepalvelukseen tipoittain ympäri valtakuntaa. Isovenäläiset tupakaverit simputtivat raakasti, ja kantahenkilökunta ummisti silmänsä. Ei ole vähemmistön osa helppo Venäjällä, missään asiassa.
Sehän se "puna-armeijan" taktiikkana oli, sijoittaa kauas kotiseuduilta suorittamaan asepalvelusta jolloin vähemmistöjen oli olennaisesti vaikeampaa vaalia kansallisia identiteettejään vrt. tilanne jossa tallinnalainen olisi suorittanut asepalveluksensa Paldiskissa. Vastaavasti sitten lähes kaikkien neuvostotasavaltojen alueelle sijoitettiin runsaasti lähes täysin venäläisjohtoisia ja miehitettyjä yksiköitä, jolloin vastaavasti paikallisen identiteetin tukahduttaminen luonnistui helpommin. Tai muiden neuvostotasavaltojen varusmiehillä miehitettyjä yksiköitä, jolloin lopputulos oli sama kuin venäläisyksiköiden kohdalla - paikallinen identiteetti oli näin helpommin tukahdutettavissa ilman, että välttämättä tarvitsi edes turvautua aseisiin. (asiat siis yksinkertaistettuna esitettynä).
Nokkimisjärjestyskin oli selkeä, ensinnä tulivat venäläiset ja sitten ukrainalaiset ja valkovenäläiset (eli käytännössä yläportaalla olivat itäslaavilaiset kansat), sen jälkeen alkoi sitten tulla muita vähemmistöjä siten, että heikoimmassa asemassa olivat pääsääntöisesti "mustat" eli kaukasialaiset, keskiaasialaiset sun muut joita pidettiin "ali-ihmisinä". Toki virallinen retoriikka korosti neuvostokansojen yhtenäisyyttä ja harmoniaa tms. propagandaa mutta todellisuus oli sitten jotain muuta.
Neuvostoliiton käymän Afganistanin sodan ensivuosiin mahtuu myös mielenkiintoisia kokeiluja. Maan miehittämisen ja erikoisjoukkojen & VDV:n suorittamien operaatioiden jälkeen alueelle siirrettiin sitten perinteisempiä motorisoitujayksiköitä ja ensimmäisen parin vuoden aikana Neuvostoliitto sijoitti Afganistaniin koeluontoisesti perustettuja motorisoituja yksiköitä joiden miehistö koostui pääasiassa Keski-Aasian neuvostotasavaltojen muslimitaustaisista nuorukaisista, ajatuksena oli se, että näin vältettäisi turhia konflikteja paikallisten ja miehittäjien välillä kun neuvostojoukoilla olisi tietty perustietämys tapakulttuurista. Hyvä ja sinänsä fiksu idea, joka ei kuitenkaan toiminut, koska näiden yksiköiden sodankäyntikyky oli huomattavasti muita yksiköitä huonompi, karkuruutta esiintyi enemmän eli sanalla sanoen ne olivat moraaliltaan vieläkin heikompia mitä useimmat "puna-armeijan" yksiköt, joskin kuitenkin sodankäyntikyvyltään parempia mitä afgaanihallituksen joukot (kuvastaa jollain tapaa afgaanihallituksen joukkojen sodankäyntikykyä). Mitä olen lueskellut niin vuoden parin kuluessa nämä keskiaasialaisyksiköt yksintein hajotettiin tai miehet passitettiin muihin yksiköihin, takaisin kotiin tai suorittamaan palvelusta jonnekin "hevonkuuseen" - jonne moni katosi. Ymmärrykseni mukaan ongelma kosketti lähinnä juuri keskiaasialaisia muslimeista koottuja yksiköitä, sen sijaan esim. tataarien tai Kaukasuksen alueelta tulevien kohdalla ei samoja ongelmia ollut vaikka uskonnollinen pohja oli samansuuntainen. Tosin mitään suuria yhtenäisiä muslimeista koottuja osastoja ei enää edes perustettukaan vaan kaikki muut kansallisuudet pyrittiin sijoittamaan siten, että niitä oli aina selkeä vähemmistö ja osastojen enemmistö oli venäläisiä tai slaaveja.
vlad.