Suurpeto keskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ikarus
  • Aloitus PVM Aloitus PVM

Sotkamo Maaselkä, koira meni ja toivon että ei mennyt metsästyskausikin.

Edit: koiran omistaja laski sudesta läpi, epäillään nyt törkeästä metsästysrikoksesta.

En ihan ymmärrä mitä törkeätä tuossa on jos susi tappaa koiran ja omistaja ampuu sitä sutta.
Lähinnä kuullostaa siltä että se olis oikeus ja kohtuus.
 
En ihan ymmärrä mitä törkeätä tuossa on jos susi tappaa koiran ja omistaja ampuu sitä sutta.
Lähinnä kuullostaa siltä että se olis oikeus ja kohtuus.
Törkeys tulee laista. "Jos .. on ahma, ilves, karhu, metsäpeura, saukko tai susi." Jostain todella typerästä syystä törkeää epäillään näissä aina, vaikka lakitekstikin vaatii, että törkeän rikoksen on oltava "kokonaisuutena arvostellen törkeä". Jonkun byrokraatin exceliin on saatava +1.

Tarina ei sovi normaaliin kaavaan, koska reinikaiset ei vieneet pyssyjä. Poliisin on käsketty tutkia törkeänä muotona, mutta ei ole käsketty olemaan tyhmä. Tästä voisi arvailla, mistä ohjeistus tulee. Oikeusministeriö ei osaa pelata poliisia tarpeeksi hyvin. Poha muistaisi, että pitää myös käskeä olemaan tyhmä, kun haluaa tyhmää lopputulosta. Mutta ministeriön naiset eivät ymmärrä, ettei komisariotkaan ole ensi kertaa pappia kyydissä.

Edit. vissiin 2024 hyvin samanlaisessa casessa poliisi vei pyssyt vasta parin viikon jälkeen. Ohjeistus on olemassa ja joku valvoo sitä ja huomasi, että tuolla joku poliisi yrittää toimia järkevästi. Huomaamisessa kesti se pari viikkoa.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Top