Jos tuota vakavammin haluaa tarkastella, niin tuon termin "demokratisointiprojekti" voisi heti alkuun heittää romukoppaan. Onhan se esimerkiksi WIkileaksin julkaisemista dokumenteista käynyt hyvin ilmi, mistä tuossa pohjimmiltaan on kyse (USA:n näkökulmasta): Israelin aseman turvaamisesta sekä Iranin suitsemisesta (jotka kulkevat jossain määrin käsi-kädessä).
Vuodelta 2012 (varsinaisen dokumentin päiväys on väärä) peräisin oleva USA:n ulkoministeriön dokumenttihan sanoo jotakuinkin niin, että Syyrian hallinnon kaataminen on paras tapa auttaa Israelia vastaamaan Iranin kasvavaan ydinaseuhkaan.
Näkeehän sen jo sokea Reettakin, ettei USA:n liittolaisilla lähi-idässä ole mitään tekemistä demokratian kanssa (saudit paras esimerkki), vaan jakolinja menee jotakuinkin 100% sen perusteella, onko maa Iranin/Hizbollahin liittolainen vai ei.
Aika kyynistä. Ajattele vaikka Aleppon lapsia.
Sen sijaan kun 12 F-15:sta muuttaa öljyjalostamon tulimereksi, niin siellä työskentelevät ihmiset huutavat elävältä palaessaan arvoyhteisöä ja demokratiaa. Toki ne jalostamon työntekijät olisivat vain voineet sanoa, että Fuck Daesh ja ryhtyä vaikka kaivinkoneyrittäjiksi.
Olikohan amitsuunia lastina kun noin hirvittävä räjähdys tuli....?