Lienee käsikirjoitettu ihan tiettyä koulutusjuttua varten, keskittyen nimenomaan tulikasteeseen, eikä niinkään henkiseen kanttiin sen jälkeen. Voisin veikata, että ensimmäisinä päivinä tuli sodissakin uusille tippa linssiin.. mutta ei tainnut surulle juuri aikaa jäädä. PV kuitenkin aika paljon pohjaa taistelunkuvauskoulutuksen, myös noiden videoiden, juttuja myös veteraanien kertomuksiin.. tai niin ne kouluttajat meille kerto.
Hekolla lähtö jäi itsellä merkitykseltään hämäräksi, ensin kun olitiin ilmeisestikin Vuosangassa ja sitten lähdettiin KAIPR:n autohallien takaa lentoon.. No, paikallistuntemus hämää.
Hauskintahan noissa PV:n videoissa on mustaksi maaltaut sysärit.. ja kuulema sinikärkisiä luoteja on viheliäistä editoida pois kuvamateriaalista.