Olen ostamassa uutta alusten tunnistuskuvastoa. Mitä suosittelisit? Minulta löytyy Janesin opus vuodelta 99. Ilmeisesti vastaavaa opusta ei ole tuoreempaa versiota.
Ne on nykyään verkossa! Jos tulee asiaa Lontooseen; sieltä olen ite ostanu laivakirjat aina kohtuuhintaan.
Mitä Turku Finland meinaa?
Löytyi siis lähde, jonka mukaan kaksi sotalaivaa vierailivat Pohjoismaissa ja Suomessa Helsingissä Johnsonin vierailuun liittyen. Vierailu oli 6-10.9.1963. Jos toinenkin tieto on oikea, on USS Borie käynyt Suomessa kahdesti vuoden sisällä, silloin Turussa.
Johnson vieraili myös Turussa 10.9.1963, joten voi olla että sun vähemmän detaljeja sisältävässä linkissä on väärä vuosi. USS Borie oli muuten nimetty presidentti Ulysses S Grantin laivastoministeri Borien mukaan. Presidentti Grant taas oli ensimmäinen
Suomessa vieraillut USA:n presidentti. Tosin presidenttikautensa jälkeen ja tapahtui jo 1800 -luvulla eikä vielä ollu Suomeakaan.
Presidentti Johnsonin Turun vierailu ei mennyt sen paremmin kuin Helsingissä. Vieras ei ollut oikeasti lainkaan kiinnostunut edes muodon vuoksi koko jutusta. Ohjelmassa oli kiertokäynti Turun Yliopistolla, jossa isäntänä rehtori Tauno Nurmela. Johnson kä-
veli läpi reitin jossa hänelle esiteltiin yliopiston ylpeydenaiheita. Eikä sanonut sanaakaan kenellekään koko aikana! Reksi Nurmela oli vain vähän Kekkosta nuorempi ja tunsi hänet jo opiskeluajoiltaan. Haukkui Urkin myöhemmin: "Miksi lähetit sen tollon mei-
dän ristiksemme."