Venäjän propagandakoneiston päivittäiset ylilyönnit ja riman alitukset

Tässäkään jutussa ei bolsu seniori, eikä valmentaja syytä asiaan syyllistä, vaan muita totuttuun ryssien tapaan... ryssät taas viattomia ja kaikki johtuu jostain muusta kuin putlerista ja ryssien osallisuudesta verikekkereihin.

 
Tässäkään jutussa ei bolsu seniori, eikä valmentaja syytä asiaan syyllistä, vaan muita totuttuun ryssien tapaan... ryssät taas viattomia ja kaikki johtuu jostain muusta kuin putlerista ja ryssien osallisuudesta verikekkereihin.

On enemmän kuin oikein sulkea ryssät ulos.

Mutta olisi mielenkiintoista kuulla niiden maiden kommentteja, jotka kannattivat mukaan ottamista. Nimittäin doping-testaukseen. Veikkaanpa, että moneltakaan ryssältä ei löydy testaushistoriaa, joka olisi yhtä kattava kuin muilla. Jos minkäänlaista.

En tunne yksityiskohtia, mutta ymmärtääkseni testaushistorian pitää olla kattava, ja WADA:lla tai vastaavalla pitää olla mahdollisuus testata koska vaan, haluamanaan ajankohtana. En tiedä onko ryssän systeemit kuinka verifioitu, mutta sen verran monesti ovat jääneet kiinni systemaattisesta väärentämisestä, että ruplia on kulunut, jos ovat luotettavan paperit saaneet.
 
Simonjan kirjotteli kirjan joka valittiin naapurissa kuukauden kirjaksi, kuulemma 88 tuhatta oli myyty. No ensin paljastu, että ne oli kaikki ottanu Rossotrudnichestvo (joka on IVY-maiden, ulkomailla asuvien maanmiesten ja kansainvälisen humanitaarisen yhteistyön liittovaltion virasto). Ja sitten paljastu, että Simonjan oli lahjottanu ne kaikki tuolle virastolle.


Good evening, dear friends 💙💛
Some news from the russian swamps for you since I happened to read some of their channels today ☠️
Just imagine this level of hypocrisy: the main russian propagandist Simonyan wrote a book 🤡 russian media immediately called it a “bestseller” saying 88,000 copies were sold, and even named it “Book of the Month” in October.

And then it turned out that all those “88,000 sold copies” were actually taken by Rossotrudnichestvo to send abroad.

And the best part? Later they admitted that Simonyan donated the whole print run herself. So the agency didn’t even buy it — she basically had to give away all 88,000 books for free.
Imagine writing a book and the only way to move it is to ship it out by the truckload at your own expense 😅
 
Maria Zaharova on tällä kertaa raivoissaan Simo Häyhästä. The Telegraphissa oli artikkeli Häyhästä joka Zaharovan mukaan on mytologisoitu hahmo joka ei ollut sankari koska tappoi venäläisiä ja oli häviävällä puolella. Zaharovan mukaan Suomen NATO-jäsenyyden myötä natsien rehabilitointi ja russofobia ovat hyväksyttyjä.

Zakharova: In the absence of real heroes, the West glorifies those who killed Russians​


MOSCOW, November 22. /TASS/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova, commenting on a British newspaper's publication about Finnish sniper Simo Häyhä, noted that in the West, in the absence of real heroes, they glorify those who killed Russians.

Zakharova drew attention to an article in the British newspaper The Telegraph, titled "I Killed 500 Russians," dedicated to the figure of Finnish sniper Simo Häyhä. According to the diplomat, the British, carried away by rewriting history, have enshrined the "killer of Russians" as a hero of World War II, although Häyhä only participated in the Soviet-Finnish conflict of 1939-1940. Zakharova emphasized that the inclusion of this figure in a series of materials dedicated to World War II reflects a "targeted campaign to exclude the USSR from the ranks of the anti-Hitler coalition and denigrate the Red Army."

"It's clear that Western popular culture is experiencing a crisis of genre—there are no heroes to emulate. Political pressure dictates that Russians be made into enemies, capable of being killed by the hundreds, bathed in blood. They found someone who actually did this, and they're turning him into a 'hero'—a local Finnish Rambo," she wrote on her Telegram channel.

"The British are trying their best, following Mannerheim's propaganda, to mold Simo Häyhä into a mythologized hero, claiming that 'Soviet soldiers were so afraid of this mysterious sniper that they called him the 'White Death.'" Historians have found no evidence to support this. "This nickname only appeared in Finnish literature about the Winter War in the late 1980s," she continued.

At the same time, Zakharova recalled that Simo Häyhä was never a hero. And, as researchers have established, he wanted to fight shoulder to shoulder with the Nazis, but was prevented from doing so due to a wound that left him disabled. "Incidentally, there's a theory that he himself was never proud of his service and considered his murders sinful. This is what he wrote in his military service diary: 'This is my list of sins,'" she added. "Be that as it may, Finland lost the war in which Simo Häyhä fought against the Red Army. And this is yet another reason why Simo Häyhä was not, and could not be, a hero." But Finland joined NATO, and there the rehabilitation of Nazism and Russophobia are the fundamental lines."
https://tass.ru/politika/25700961
 
Hieman niin ja näin, onko juuri tähän ketjuun täydellisesti osuvaa. Mutta se ei pelaa, joka pelkää.

GLOBSEC tutkimuslaitos yhdessä International Centre for Counter-Terrorism ajatushautomon kanssa, hiljan julkistanut raportin Venäjän hybridioperaatioista Lännessä. Koko kuvaa Venäjän vaikuttamisesta tuo raportti ei pyri antamaankaan. Mukana ei esim. ole erilaisilla alustoilla laajasti toimivaa mielipidemuokkaus-koneistoa yms.

Ei tuossa mitään yllättävää ollut läpi silmäilyllä. Se on varmaankin hyvä merkille panna, kuinka vähäisillä resurssien käytöllä. Venäjä kykenee otsikko-kamaa mediaan tuottamaan, epävarmuutta ja epäluottamusta lietsoen.

Kiistettävyys on useimmiten olemassa, mutta sellaisessa mallissa ettei päätoimija varsinaisesti salaisuuden taakse jää tai ainakin tästä epäilyjä on. Hieman tähän malliin: katsokaa mitä me RUS teille pystymme tekemään, ilman seuraamuksia --> olette heikkoja. Tuota jos sopivilla keinoilla ruokitaan, antaa se mahdollisuuksia tehokkaaseenkin "salaliittoteorisoinnin" tms. muotoihin siemeniä Lännen maaperässä istuttaa.

Sen pohjilta, mitä tätä kuviota on tullut seurailtua. Meillä on suhteellisen realistinen kuva siihen, miten Venäjä vaikuttamistaan pyrkii suuntaamaan. Likikään kaikkea, ei tietenkään ulos anneta tiedossa olevasta. Mutta luovaa ajattelua käytellen, tiettyjä irrallisia lankoja on mahdollista yhteen liittää ja ehkäpä kohtuullisella resoluutiolla tuosta kuvaa pyrkiä muodostamaan.

Muutama nosto suorittavan portaan profiiliin:
-We identified 110 kinetic incidents in Europe attributable to Russia between 01/01/2022 and 31/07/2025. Of those, 89 were carried out successfully, 21 were foiled.
-93% of perpetrators were male, 30 years-old on average, coming from a post-Soviet country, motivated by financial compensation
-[...] only 58% of perpetrators were aware that their activities were directed by Russian services.
-Russia has already recruited thousands of convicts from penal colonies for its war effort in Ukraine. Evidence suggests that similar methods are being applied to hybrid operations in Europe

 
Maria Zaharova on tällä kertaa raivoissaan Simo Häyhästä. The Telegraphissa oli artikkeli Häyhästä joka Zaharovan mukaan on mytologisoitu hahmo joka ei ollut sankari koska tappoi venäläisiä ja oli häviävällä puolella. Zaharovan mukaan Suomen NATO-jäsenyyden myötä natsien rehabilitointi ja russofobia ovat hyväksyttyjä.

https://tass.ru/politika/25700961
Belaja smert pelottaa niitä vieläkin
 

Voi pyhä sylvi sentään. Eikö nämä lehdenpaskat ja ns journalistit mieti itse ollenkaan kun tuuppaavat näitä venäjän älyttömyyksiä eetteriin.
Miten voi kukaan uutisena jatkaa tälläisiä aivopieruja.

Minä myös ihmettelen meidän valtamedian käyttäytymistä.
Suomen medialta puuttuu medianlukutaitoa ja näin tahtomattaan tukevat ryssän propagandaa.

.
 
Viimeksi muokattu:
Onpahan juttuja ihan Suomen medialta nyt. Ei sillä kriittisesti omiin toimiin suhtautuminen on ihan tervettä.
HSPetsamosiirtomaa.webp
YLEPuolustusvoimat.webp

Petsamo1.webp


(Hesarin juttu on maksumuurin takana, en pääse itse lukemaan sitä)


Tuohon YLEn juttuun muuten, joku kertoi tuomarin ohjeissa lukevan näin. En osaa sanoa pitääkö paikkansa.
""Kaikki lait pitää olla sellaiset, että ne ovat yhteiseksi hyödyksi, ja sentähden, kun laki tulee vahingolliseksi, ei se enään ole laki, vaan vääryys, ja on hylättävä." "Yhteisen kansan hyöty on paras laki; ja sentähden mikä havaitaan yhteiselle kansalle hyödylliseksi, se pidettäköön lakina, vaikka säädetyn lain sanat näyttäisivät toisin käskevän."
 

Liitteet

  • Petsamo1.webp
    Petsamo1.webp
    26.9 KB · Luettu: 17
Viimeksi muokattu:
Onpahan juttuja ihan Suomen medialta nyt. Ei sillä kriittisesti omiin toimiin suhtautuminen on ihan tervettä.
Katso liite: 126401
Katso liite: 126402

Katso liite: 126404


(Hesarin juttu on maksumuurin takana, en pääse itse lukemaan sitä)


Tuohon YLEn juttuun muuten, joku kertoi tuomarin ohjeissa lukevan näin. En osaa sanoa pitääkö paikkansa.
""Kaikki lait pitää olla sellaiset, että ne ovat yhteiseksi hyödyksi, ja sentähden, kun laki tulee vahingolliseksi, ei se enään ole laki, vaan vääryys, ja on hylättävä." "Yhteisen kansan hyöty on paras laki; ja sentähden mikä havaitaan yhteiselle kansalle hyödylliseksi, se pidettäköön lakina, vaikka säädetyn lain sanat näyttäisivät toisin käskevän."
Tuosta YLEn jutusta, jossa toimittajana Peiponen. Muutama lainaus, joissa leveällä pensselillä hyvin outoa, mutta jostakin lähistoriasta tuttua maalataan:

"Maan henkinen tila hehkuu militarismin kuumeessa, Suomi elää jo täyttä päätä kuin sodan alkamisen valmiustilassa. On vain sanojasta kiinni, olemmeko jo sotatilassa".

"Päättäjät ja kansa ovat yhdessä polvistuneet sodan pelon alle".




HS:n juttu oli samaan aikaan ontto ja tyhjä. Saavutus sekin. Ainakin tuo tutkija Lahti, on työkseen ottanut käsitteen kolonialismi laajentamisen siihen muotoon, että vihdoinkin Suomi tuohon historialliseen häpeään voisi täysipainoisemmin osallistua.

Muutama lainaus:

Lahti: ”Moni ei esimerkiksi tiedä, että eurooppalainen eläintarhainstituutio liittyy siihen, että eksoottisia eläimiä ja ihmisiä tuotiin Afrikasta ja Saamenmaalta esiintymään ympäri Eurooppaa. Tämä oli suuri hitti 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa.”

Skurnik: ”Kolonialismi määrittää muun muassa sitä, minkälaista kirjallisuutta arvostetaan, miten paikkoja nimetään karttoihin ja mitä näemme eurooppalaisissa museoissa.”
 
Viimeksi muokattu:
Onpahan juttuja ihan Suomen medialta nyt. Ei sillä kriittisesti omiin toimiin suhtautuminen on ihan tervettä.
Katso liite: 126401
Katso liite: 126402

Katso liite: 126404


(Hesarin juttu on maksumuurin takana, en pääse itse lukemaan sitä)


Tuohon YLEn juttuun muuten, joku kertoi tuomarin ohjeissa lukevan näin. En osaa sanoa pitääkö paikkansa.
""Kaikki lait pitää olla sellaiset, että ne ovat yhteiseksi hyödyksi, ja sentähden, kun laki tulee vahingolliseksi, ei se enään ole laki, vaan vääryys, ja on hylättävä." "Yhteisen kansan hyöty on paras laki; ja sentähden mikä havaitaan yhteiselle kansalle hyödylliseksi, se pidettäköön lakina, vaikka säädetyn lain sanat näyttäisivät toisin käskevän."
Tuossa on Olaus Petrin tuomarinohjeista vain muutama kappale. Ohjeistus ei ole ns. virallinen mutta tunnettu. Wikipedia kertoo loputkin.
 

”Petsamo oli Suomen siirtomaa” – Nämä asiat jokaisen pitäisi ymmärtää kolonialismista​

10 kysymystä|Tutkijat tekivät yleistajuisen tietokirjan kolonialismin historiasta ja vaikutuksista. Ovatko suomalaiset siis kolonialisteja, Janne Lahti ja Johanna Skurnik?

Tilaajille
Tutkijat Janne Lahti ja Johanna Skurnik ovat julkaisseet mittavan suomenkielisen teoksen kolonialismin historiasta.

Tutkijat Janne Lahti ja Johanna Skurnik ovat julkaisseet mittavan suomenkielisen teoksen kolonialismin historiasta. Kuva: Kalle Koponen / HS
Kuuntele juttu
Eveliina Mäntylä

24.11. 10:30
Lue tiivistelmä

Tutkijat Janne Lahti ja Johanna Skurnik ovat kirjoittaneet yleistajuisen tietokirjan kolonialismin historiasta ja sen vaikutuksista nykypäivään.

Kirjassa Kolonialismin muokkaama maailma tutkijat osoittavat, että Suomi oli osallinen kolonialismissa muun muassa Petsamon alueen ja Saamenmaan kautta.
Näytä lisää
Moni suomalainen on oppinut, että kolonialismi on jotain, mikä tapahtui kaukana meistä ja loppui siirtomaavallan purkautumiseen.

Janne Lahden ja Johanna Skurnikin tuore yleistajuinen tietokirja Kolonialismin muokkaama maailma (Otava) näyttää toisenlaisen kuvan.

Tutkijoiden mukaan kolonialismi on muuttanut perustavanlaatuisesti maailmaa ja suomalaiset ovat siihen osallisia. Kaiken ytimessä on valta: kuka saa liikkua, omistaa ja määritellä mikä on tärkeää.

1. Kolonialismista on puhuttu viime vuosina paljon, mutta aihe voi monelle tuntua yhä etäiseltä. Miksi siitä pitää puhua?

Johanna Skurnik on tiedon ja tieteen historian dosentti ja työskentelee Turun yliopistossa.

Johanna Skurnik on tiedon ja tieteen historian dosentti ja työskentelee Turun yliopistossa. Kuva: Kalle Koponen / HS
Johanna Skurnik: ”Puhe kolonialismin historiasta herättää ihmisissä paljon ristiriitoja ja tunteita. Voisimme siirtyä eteenpäin siinä, että puhe kolonialismista koetaan aina syytöksenä. Maailma on kolonialismin takia tällainen kuin se on.”

Janne Lahti: ”Kirjassa halusimme tuoda esiin kolonialismin raadollisuuden tuomitsematta ja syyttämättä, mutta myöskään silottelematta mitään.”

2. Mistä idea kirjaan lähti?

Skurnik: ”Opetimme Helsingin yliopistolla kurssia kolonialismista, eikä suomenkielistä luettavaa aiheesta meinannut löytyä.”

Lahti: ”Sosiaalisessa mediassa saa eniten kuuluvuutta se, jolla on rivoimmat jutut ja isoin ääni. Me olemme tutkineet näitä asioita. Halusimme sanoittaa aihetta pikkasen laajemmalle yleisölle ja osallistua keskusteluun.”

3. Mitä Suomen kouluissa on opetettu kolonialismista?

Lahti: ”Kolonialismi nähdään siirtomaapolitiikkaan liittyvänä ilmiönä, joka tapahtui kaukana meistä ja sitten se loppui. Tämä ei pidä paikkansa. Se jatkuu ja koskee yhä meitä.”

4. Miten kolonialismin jäljet näkyvät nykypäivänä ihmisten arjessa?


Lahti: ”Moni ei esimerkiksi tiedä, että eurooppalainen eläintarhainstituutio liittyy siihen, että eksoottisia eläimiä ja ihmisiä tuotiin Afrikasta ja Saamenmaalta esiintymään ympäri Eurooppaa. Tämä oli suuri hitti 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa.”

Skurnik: ”Kolonialismi määrittää muun muassa sitä, minkälaista kirjallisuutta arvostetaan, miten paikkoja nimetään karttoihin ja mitä näemme eurooppalaisissa museoissa.”

5. Millä tavalla kolonialismi näkyy museoissa?

Lahti: ”Eurooppalaiset, ihan tavalliset ihmiset ja tutkijat, menivät siirtomaavallan aikaan ympäri maailmaa ja toivat mukanaan erilaista esineistöä. Osa oli ostettu, osa ryöstetty, osa saatu ties miten. Iso osa tästä esineistöstä päätyi eurooppalaisiin museoihin, joiden varastot ovat tänäkin päivänä sitä pullollaan. Saamelaisesineistö on Suomeen liittyvä esimerkki. Myös saksalaismuseoissa on runsaasti saamelaisesineistöä.”

6. Koska Suomi ei ollut siirtomaavalta, moni voi ajatella, että asia ei koske meitä. Mikä on ollut Suomen rooli kolonialismin historiassa?

Lahti: ”Meilläkin oli esimerkiksi Petsamon alue sotien välisenä aikana. Petsamo oli Suomen siirtomaa. Sinne vietiin suomalainen koulu, luterilainen usko, etsittiin malmeja ja mineraaleja. Petsamoon muuttavista suomalaisista siirtolaisista tuli enemmistö. Tämä loppui, kun hävisimme toisen maailmansodan ja venäläiset valtasivat Petsamon.”

”Suomalaisessa kolonialismissa Saamenmaa on keskeisessä osassa. Se näkyy tänäkin päivänä, kun puhutaan vihreästä siirtymästä. Minne rakennetaan tuulimyllyjä tai kuka saa kalastaa Tenojoen lohta?”

Skurnik: ”Käsitys kolonialismista on myös muuttunut. Siihen on tullut mukaan kulttuurinen ulottuvuus, kuten miten saamelaisia on laitettu asuntolakouluihin, kun heiltä on pyritty kitkemään oma kieli, tavat ja kulttuuri pois.”

7. Mitä esimerkkejä suomalaisesta kolonialismista on maailmalla?

Lahti: ”Sitä tapahtui, oli kyse yrityksistä tai yksittäisistä ihmisistä, kuten Akseli Gallen-Kallelasta, joka metsästi ympäri Afrikkaa ja keräsi metsästyssaaliita. Otettiin maailma haltuun. Nimettiin erilaisia kulttuureja, alueita ja tuotettiin tietoa. Kongossa, joka oli Belgian siirtomaa, oli pari sataa suomalaista töissä jokilavoilla, joilla kuljetettiin luonnonvaroja, kuten kumia, eurooppalaisten hyväksi. Suomalaiset olivat osa sitä valtarakennetta, joka pääsi liikkumaan vapaasti imperiumimaailmassa.”

”(Suomalaissyntyinen) Nordenskiöld matkusti Coloradoon, keräsi esineitä ja kirjoitti ison kirjan Mesa Verden alueen intiaanikulttuureista. Hän kirjoitti narratiivin, jossa USA:n valkoinen väestö nostaa alueen sivistykseen. Näin luodaan mielikuva, ettei ollakaan valloittajia, vaan jotain muuta. Tästä on monenlaisia tapauksia.”

8. Puhe kolonialismista tuntuu helposti syyttelyltä. Mihin se voi johtaa?

Lahti: ”Kolonialismi vaikuttaa yhä siihen, miten arvioimme vaikka Afrikkaa. Pitkään puhuttiin kehitysmaista: että olisi jokin kehityksen taso, jossa Eurooppa on ja joka muiden pitää saada kiinni. Tällaisia ajatusmalleja kyseenalaistetaan nyt.”

”Trumpilla taas on käynnissä vastareaktio. Hän on on avoimen imperialistinen. Hän haluaa Panaman kanavan, Grönlannin ja siirtää gazalaiset tänne ja tuonne. Me olemme kauhuissamme Euroopassa, vaikka eurooppalaiset valtiot ovat tehneet samanlaisia temppuja.”

9. Millä tavalla vastareaktiot näkyvät Suomessa?

Lahti: ”Perussuomalaiset tekevät sitä sosiaalisessa mediassa päivittäin, jos sitä dialogia haluaa seurata. Hyökätään avoimesti tutkijoita vastaan ja siihen, millaista tarinaa yliopistoista kerrotaan. Tämän takia kolonialismin tutkimusta on tärkeää tehdä – että meillä on ääni siellä seassa eikä pelkästään ääripäitä keskustelemassa.”

10. Tänä syksynä paljon huomiota saanut perussuomalaisten puhe ”väestönvaihdosta” on myös kaiku kolonialismista. Millä tavalla?

Skurnik: ”Siinäkin vieraan pelko valjastetaan politiikkaan. Että jos tänne tulee ihmisiä paljon muista kulttuureista, se johtaa siihen, että suomalainen kulttuuri, tai mitä he ajattelevat suomalaisena kulttuurina, häviää.”

 
Onpahan juttuja ihan Suomen medialta nyt. Ei sillä kriittisesti omiin toimiin suhtautuminen on ihan tervettä.
Katso liite: 126401
Katso liite: 126402

Katso liite: 126404


(Hesarin juttu on maksumuurin takana, en pääse itse lukemaan sitä)


Tuohon YLEn juttuun muuten, joku kertoi tuomarin ohjeissa lukevan näin. En osaa sanoa pitääkö paikkansa.
""Kaikki lait pitää olla sellaiset, että ne ovat yhteiseksi hyödyksi, ja sentähden, kun laki tulee vahingolliseksi, ei se enään ole laki, vaan vääryys, ja on hylättävä." "Yhteisen kansan hyöty on paras laki; ja sentähden mikä havaitaan yhteiselle kansalle hyödylliseksi, se pidettäköön lakina, vaikka säädetyn lain sanat näyttäisivät toisin käskevän."

Tuli katsottua Peiposen juttuja. Kovin asenteellisia juttuja tuntuu olevan.

 
USA tuhosi Venäjän talouden 1990-luvulla lähettämällä humanitaarista apua.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Top