Laivue 2020

Liekö ruotsissa vieläkään tilannekuva ihan täysin kirkas. Tietysti atlantin valloitus ja mahdolliset punaisen meren keikat voivat kuulostaa kivoilta ja niihin isompi alus on ihan soiva peli kun haetaan toiminta-aikaa. Siinä mielessä pohjanmaa luokka on kuin tehty itämerelle. Fregatin aseistus ja korvetin toiminta aika ja matka. Itämerellä tuo ei ole niin ongelma ja toiminta aika riittänee tiheän satama verkon ansiosta hyvin. Toki huoltoalus voisi olla kyllä Suomellekin ihan hyvä hankinta ylipäätään laivaston tueksi.
Ruotsin kriittiset satamat eivät ole Itämerellä. Eli siltä kantilta Pohjanmeri ja Norjanmeri ovat heille loogiset operaatioalueet. Itämeren herruuden ylläpito jää sitten Suomen, Puolan ja Saksan vastuulle. Huoltoalus ei mielestäni ole enää NATO-jäsenyyden myötä niin kriittinen, kun eteläisen Itämeren satamat ovat myös sotatilanteessa käytettävissä. Mutta Hylje ja Halli ovat jo vanhoja, niin miksipä ei korvaajaa voisi suunnitella paremmin myös RAS-käyttöön sopivaksi.
 
Mutta ehkä myyntipotentiaalia silmällä pitäen RMC:n kannattaisi konseptoida alus jossa etukannella on 4 * 8-soluinen MK41, ja tilat olisi järjestelty siten että osa miinakannesta tulisi kennojen tieltä siirrettyjen tilojen uudeksi sijoituspaikaksi.
Myyntilistalla voisi olla myös drone-tukialus variaatio sillä sellaisille näyttää olevan kiinnostusta maailmalla. Ei tarvitsisi tehdä edes suuria muutoksia, sillä hangaariin ja miinakannelle niitä varmaankin saisi mahtumaan runsaasti. Jonkinlainen pieni hissi vaan kansien välille.
 
USA on ainoa maa, jolla on varastoja jotain toimittaa. Ei kellään muulla. Siis niistä maista jotka voidaan olettaa olevan meidän puolella. Ohjuksen toimitusaika on +18 kk tilauksesta, jos sitä ei varastossa ole.

Jos USA ei ole meidän kanssa yhteisessä rintamassa on paljon muitakin ongelmia kuin ohjukset... paljon.
Tuota juuri tarkoitin, ollaan liiaksi USA tuotannon ja varastoinnin varassa.

Jos Amerikan impivaaraistuminen jatkuu, on seurauksena Lockmartin ja muiden firmojen tuotantokapasiteetin kasvu Euroopassa. En usko, että päästävät markkinoita näpeistään ihan helpolla.
Toivottavasti johtaa varastojen kasvuun myös, kai sitä Ukrainasta otetaan opiksi.

Mutta voiko USA kieltää/rajoittaa tuota jenkki yritysten tuotantoa euroopassa?
Jos sukset ovat ristissä.
 
Ruotsin kriittiset satamat eivät ole Itämerellä. Eli siltä kantilta Pohjanmeri ja Norjanmeri ovat heille loogiset operaatioalueet. Itämeren herruuden ylläpito jää sitten Suomen, Puolan ja Saksan vastuulle.

Tämä. Toki voidaan kysyä miten hyvin Type 31 tai FDI ylipäätään sopivat Pohjanmerelle pitämään Göteborgin sataman liikenteen auki?
 
Back
Top