koponen kirjoitti:
EK kirjoitti:
Lampaastako meinasit? Olet ilmeisesti ihan perinteisen maakuopan kannalla? Jotkut enemmän tekevät ovat värkänneet valmiin pohjan, jolloin valmistaminen vähän nopeutuu ja lapiohommissa pääsee vähemmällä.
Millaisia kimpaleita valmistat? Kokonaisessa on vissiin aika suuri epäonnistumisen riski ja aikaa tahtoo tuhrautua. Meillä on yleensä nössöilty ja laitettu ihan vain paisti tai lapa monttuun. Pirun hyvää siitä kyllä tulee.
Kuoppamiehiä juu. Muutaman kerran vuoteen kun tekee, niin lapiohomma on vaan hyvää terapiaa. Harvemmin muutoin tulee kaivautumista harjoitelluksi. Erityisesti uudenvuodenpaistien valmistelut herättävät lähiympäristössä hilpeyttä. Routapanos ei olisi hullumpi juttu meikäläisessä maastossa.
Olen rosvoksi laittanut pelkkiä viuluja. Suht samankokoisia, reilu 2 kiloa ja ihan klassiset kuviot. Kokonaisen kanssa menee helposti turhan pitkään omiin aikatauluihin nähden.
Toki yhtensä juhannuksena lämmitettiin js kylvettiin savusauna kahdesti kokonaisen possun valmistumista odotellessa. Onneksi ei ollut mihinkään kiire.
Miten maustat viulun ja toisaalta porsaan? Tuo kokonainen porsas panee veden kiehumaan alati lihaa inuavassa kidassani, pelkkä mielikuva ajaa minussa esiin luolaihmisen vaistot, bakkanaaleja ja viikinkien pidot.....
Yhden ainoan kerran olen porsaan ahtanut kuoppaan ja jos en väärin muista niin resepti oli:
4 päivää suolassa lionnut ravakka possu, sisätiloihin kokonaisia sipuleita, lanttua, naurista, pippuria, valkosipulin kynsiä upotettuna sopiviin paikkoihin, sinappivoitelua ja ei muuta, muistaakseni, kuoppaa poltin noin 8 tuntia ja katoin huolellisesti, päällistulet paloivat edelleen muistaakseni 12 h. Aterioinnista toipumiseen seurueelta kului ainakin puoli viikkoa.
Perhana, kun possun saisi täsmälleen perunalla ja ohralla ruokittuna, jos tämä mainio luontokappale olisi saanut vielä omenaa, porkkanaa ja heinää säännöllisesti....puolen tuuman lipo tuuman livakka ihra pinnassaan tuo elintarvikkeiden kuningas on kyllä Luomakunnan upein otus.