- Suomalaisinta ikinä on ottaa alkoholia kalenterin määrämässä tahdissa.
- Suomalaisinta ikinä on kysyä kaverilta, jolle ei näemmä maistu alkoholi, "Miks ei maistu? Mikä sussa on vikana?". Sitten tuputetaan edes vähän. "Ota nyt. Mieles tekee kuitenkin." (=Emmä voi juoda yksin. Se ei ole tervettä. Sit mä olisin alkoholisti. Vittu jos et ota mun tarjoamaa viinaa niin pahoitan mieleni!)
- Suomalaisinta ikinä on opiskella vain jotta pääsisi kokeesta läpi.
- Suomalaisinta ikinä on valittaa taloyhtiölle siitä kun töihin lähtiessä aamulla, keskellä talvea, lunta menee toimistokenkiin, "koska pihat ovat auraamatta". (Kuka vittu nyt talvikenkiä käyttää?!)
- Suomalaisinta ikinä on ihannoida koulutusta ja suomalaista koulujärjestelmää, ja myöhemmin valitella sitä miten korkeasti koulutetut akateemikot hädin tuskin osaavat esim. kävellä.
- Suomalaisinta ikinä on toitottaa työnteon tärkeydestä, sitten seuraavana päivänä veltostellaan ja haukotellaan töissä, ja pohditaan täyttä luovuutta käyttäen miten voitaisiin luistaa ikävistä askareista.
- Suomalaisinta ikinä on se, että alkoholin maistuminen miellyttävälle on väärin. Siideriä kittaavat miehet ovat käytännössä limuja litkiviä hinttejä mutta maistapa tätä konjakkia tai tätä olutta, eikö ole hyvää? Etanolia kaikki. Saako alkoholi maistua hyvälle vai pitääkö sen maistua pahalle? Jos sen pitää maistua pahalle, onko Koskenkorva, eli wannabe-vodka, parasta/pahinta mihin pystymme?
- Suomalaisinta ikinä on vaivaantua alaikäisten juomisesta mutta sitten katsotaan omaa alaikäistä lasta ja mietitään "Kaipa se on joskus juniorille opetettava mille alkoholi maistuu. Mä annan sille ihan vaan vähäsen, ja valvotusti. Sit siitä kasvaa varmasti vastuullinen."
- Suomalaisinta ikinä on elää huonosti ja olla huolissaan terveydestään. Sitten: "Mä vedän omenan. Siinä on antioksidantteja, fenoleja ja diipadaapadiumia. Rousk rousk rousk. Nyt mä oon terve."
- Suomalaisinta ikinä on käyttää valtiollisessa logossa afrikkalaista eläintä ja lähi-itämäistä sapelia.
- Suomalaisinta ikinä on juoda eniten maailmassa kahvia (per nuppi). Sehän on melkein kansallisjuoma, vähän kuten leijona on meidän kansalliseläin. Huonoinkin kahvi on kuin jumalten nektaria ja veden korvike. Lääkäriammattikuntahan on suorastaan ajastaan jäljessä siinä mielessä että kaikki nestesaantisuositukset ilmoitetaan vesimäärinä, eikä kahvimäärinä. Ei ihminen tarvitse kahta litraa vettä päivässä. Ihminen tarvitsee kaksi litraa kahvia päivässä, josta osan voi halutessaan korvata vedellä. (Jos nyt siis joistain syystä olosuhteet eivät salli kahvin keittämistä)
- Suomalaisinta ikinä on kutsua edelleen Itämerta Itämereksi, vaikka se on lännen suunnassa. Voin vain arvailla nimen alkuperää...
- Suomalaisinta ikinä on kertoa ulkomaalaiselle, että Joulupukki asuu Korvatunturilla. Joulupukki on perkele meidän. MEIDÄN.
- Suomalaisinta ikinä on kääntää Korvatunturi hätäisesti enkuksi muotoon "Ear mountain" tai "Ear hill".
Jos joistain noista paistaa pettymys tai katkeruus läpi, se johtuu vain siitä että olen kantanut niitä molempia mielessäni pitkään ja huolella vuosien ajan, kuten kunnon suomalaisen kuuluukin. Toisinaan olen tuntenut pientä ylpeyttä siitä miten huono suomalainen olen (muutoin). Jos olisin täysin itsetuhoinen trolli, pystyttäisin jenkkilipun ja NATO-lipun kotini etuoven viereen törröttämään erektiomaisesti 45 asteen kulmaan, puketuisin tähtilippukuvioituun t-paitaan, stetsoniin ja aurinkolaseihin, ja puhuisin finglishiä (tai suomea, yliampuvan leveällä jenkkiaksentilla) mutta vain julkisilla paikoilla. Kehuisin Suomea hyväksi maaksi. Saman voisi myös tehdä maastopuvussa ja venäläisellä aksentilla. "Sjuomi on kaunis maa. Olisji ikävä josh sille tapahtjuisi jotain."
No ei mut oikeasti. Minä haukun Suomea vain koska rakastan sitä. Jos Suomi tekee jotain täydellisen oikein, niin sehän on vain luonnollista. Siksi siitä ei puhuta, eikä varsinkaan mitään kehuja aleta laukomaan, eli osoittelemaan erikseen että "hyvää työtä, Suomi". Outoahan sellainen olisi. Siis niinku minkälainen ihminen kehuu jotain? Ei siinä ole mitään järkeä.
...
