En malta millään olla kommentoimatta.
Sitä voi ihmetellä, onko suomalaisella komentajalla oikeus jättää vastuualueensa merkittävä osa, hyökkäyssuunnan reuna ja risteys (Lehmivaara), johon tulee ajokelpoinen tie myös koillisesta - ja kaikki tämä
ennen minkäänlaista painetta. Jos maasto erityisesti vaatii puolustuksen takapainoisuutta, kyllä, edellyttäen että naapurijoukon päällikön kanssa on sovittu asiasta ja se on tietoinen. Tässä kartassa etupainotteisuus on mielestäni ihan perusteltua.
Vihollinen tulee myös Kiekkolan suunnasta eikä tämä voi olla mielipidekysymys. Jos se kerran pääsee Kitsiin, se varmistaa myös Uimaharjuntien - Ritovaarantien. Tai sitten se on helvetin tyhmä.
Alueen voisi jättää ilman aktiivisuutta, jos a) se ei olisi vastuualueella ja b) maasto olisi erittäin heikosti puolustettavaa. Mutta katsotaanpa miltä Kiekkolan edustalla näyttää:
Ymmärrän, ettei näillä voimilla kauan neljää pataljoonaa pidetä ja mahdollisesti isommassa kuvassa tarkoitus on pelata aikaa, koota lisää joukkoja ja sen jälkeen lyödä pihtiliikkeellä niin että kärjet kohtaavat jossain kaukana Lehmivaaran takana.
Siinäkin tapauksessa ylläkköpaikat on pidettävä edempänä ja puolustus siten etupainotteisena lähempänä vastuualueen reunaa. Vastuualueen urilla on myös partioitava. Pysyn edelleen puolessa minuutissa raapaisemassani ensikosketuskartassa, mikä oli skenaarion alkutilanne. Ei ole sitä syytä muuttaa.
Komppanian puolustuksen ei tässä maastossa tarvitse olla ns. takapainoinen. Pioneerit eivät edes ehdi tehdä suunniteltua työtään Sikovaaran - Pankakosken välillä, ellei viholliskärki pysähdy riittäväksi aikaa.
Alkuvaiheen toimintaa. Huomatkaa, että mikäli Kiekkolasta pääsee ilmaiseksi, kaikki joukkueet + ryhmät Sikovaarasta Kitsiin päin saavat tehdä helkkarin pitkän lenkin kotiin.
Yksi tapa tietysti voisi olla pitää Kiekkola ja antaa tilaa isolla tiellä kohti Viisikkoa, johon sitten voimakas tulppa pioneerityön, tykistön ja miinoitteiden avulla ja sitten hyökätä Hovinvaaraan + tehdä voimakkaita sivustaiskuja rivistöön Hatunkylän itä- ja koillispuolisilta vaaroilta. Siihen tarvitaan kyllä muutakin kuin yksi komppania. Minulle kelpaisi vaikka varttuneita paikallisjoukkoja käsiaseiden ja kertasinkojen kanssa kapeampien polkujen päähän lyömään. Kyllä he sieltä taas etukäteen sovittuihin kokoontumispaikkoihin löytävät omaan tahtiinsa.
Näin:
Tarvitaan tosiaan se maahanlasku, koska 72 tunnissa meidän lohkoltamme ei tulla edes Sikovaaraan, jos meillä on raskasta aseistusta, läpäisykykyä ja riittävästi a-tarvikkeita.
Otetaan aloite ja pistetään se kutsumaton vieras kärsimään.