Päivän vitsi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AKE-ukki
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Lumikki, yksi kääpiöistä ja Notre Damen kellonsoittaja menivät ennustajalle.

Lumikki juoksi teltasta ulos ja riemuitsi:

- Olen maailman kaunein nainen!

Hetken kuluttua kääpiö taapersi ulos rinta rottingilla:

- Olen maailman pienin mies!

Viimein Quasimodo könysi ulos helvetin vihaisena:

- Kuka vittu on Hjallis Harkimo!?!?
 
Teini kysyi kerran vanhemmiltaan, kuinka nämä olivat tavanneet.

-Satuttiin kahdestaan samaan hissiin, joka sitten juuttui kerrosten väliin.

- Jännää, pääsittekö te pois sieltä?

Vanhemmat vilkaisivat toisiaan ja menivät viereiseen huoneeseen. Hetken keskusteltuaan he päättivät käyttää lapsen yliopisto-opiskeluihin säästetyt rahat hauskanpitoon ja humputteluun.
 
Pultsari nukkui puistonpenkillä tuiteriansa pois. Siihen tulee sitten pari poliisisetää ja vievät äijän kamarille. Asiakkaalta otetaan tietysti henkilötiedot jne. Ammatin kohdalla mies vastaa:
- Juustonhaistaja
Poliisit nauravat:
- Eihän sellaista ammattia ole olemassa!
Mies kuitenkin kivenkovaan väittää edelleen olevansa juustonhaistaja. Poliisit päättävät tehdä kokeen tutkiakseen väitteen.
...Miehen silmät sidotaan liinalla ja eteen tuodaan vuorotellen eri juustoja. Mies latelee kaikki oikein:
- Joo, tämä on Emmentalia, tämä homejuustoa, tämä kermajuustoa. Ahaa! palanen Aura-juustoa ja tämä...tämähän on
Valion Edamia...
Poliiseja alkaa kismittää ja he päättävät tehdä jekun ukolle ja hakevat peräsellistä vanhan ilotytön alushousut ja haistattavat niitä:
- No, mikäs juusto nyt on kysymyksessä?
Mies vastaa miettimättä:
- Helvi Moilanen, Kauppakatu 19 B 7, ikä 32, paino 68, puhelinnumero 478 399....
😉
 
Back
Top