Ellei saksani ole aivan ruosteessa, niin:
- tämä ensimmäinen tilaus sisältää 10 ajoneuvoa miehistönkuljetuskokoonpanossa (kuten ruotsalaisilla), 170 ajoneuvoa pioneeriryhmille varustettuna ja 48 ajoneuvoa panssaritiedusteluryhmille varustettuna (yht. 228 ajoneuvoa)
- lisäksi on optio 54 pioneeri- ja 14 panssaritiedusteluversiosta (yht. 296 ajoneuvoa, option koko 68 ajoneuvoa)
@Hanski mistä sait sen, että 2027 tapahtuisi muutos saksalaisiin linjastoihin? Tekstissä lukee
eli että 2027 loppuun saakka pioneeriversiot tulisivat Suomesta, ja 2028 loppuun mennessä toimitettavat pioneeriversiot Saksasta. 2028 loppuun mennessä toimitettavista panssaritiedusteluversioista ensimmäiset tulisivat Suomesta ja pääosa Saksasta. Toimitusten loppu olisi 2029, ja jos optio toteutetaan, tapahtuisi se samalla aikavälillä toimitettavien määrän nostona, ei lisätilauksina
Kyllä, tekstissä lukee juuri näin.
Siinä on tullut joku tulkintavirhe.
Mit dem CAVS NEMO Schwerer Mörserfahrzeug steigt die Bundeswehr in die CAVS-Beschaffung ein. Die Prototypen sollen in diesem und im nächsten Jahr geliefert werden. Die ersten Serienfahrzeuge soll ab 2027 folgen.
esut.de
Tässä mainitaan, että aluksi hankittaisiin kolme koekappaletta, ja sen jälkeen tarkoituksena olisi hankkia 45 NEMOa ja 12 johtoajoneuvoa niille, ja tämän ensimmäisen sarjan toimitukset tapahtuisivat 2027-2029. Ensimmäinen sarja maksaisi 262 M€ ja sitä seuraisi kaksi myöhempää sarjaa, kumpikin kooltaan 332 M€.
Kolmesta koekappaleesta kaksi olisi NEMOa ja yksi johtoajoneuvo, ensimmäinen NEMO-prototyyppi toimitettaisiin pian sopimuksen solmimisen jälkeen (lienee jo toimitettu) ja toinen NEMO-prototyyppi ja johtoajoneuvo 18 kuukautta myöhemmin.