Niin, ei se EU- paketti Suomeen kaadu. Päätöksentekoon löytyy joku toinen prosessi ja sitä viedään eteenpäin. Viipeitä ja byrokratiaa kaikkien EU- maiden sisällä tuosta tulee, se on selvä. Muut 26 maata päättävät omalta osaltaan paketista ja siihen kinkeriin Suomea ei kutsuta mukaan. Suomi ottaa omaa lainaa sillä korolla, mikä sillä hetkellä sattuu olemaan.EU joutuu kriisiin. Mitähän veikkaatte, että EU tuumaa jos Suomi heittäytyy poikkiteloin? Aivan, mikä vit*** Suomi ja päätös tehdään Suomen kannasta huolimatta.
![]()
Analyysi: Perustuslakivaliokunta ratkaisi yhden äänen enemmistöllä asian, joka voi ajaa kriisiin koko EU:n
Perustuslakivaliokunnan päätös EU-elvytyspaketista on monella tavalla poikkeuksellinen ja herättää myös kysymyksen politisoitumisesta, kirjoittaa Ylen politiikan toimittaja Maria Stenroos.yle.fi
Hyvä sentään, että koronarokotehankinta ei ole osa EU- elvytyspakettia, vaan jäsenmaiden erillinen hankinta. Jossa Suomi ehkä on mukana tai sitten ei. Voi olla mahdollisesti että on. Ehkä ei. Voi ollakin mukana. Tai jos sittenkään ei. Siihenkin ehkä lääketehtaat haluavat vahvistuksen, että mikä instituutio Suomesta on asian päättänyt ja kenellä on ollut mandaatti päättää asiasta. Ja maksu käteisellä kiitos, teiltä ei luottokortti kelpaa.
Simpauttaja
Viimeksi muokattu: