Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nalle huijasi valtiolta omaisuuden, ja ojentui kuten demari ikään.Kaikkien kapitalistien ja muiden lahtarien palvoma nalle wahlrooskin oli stallari aikoinaan
Kovaa puhetta ainakin, mitenhän lienee toteutuksen kanssa?
Jospa tavoitteena on kaataa hallitus tuolla jämäkkyydellä ja nyt, kun vielä on hyvät vaalivibat päällä. Demarit sekaisin ja peeässä ehkä vielä enemmän. Eikä vihreitäkään tarvi pelätä.Kovaa puhetta ainakin, mitenhän lienee toteutuksen kanssa?
![]()
Annika Saarikolta vaaliriemun jälkeen pahaenteinen kiteytys hallitustyöstä: ”Aiomme olla omissa arvoissamme periksiantamattomia”
IS-haastattelu: Annika Saarikon ministeriössä varaudutaan energiatilanteen mahdolliseen heikkenemiseen ja se näkyy ilmasto- ja kehysneuvotteluissakin. Saarikko kertoo keskustan vaalien jälkeisestä asennosta, päättää jatkokauden hakemisesta keväällä ja torppaa Timo Harakan puheet.www.is.fi
Nyt voi jo alkaa uskoa Keskustan uhkauksiin, kum aluevaalien myötä Keskusta on aika lailla saanut itselleen tärkeimmät asiat lypsettyä tästä hallituksesta ulos. Keskusta saattaa nyt katsella tilanteen niin, että nyt (jos siis Vihreät laittavat vastaan) hallituksessa pysymisestä on enemmän haittaa kuin hyötyä.
Ja Saarikko toistelee edelleen että "maakunnissa tanssitaan ilmastohumppaa", vihreiden tahtiinVihreiden on pakko alkaa vouhottamaan ja vipeltämään omiaan koska kannatus laski kuin lehmän häntä.
Ei ole yllätys, että fanaattishysteerisnaivistinen politiikka syö kannatuksen. Erikoista on että joidenkin mielestä pitäisi jatkaa vielä tiukemmin samalla linjalla, jotta kannatus palautuisi![]()
Ylen kannatusmittaus: Perussuomalaisten kannatus romahti, vihreät luisui alle kymmenen prosentin
Keskustan eduskuntavaalikannatuksessa on varovaisia piristymisen merkkejä, vaikka se ei vielä näy kannatusmittauksessa, sanoo Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Tuomo Turja. Kokoomus ja SDP jatkavat kärjessä.yle.fi
Ai, että Vihreiden alamäki lämmittää sydäntä.
Hyvin muotoiltu. Yksikin noista kolmesta on monelle liikaa. Saati sitten kaikki yhdessä.Ei ole yllätys, että fanaattishysteerisnaivistinen politiikka syö kannatuksen. Erikoista on että joidenkin mielestä pitäisi jatkaa vielä tiukemmin samalla linjalla, jotta kannatus palautuisi
Tämä on hyvä muistutus. Kohtuus on syytä säilyttää politiikassakin. Täyspanos ei aina ole paras ratkaisu, vaan rekyyliäkin on syytä hallita. Iso osa äänestäjistä pyörii keskustassa, ei äärilaidoilla.
Edit: lisätty sana osa
Eiköhän se ole virkamiehet jotka tekee laskelmia eikä Sanna itse. Mutta senhän varmaan tajuat itsekin. Toivottavasti.KT: Hyvinvointialueiden palkkaharmonisointi maksaakin 680 miljoonaa euroa - hallitus puhunut huomattavasti vähemmästä
KT pitää todennäköisimpänä laskelmaa, jonka mukaan palkkojen harmonisointi hyvinvointialueilla nostaa työvoimakustannuksia 5,8 % eli noin 680 miljoonaa euroa.
KT:n toimitusjohtaja mukaan uusimmat laskelmat osoittavat, että hyvinvointialueiden palkkaharmonisoinnin kustannukset ovat suuremmat kuin mitä aiemmin on arvioitu ja mihin on varauduttu.
- Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien järjestö KT on päivittänyt arvioitaan palkkojen harmonisoinnin kustannuksista hyvinvointialueuudistuksessa.
- Todennäköisimpänä KT pitää arviotaan, jonka mukaan harmonisointi nostaa työvoimakustannuksia vuositasolla noin 680 miljoonaa euroa.
KT:n uudet laskelmat tekee hyvin mielenkiintoiseksi se, että Sanna Marinin (sd) johtama hallitus arvioinut palkkojen yhteensovittamisen hintalapuksi 124–434 miljoonaa euroa.
Sannalla ei oo toi matematiikka vissii se vahvin. Miltähän sen kassa on näyttänyt työvuoron jälkeen jos jälki on tälläistä ku saa leikkiä pääministeriä?
Ja taas Suomea kuivana kekkoseen. Nyt äkkiä natoon ja saman tien vittuun eu:sta.![]()
Laskelmat paljastavat: EU:n vihreästä siirtymästä yhteensä miljardien lisälasku Suomelle
Liikenne- ja viestintäministeriö kertoo, että EU-komission esitys päästövähennyksistä lisää Suomessa meriliikenteen kustannuksia merkittävästi.www.iltalehti.fi