TV-sarjat, joita katso(i)tte?

Joo, minusta kanssa tuon olisi voinut lopettaa jonkinlaiseen "cliffhanger"-tyyliin jossa oltaisiin voitu jättää sitten päähahmot johonkin tiukkaan paikkaan sinne Hankoon mutta kuitenkin siten että jatkoa olisi voinut luontaisesti tehdä lisää.

Tuota miehitystä olisi pitänyt jatkaa vielä useamman jakson verran. Nyt tuo tuntui vähän liian hätäisesti lopetetulta kaikin puolin.

Eipä silti, ihan kohtuullinen kotimainen projekti tämä kuitenkin oli. En toivo jatkoa koska tuosta lopputilanteesta on mielestäni aika vaikea keksiä mitään järkevää jatkuvuutta.
 
Atlantis on ehkä parempi. Vähän sama käy kuin Buffy ja Angel välillä. Sen alkuperäisen piti löytää hiljakseen menestysresepti ja esitellä hahmot kun taas spinoff pääsi täydestä vauhdista.

Babylon 5 on jenkki Prime Videossa, erittäin outoa ettei ole ikinä tullut Suomen. Hyllyssä dvdnä täälläkin. Primessä olisi hd restauroitu laatu (cgi-kohtauksia lukuunottamatta, niistä oli masterit liian antiikivälineillä tehty tms.).

Katsoin Stargaten viimeisen puolen vuoden sisään. Olihan se ihan hyvä edelleen. SGA kai.
SGU:ta en taida katsoa ikinä uudestaan kun se oli niin puuduttava ekalla kerralla. Tekivät tylsemmän ja vakavan version aiemmista, mutta silti jotenkin saivat siihen mukaan teinimeininkiä taukohuonepamputtamisineen heti pilotista lähtien. Alkuperäiset ja B5 ymmärsivät jättää sen mielikuvituksen varaan.

Voyagerin katsoin myös ekaa kertaa loppuun, viimeistä sesonkia meni monta vuotta katsellessa. 7 of 9 oli parempi kuin nuo SGU-bimbot, vaikka Jeri Ryan takuulla tuli silmäkarkkina aluksi sarjaan. Silti rooli kasvoi huomattavasti sarjan edetessä.

DS9 ehkä pitäisi seuraavaksi. Siinä on monia herkullisia hahmoja, käytännössä yhtä hyviä kuin B5:ssa. Ainoastaan ne teinit korpeaa kuten TNG:ssa. Mutta ferengiteinit jne. menee paljon paremmin kuin Will Crusherit.

Hetki sitten tehtiin yllättävän kestäviä sarjoja. Esim. Veronica Mars ja Supernatural on parempia kuin useimmat uudet katsoa nykyään. Joku Smallvillen tapainen ei kyllä uppoa jos ei ole Teräsmiesfani. Ainakaan Arrowia (myöhäinen spinoff Smallvillesta) ei jaksa, vaikka jatkui pitkään.
Ehkä mieluummin katsoisin myös (minkkisyistä) Vampyyripäiväkirjat kuin Walking Deadeja.

Konfliktia miettiessä mitenköhän hyvin uppoaisivat Jericho, Jeremiah ja Millennium? X-Files voisi ainakin toimia... sitä ei muista yhtään enää. Äärirajoilla olisi huikea ainakin... miksi sitä eivät ole modernisoineet?

The Blacklist oli hyvä, mutta se jatkui liian pitkään kuten Game of Thrones.

Reacheria suosittelen lämpimästi. Uusi sesonki pitäisi tulla muutaman kuukauden sisään. Appletv+:aan jos on ilmaisjakso jollain niin kannattaa ehdottomasti katsoa Siilo (ja myös Foundation, jossa suomalaistähti pääroolissa). Slow Horsesin jokainen luulisi löytävän automaattisesti jos on Appletv+.
X-files maratooni tuli joulunpyhinä sairastelun myötä katottua ja vieläkin odottelen, että saisiko kuitenkin joskus jatkoa. Scifi- ja avaruusfilmien suurena ystävänä ihmetyttää miten vähän niitä loppujen lopuksi tehdään, vaikka tänä päivänä ei uskoisi tuotannonkaan olevan niin kallista kun vielä joku vuosi sitten.
 
Mulle jäi konfliktista mieleen vähän sellanen taistelukenttä 2020 kaupallinen versio-mielikuva. Miksi muuten pv olisi noin isosti lähtenyt mukaan tv-sarjan tuotantoon? Ei nimittäin kuulu aivan ydintoimintaan…
Näkökulmia, joita kenties halutaan nostaa tässä ajassa suurelle yleisölle (ei meidän lailla perehtyneille esiin)
-Sähkö- ja tietoverkkojen toimimattomuus kriisitilanteessa
-Informaatiotilan täyttyminen propagandasta
-Sodassa kuolee oikeasti ihmisiä, myös suomalaisia siviilejä, ja varusmiehiä
-Viidennen kolonnan ryömiminen ulos koloistaan
-Siviilien aseellinen vastarinta näytettiin sarjassa ERITTÄIN positiivisessa valossa (jotenkin lämmitti sydäntä siihen nähden miten sinihaalarinen lupaviranomainen on potkinut aseenomistajia päähän)
Mitkä näistä asioista sitten on lähtöisin Louhimiehestä, ja mitkä on EHKÄ saanut vaikutteita muualta, en tiedä.
Tottakai tollasessa sarjassa päähenkilöiden pitää elää loppuun asti, ja se karsii realismia rutkasti, samoin presidentin käyttäytymisestä tulee sarjana miinusta. Kuitenkin hyvä että tehtiin, jokunen sohvalla istuva tavan tallaaja saattoi jopa saada kalpean ajatuksen siitä todellisuudesta mihin meillä on jatkuvasti riski joutua.
 
Viimeinen jakso oli tosiaan aika löysä; viimeinen vartti oli pelkkää tyhjäkäyntiä jonka olisi voinut käyttää langanpäiden solmimiseen; mutta varmaan tässä jätettiin tahallaan asioita auki seuraavaa kautta varten (huomasin, että Katsomossa tämä oli jo nimetty kausi 1:ksi).

Sen ymmärrän, että minkään massiivisten taistelukohtauksien rakentamiseen ei ollut mahdollisuuksia, eikä missään kohtauksessa ollutkaan muutamaan ajoneuvoa enempää. Mutta lopusta olisi saanut tehdä paljon tiiviimmän. Viides jakso olikin tämän suhteen hyvä, ja sarjan paras. Siinä oli myös jännitettä ja erikoisjoukkojen kohteen tuhoaminen oli tehty teknisesti hyvin.

Sarja sopi tämänhetkiseen maailmantilanteeseen kuin nenä päähän, ja varmasti saikin rutkasti lisähuomiota kotimaassa ja myyntiä ulkomaille Venäjän ansiosta. On selvää, että PV:llä on oma lehmä ojassa; jossain lehtijutussa kerrottiinkin niistä periaatteista, joilla PV lähtee mukaan erilaisiin mediaprojekteihin. Tämä oli vähän kuin isommin tehty Combat camera, ja isommalla levityksellä.
 
X-files maratooni tuli joulunpyhinä sairastelun myötä katottua ja vieläkin odottelen, että saisiko kuitenkin joskus jatkoa. Scifi- ja avaruusfilmien suurena ystävänä ihmetyttää miten vähän niitä loppujen lopuksi tehdään, vaikka tänä päivänä ei uskoisi tuotannonkaan olevan niin kallista kun vielä joku vuosi sitten.
Appletv+ tekee yllättävän paljon. Eturivin kaman osalta on taas vähän hiljaisempaa Interstellarin ja Gravityn jälkeen, lähinnä vain Dyyni takoo rahaa.
 
Katsoin Konflikti sarjan uudelleen putkeen, oli toisella katselu kerralla huomattavasti parempi.
Vähän liikaa tässä oli mielestäni jätetty katsojan pääteltäväksi. Louhimies kyllä jossakin haastattelussa sanoi että tämä tietoinen valinta.
Toivottavasti tälle tulee jatkoa, varmaan paljon riippuu siitä kuinka paljon saa katsojia ulkomailla.
Pikkasen epäilen että sarja aukeaa vielä huonommin ulkomaalaiselle katsojalle?? Vai onko peräti toisin päin?

TP hahmo liiallisia kävelyjä lukuunottamatta lopulta aika onnistunut, kun ei mieti joka hetki sitä Mariinina.
 
Yellowstone, kaikki viisi kautta katsottu. Oli hyvä loppuun asti.

Nyt menossa 1883.
1883 on mielestäni hyvä sarja, jossa ei liikoja kaunistella villin lännen elinoloja. Keneen voit luottaa, keneen et, traagisia kohtaloita, onhan noita. Life is hard, then you die jne.

Juniorin kanssa on alettu katselemaan levytallenteelta uudempaa Galacticaa, jossa on myös kovin synkeää ja vainoharhaista meininkiä. Kupeitten hedelmälle ensimmäinen, minulle taitaa olla kolmas kerta. Frak!
 
Yellowstone, kaikki viisi kautta katsottu. Oli hyvä loppuun asti.

Nyt menossa 1883.
Jätin kesken kun aloin inhota kaikkia hahmoja. Toivoin koko porukan kuolemaa koska yhtään kunnollista, moraalista ihmistä ei tuossa universumissa ole. Sama Sons of Anarchyn ja Sopranosin kanssa, mutta ne läskit italialaiset oli sentään hauskoja. En kai ole riittävän postmoderni katsoja kun haluan että edes joku olisi oikeuden ja hyvyyden puolella.
 
  • Tykkää
Reactions: Rkm
Katselin tässä hiljattain ensimmäistä kertaa Sopranosin kokonaan läpi alusta loppuun. Täytyy sanoa, että oma henk.koht. suosikkihahmoni on hekotteleva Paulie.

Siis näyttelijäthän ovat loistavia laidasta laitaan, ja tyypit meheviä ja hyvin kirjoitettuja. Paulie kyllä paras.
 
YLE Areena: Suomi ja Ruotsi kylmän sodan keskellä. Kolme jaksoa.

Stella Polaris operaatiosta liikkeelle. Joitain poimintoja: Venäläiset ampui alas Ruotsin DC-3:n Itämerellä, 7 ruotsalaista sotilasta kuoli. Myöhemmin Tunnanilla Peenemunden päällä kamerat käyden.


Toisen maailmansodan jälkeisen ajan erittäin jännittynyt tilanne käy hyvin ilmi sekä Ruotsin ponnistelut puolustuskykynsä parantamiseksi.
 
Jätin kesken kun aloin inhota kaikkia hahmoja. Toivoin koko porukan kuolemaa koska yhtään kunnollista, moraalista ihmistä ei tuossa universumissa ole. Sama Sons of Anarchyn ja Sopranosin kanssa, mutta ne läskit italialaiset oli sentään hauskoja. En kai ole riittävän postmoderni katsoja kun haluan että edes joku olisi oikeuden ja hyvyyden puolella.

Onneksi Walter Sobchak on oikeuden ja hyvyyden puolella :solthum:

Ja ennen kaikkea sääntöjen. Koska nyt ei olla Vietnamissa vaan kysymys on keilaamisesta.


Ja sanokaa mitä sanotte kansallissosialismin opinkappaleista, ainakin se on eetos.
 
Viimeksi muokattu:
SAS Rogue Heroes palasi, katsoin toisen kauden ensimmäisen jakson. Poissa on iloinen korkeajännitysmeininki Motörheadin tahdeissa, tilalla vakavampaa menoa keihäänkärjen erikoisjoukkoina. Sisilian maihinnousua ekassa jaksossa.

Ei napannut samalla tavalla, ollenkaan. jos ei huonokaan ollut. Eka kausi osasi kuitenkin vakavoitua, kun vakavoitua piti. Toivotaan että toinen kausikin saisi vähän rymistelymeininkiä taas pääle.
 
Viimeksi muokattu:
SAS Rogue Heroes palasi, katsoin toisen kauden ensimmäisen jakson. Poissa on iloinen korkeajännitysmeinikin Motörheadin tahdeissa, tilalla vakavampaa menoa keihäänkärjen erikoisjoukkoina. Sisilian maihinnousua ekassa jaksossa. Ei napannut samalla tavalla, ollenkaan. jos ei huonokaan ollut. Eka kausi osasi kuitenkin vakavoitua, kun vakavoitua piti. Toivotaan että toinen kausikin saisi vähän rymistelymeininkiä taas pääle.

Samat huomiot minulta. Ekat kolme jaksoa katsottu. On muuttunut vakavampaan suuntaan ekan kauden hulivilitouhuista. Ei hyvä, mutta ei nyt huonokaan. Ja kyllä tämän sarjan ilman muuta aion loppuun asti katsoa. Itse asiassa Paddy Mayne tuskaileekin uusia rajoituksia mitä esimiesporras asettaa ja toivoo olevansa yhä aavikolla.
 
Siis näyttelijäthän ovat loistavia laidasta laitaan, ja tyypit meheviä ja hyvin kirjoitettuja. Paulie kyllä paras.
Paulieta esittäneellä Tony Siricolla oli myös tosielämässä omat mafiayhteytensä. Hän oli nuoruudessaan kytköksissä muistaakseni Colombon perheeseen, ja taisi hengailla vielä näyttelijänäkin heikäläisten seurassa. Vastaavaa on kyllä aika monella muullakin mafiarooleja näytelleellä amerikanitalialaisella.
 
Paulieta esittäneellä Tony Siricolla oli myös tosielämässä omat mafiayhteytensä. Hän oli nuoruudessaan kytköksissä muistaakseni Colombon perheeseen, ja taisi hengailla vielä näyttelijänäkin heikäläisten seurassa. Vastaavaa on kyllä aika monella muullakin mafiarooleja näytelleellä amerikanitalialaisella.
Eikä ihme, kun etniset mafiat ovat niin kietoutuneet sen oman ryhmänsä touhuihin. Mafiosojen glorifiomisen sijaan pitäisikin muistaa että ne ovat aina terrorisoineet "omaa" porukkaansa ja sitten vasta alkaneet vaivata isäntäkulttuuria. Täysin näistä rikollisista irti pääseminen voi olla mahdotonta. Sopranosissa muistetaan alleviivata sitä että nämä pittoreskit tyypit ovat oikeasti täyttä paskaa jokainen, kunnia ja rakkaus on pelkkää puhetta koska rikos on bisnestä. Ja sivulliset kärsivät. Myös Donnie Brasco ja Goodfellas paikkasivat hienosti Kummisedästä päälle jäänyttä kunniallisuuden sumuverhoa.
 
Back
Top