Ukrainan konflikti/sota

Mielenkiintoista: yleensä aika varovainen Athene Noctua näkee viime aikaisissa iskuissa ennusmerkkejä paremmasta tulevaisuudesta (eli ilmavoimien vapaammasta käytöstä Khersonin seudulla):

Evidence is mounting, showing that the Ukrainian SEAD campaign gathered success.

First, Ukrainian Air Force resumed Bayraktar MALE strike missions.


Katso liite: 124440

-

Second, strike missions in Crimea are also striking civilian radars, which were also participating in giving Russian AD an Air Picture, while being lower priority targets.

Katso liite: 124441

-

Third, now, strike missions are targeting radar installations deeper into Russian territory.

Hits have been recorded, but the exact outcome remains to be seen.


Katso liite: 124442

-

Continued degradation of Russian Air Defence could be very detrimental for the Russian Forces in South Kerson.

If properly equipped (targeting pods), both F-16's and Mirage 2000 could conduct CAS against Russians in this area.

In this case, more classic Paveway II/III and JDAM would completely turn into shambles, both logistic rear and front-line troops on the Kherson front.



-

Ketjun viimeiseen viestiin oli tullut tällainen kommentti: Russia is still far from short of Buk and Tor systems. And those are also a major pain in the ass for Ukrainian air force.

Johon Athene Noctua vastasi näin: Yes, right, that is why continued SEAD remains mandatory. But now they almost lost their upper echelon coverage (High End Radio-Technical Regiment Coverage, S-300P/V & S-400 continued attrition. And they also lost a sizeable number of Buk.

Johon alkuperäinen kommentoija vastasi näin: Exactly. I wonder if we’ll ever get to a point where Ukraine can do CAS there, however. Don’t think the R/R is there, especially since they can just lob JDAM-ER and HAMMER with little risk

Johon Athene Noctua vastasi näin: The main advantage over simply lobbing long-range PGMs is that having clear air superiority makes you able to engage targets of opportunity that you could not reckon in a pre-planned mission.Nowadays, TGPs can see very far and be at safe distance from BUK.

Johon alkuperäinen kommentoija vastasi näin: Do Ukrainian F16s have these up to standard TGPs?

-


Se on totta että tutkien ja kaukoilmatorjunnan heikentyminen, edes väliaikaisesti, avaa mahdollisuuksia kaluston rohkeammalle käytölle.

Toisaalta ei voi heittäytyä liian rohkeaksi koska ryssällä on paljon erilaisia lyhyemmän kantomatkan ilmatorjuntajärjestelmiä (mm. Tor ja Buk), tosin niiden käyttäminen menee vaikeammaksi jos ei saada riittävän hyvää ennakkovaroitusta eli ilmatilannekuva on huono.
Voipi olla, Ukrainalaisilla on vahva epäily, että ilmatilassa on nyt tilaa operoida. Epäilyn paikkansa pitävyyttä testataan syöttämällä sinne ensin muutamia Bayraktareita tunnustelemaan. F-16 ja lentäjä on sen verran arvokas pari, että niiden aika ei ole vielä. Samalla houkutellaan esiin loputkin it:stä. Jos homma saa jatkua, sitä voidaan lisätä järeämmillä ja arvokkaammilla alustoilla.
 
Fire Point yhtiön uusista tuotteista oli jo aikaisemmin puhetta mutta halusin vielä korostaa tätä UAV:ta: LÄHDE

At the MSPO expo in Poland, Ukrainian company Fire Point announced the FP-2 mid-range one-way attack UAV.

It's based on the FP-1 long-range OWA drone but has reduced range (200 km) and a larger warhead (105 kg).

Comes in versions with automatic guidance for strikes on static targets or radio control for strikes on moving targets.

The company says the FP-2 has been used in combat.


https://militarnyi.com/en/news/fire-point-introduces-fp-2-frontline-strike-drone/

1757007115702.webp

-

Tällaisen torjunta on tietysti paljon helpompi juttu kuin samaan aikaan julkistettujen ballististen ohjusten (joiden tuotantotilanne on vielä epäselvä), mutta reilu 100 kg taistelukärki ja 200km kantomatka kelpaavat mainiosti etulinjan taka-asemien, erilaisten logistiikkakeskusten, ammusvarastojen yms. kurittamiseen.
 
Suunniteltujen vuosihuoltojen siirto kauemmas tulevaisuuteen (ainakin loppukesän kulutushuipun jälkeiseen aikaan) voi auttaa väliaikaisesti, mutta niitä ei voi lykätä määräänsä enempää:

According to the Russian Energy Minister there's an agreement with refineries to shift the maintenance period from now to a later date to ensure fuel supplies.

The problem is that the current maintenance period is this bad because earlier in the spring of 2025 some refineries skipped their repair and maintenance.

This will make things worse down the line but might temporarily improve supplies.


https://www.kommersant.ru/doc/8009232

Repairs at Russian refineries postponed to avoid coincidence with peak demand for gasoline​


04.09.2025, 10:55


Repairs at Russian refineries postponed to avoid coincidence with peak demand for gasoline​

The Ministry of Energy, together with oil companies, has adjusted the repair schedules at oil refineries. The adjustments were made so that repairs do not fall during periods of high demand for gasoline, said the head of the ministry, Sergei Tsivilev.

According to the minister, this will allow more fuel to be sent to the domestic market, which will reduce prices. "Scheduled repairs at oil refineries have been postponed... We, together with oil companies, all have reserves, we have launched these reserves," Mr. Tsivilev specified at the Eastern Economic Forum (quoted by RIA Novosti ).

Gasoline prices on the St. Petersburg Exchange sharply accelerated their growth in late July amid high seasonal demand and emergencies at refineries. As Kommersant has learned, the Ministry of Energy plans to ask oil companies to remove additional volumes of diesel fuel from pipeline exports and redirect them to the domestic market. In addition, according to a Kommersant source, the ministry called on traders to purchase fuel regularly and evenly, indicating the willingness of oil companies to sell it at lower prices.

 
Krimillä on ryssillä ilmeisesti jo ilmatorjunnan tutkat/muu kalusto jo aika hapreassa tilassa kun Bayraktarit lentelevät asemia pommittamassa, viime yönä on sitten ilmeisesti Rostovin alueella laitettu kaksi ilmavalvonta/ilmatorjuntatutkaa päreiksi niin alkaa ohenemaan valvontakapasiteetti tuolla itäisen Ukrainan suunnallakin. Eilen oli myös Zaporitsian suunnalla n. 40 km rintamalta poltettu S-300 järjestelmän laukaisuyksikkö sekä Buk-M2 järjestelmän tutka.

Korjattu jälkeenpäin nuo systeemit sekä aiheeseen viittaava twiitti.


Tässä on varmaa taustalla sekä kaluston väheneminen, mutta myös se, että ryssä joutuu sitomaan yhä enemmän kalustoa energiainfran suojaamiseen. Mutta, voiko olla että tämä on ihan tarkoituksellista? Eli noiden jalostamoiskujen todellinen päämäärä ei ollutkaan vähentää venäjän öljyn jalostuskykyä, vaan pakottaa venäjä vetämään ilmatorjuntaa pois rintaman läheltä? Taistelukentän muokkaaminen, joka antaa ukrainalaisille droneille että lentokoneille kyvyn toimia vapaammin, jotta päästään tekemään jotain muuta?
 
Tässä on varmaa taustalla sekä kaluston väheneminen, mutta myös se, että ryssä joutuu sitomaan yhä enemmän kalustoa energiainfran suojaamiseen. Mutta, voiko olla että tämä on ihan tarkoituksellista? Eli noiden jalostamoiskujen todellinen päämäärä ei ollutkaan vähentää venäjän öljyn jalostuskykyä, vaan pakottaa venäjä vetämään ilmatorjuntaa pois rintaman läheltä? Taistelukentän muokkaaminen, joka antaa ukrainalaisille droneille että lentokoneille kyvyn toimia vapaammin, jotta päästään tekemään jotain muuta?
Kyllä se polttoaineen jakelun häirintä jatkuu edelleen, tässä poltetaan varastoa Luhanskissa.

Rintamalla olevaa IT-kalustoa on kuritettu yli kolme vuotta ja sen pitäisi olla 24/7 käytössä kun uhkakin on alati päällä. Herpaantumista tapahtuu, vehkeet kuluvat sekä vikaantuvat, miehistöä on korvattu vähemmän osaavilla sekä huonommin motivoituneilla, ohjuksia ei ole tai niitä on väärissä paikoissa jne.

Epäonnistuminen on sotaoloissa helppoa ja uutta tilaisuutta ei välttämättä koskaan tule kun se kuitataan pommilla niskaan.

Olis kannattanut miettiä ennen kuin läksivät.

 
Back
Top