Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Voe jeebus mitä hommaa. Jos Kekkoslovakian aikana olisi ollut twitter, niin tuollaistako olisimme saaneet sieltä lukea?
NATO-maiden ryhmänjohtajat asetteli pyöreitä kiviä valkoisen talon polun varteen![]()
Ja olisiko eurooppa saanut puolustuksensa kokoon ja kuntoon siinä ajassa?Olisi ollut juhlavaa katsoa kun euroopanjohtajat olisi sanonu trumpille että teillä 3 kuukautta aikaa viedä kamat ulos euroopasta,lähdemme omalle polulle.
No siinä on Puola, Saksa, Ranska ja Pyreneet heidän ja örkkien välissä.Manolot on meinanneet olla Natossa vähän niin kuin pummilla.
Itsekunnioitus oli eilen luksustuote, johon Euroopan NATO-mailla ei ollut varaa. Hyvin Rutte hoiti sottaiset hommat ja pyörät lähtivät pyörimään. Vain sillä on lopulta merkitystä. Nyt voidaan alkaa jännittää miten luovia ratkaisuja eri maat keksivät, kun toteutuneita puolustusmenoja kirjataan.Johan oli Natokokous. Itsekunnioitus meni, mutta puolustusliitto säilyi ja vahvistui. Nyt vaan investoimaan korotettuja määrärahoja eurooppalaiseen puolustusteollisuuteen.
Kymmenen vuoden päähän asetettu tavoite ei tosiaan ole tae yhtään mistään, mutta eiköhän tässä jonkinlainen tasonnosto kuitenkin nähdä.Voe jeebus mitä hommaa. Jos Kekkoslovakian aikana olisi ollut twitter, niin tuollaistako olisimme saaneet sieltä lukea?
Vapaamatkustuksen karsinta on tietysti vain positiivinen asia. Prosenttitavoitteet tullaan silti unohtamaan heti kun Ukrainan sota loppuu ja Trumpin kausi päättyy. Noh, ehkä materiaalia ehditään siinä välissä tilata sen verran, että seuraavan 10-15 vuoden aikana ei käy samalla tavalla kuin 2022, että taskut on tyhjät sitten kun kaikki viisi ammusta on siirretty Ukrainaan.
"...panssariprikaatien siirtäminen Saksan läpi olisi paperitöiden takia vienyt aikaa noin vuoden."Byrokratiaa voisi ehkä hitusen keventää, Natonkin mielestä:
![]()
Naton simulaatio järkytti: Sota hävittiin Venäjälle paperitöiden vuoksi | Verkkouutiset
Naton simulaatio järkytti: Sota hävittiin Venäjälle paperitöiden vuoksi | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Ei kovin yllättävää. Toivottavasti tilanne on jo parempi. Kyllä ryssänkin logistiikka vie aikaa mutta vaikka kotoinen LKP toimii niin todellista valmiutta on kuitenkin rajallisesti.Byrokratiaa voisi ehkä hitusen keventää, Natonkin mielestä:
![]()
Naton simulaatio järkytti: Sota hävittiin Venäjälle paperitöiden vuoksi | Verkkouutiset
Naton simulaatio järkytti: Sota hävittiin Venäjälle paperitöiden vuoksi | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Mitenkähän Suomen ja Ruotsin sekä Norjan kohdalla? Jos Norja luolista lähtee yhtäkkiä USA panssarit tuleen suomea puolustamaan niin millainen paperisota siitä syntyy."...panssariprikaatien siirtäminen Saksan läpi olisi paperitöiden takia vienyt aikaa noin vuoden."
Pieni epäilys että samaan voi törmätä edelleen vaikka Enhanced Forward Presence (EFP) olemassa https://lc.nato.int/operations/enhanced-forward-presence-efp
DCA sopimus kattanee tämän, jos kysymys USA:n tankeista jne kalustosta.... tosin Ruotsin osuus hämärä, mutta onhan heilläkin DCA sopimusMitenkähän Suomen ja Ruotsin sekä Norjan kohdalla? Jos Norja luolista lähtee yhtäkkiä USA panssarit tuleen suomea puolustamaan niin millainen paperisota siitä syntyy.
Ollaanko pohjolassa joustavampia.
Oleellista olisi, että teollisuus saisi riittävästi tilausta laittaa tuotantoa kuntoon. Olisi sitten vähän pohjaa, kun tosipaikka tulee.Kymmenen vuoden päähän asetettu tavoite ei tosiaan ole tae yhtään mistään, mutta eiköhän tässä jonkinlainen tasonnosto kuitenkin nähdä.
'DCA sopimus kattanee tämän, jos kysymys USA:n tankeista jne kalustosta.... tosin Ruotsin osuus hämärä, mutta onhan heilläkin DCA sopimus
DCA sai tosiaan aikaan itkua ryssän kätyreiden suunnalla ainakin Suomessa'
Jep. Iso kuva menee seuvaavasti:
- Nato on poliittinen järjestö, jolla itsellään on (lukumääräisesti hyvin rajallisia) sotilaallisia kyvykkyyksiä
- Nato-jäsenet ovat liittolaisia, sotilaallinen voima jäsenmaiden omien peukaloiden alla
- Liittolaisten kanssa voidaan tehdä sopimuksia, joiden tarkoituksena etupeltoon tasoittaa latua rivakkaampaan vasteeseen (DCA)
Kahdenvälisissä sopimuksissa ei tarvitse kysellä sulttaanilta tai eurooppalaisilta kätyreiltä. Oma mielipide on, että nimenomaan DCA on Suomesta venäjän suuntaan galaktisesti suurempi pidäke kuin Nato-jäsenyys itsessään.
Uskon, että tosipaikan tullen kunkin maan poikkeustilassa viranomaisten laajentuneet valtuudet ohittaisivat nämä simulaatiossa esiin tulleet byrokratian esteet."...panssariprikaatien siirtäminen Saksan läpi olisi paperitöiden takia vienyt aikaa noin vuoden."
Pieni epäilys että samaan voi törmätä edelleen vaikka Enhanced Forward Presence (EFP) olemassa https://lc.nato.int/operations/enhanced-forward-presence-efp