Tietäjät huomio !
Microsoft Windows 10 turvapäivitys ja muu tuki loppuu nyt syksyllä. En viittis ostaa uutta läppäriä vaan sen takia että tulee Win 11 käyttöön.
Tosin eipä taida olla muuta mahdollisuuttakaan. Tiedän että kk-maksulla sieltä saa turvan jatkopäivitystä 2028 saakka, mutta ei kiinnosta.
Tarviin omaa konetta ihan vaan kotona netin selaamiseen, gmail-postiin, pankkiasiointiin ja Youtuben katsomiseen. Kirjalliset työt hoituu google driven ja googlen työkalujen kanssa.
Mitä ehdotatte nyt tehtäväksi ?
Jos ainoa fiksu homma on hankkia uus kone, niin siirryn silloin "mikä vituttaa tänään" - keskusteluotsikolle.
Windows 11:n tuoreimman version pystyy asentamaan täysin ongelmitta kaikille koneille, joiden prosessorit tukevat SSE 4.2 -käskykantaa ja joissa on UEFI. Microsofthan asettaa vaatimuksina tietyn prosessorilistan, mutta se ei perustu oikein mihinkään, sillä SSE 4.2 on ollut prosessoreissa jo sukupolvia aiemmin kuin listan varhaisimmat prosessorit; lisäksi vaatimuksena on TPM 2.0 -kyvykkyys, mutta se on tarpeeton kuluttajakäytössä.
Vanha 23H2 ei vaadi SSE 4.2 -käskykantaa, mutta sitä ei voi enää ladata Microsoftin sivuilta. 24H2 (koontiversio 26080) alkaen käyttöjärjestelmä käyttää SSE 4.2:ta aktiivisesti, joten ilman sitä kone ei noilla uudemmilla versioilla käynnisty.
Asentaminen nimellisvaatimuksia vanhemmalle Windows 10 -koneelle tapahtuu siis näin:
- lataa Windows 11 -näköistiedosto Microsoftin sivuilta:
https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows11
- avaa se sivulla olevien ohjeiden avulla Resurssienhallinnassa (tai polta DVD+R DL -levylle tai Blu-Raylle)
- aja komentorivi (cmd.exe) järjestelmänvalvojan oikeuksilla
- siirrä komentorivin suorituskansio Resurssienhallinnan luomaan näennäislevyasemaan tai fyysiseen levyasemaan, jossa asennnuslevy on (kirjoita näennäislevyaseman tunnus ja kaksoispiste, esim. "D:", ilman lainausmerkkejä)
- suorita setup.exe parametrilla /product server (kirjoita "setup.exe/product server")
Tuohon tarvitsee siis käypäisen Windows 10 -asennuksen (aktivoitu; sama avain käy W11:een).
Niille vanhemmille prosessoreille, jotka eivät tue SSE 4.2 -käskykantaa, voi saman tehdä 23H2 -versiolla (mm. Internet Archivessa on englanninkielisiä versioita), mutta sen kuluttajaversioiden tuki jatkuu vain 11.11.2025 saakka, eli vain vajaan kuukauden pidempään kuin Windows 10:n 22H2:lla.
Jos ei tiedä koneensa prosessorista, niin CPU-Z:lla saa sen helposti tarkistettua, tai järjestelmätiedoista etsii prosessorin nimen, ja googlettaa sillä.
Ja jos tätä ei pidä vaihtoehtona, niin Microsoftin maksua vastaan tarjoamalla Extended Security Updates -ohjelmalla (hinta 30 USD) saa vielä vuoden lisää tukea Windows 10 22H2:lle.
support.microsoft.com