Jenkkisolttu ei vaan tiedä missä on Viro.Tässä on useampikin ajatusvirhe, joka kylläkin on suomalaiselle inhimillinen ajatusvirhe. Otan vain yhden esille.
Amerikkalainen sotilas on ammattisotilas, eli on valinnut ammattinsa ja kyllä tiennyt mihin ryhtyy, kuten omaisensakin. USA on sotinut ulkomailla käytännössä yhtäjaksoisesti Toisesta maailmansodasta lähtien. Ei se siellä ole mikään "juttu" että sotilaat sotivat kaukana kotimaasta sotia joiden syyt ovat mitä kummallisimpia.
Virossa jos soditaan, siellä vastassa on Venäjä. Venäjä on käytännössä ollut heille vihollinen vuodesta 1945. He ovat siitä lähtien sotineet jos jonkinlaisia proxy-sotia Venäjää vastaan. Ei ole mikään outo juttu heille.
Tähän kun vielä huomioidaan nykyinen maailmanpoliittinen tilanne, niin on äärimmäisen kaukaa haettua kuvitella ettei USA ottaisi osaa Viroon kohdistuvaan aseelliseen kriisiin, Naton osana tai ilman Natoa.
Nato-maista taas USA on käytännössä ainoa Euroopan ulkopuolinen valtio. Se taas tarkoittaa sitä että Baltian kriisissä Natolla on mitä suurimmassa määrin oma lehmä ojassa, USA:n kanssa tai ilman sitä.
Se siitä, ei liity tämän ketjun aiheeseen, mutta sanoin nyt kuitenkin.
Ja muutenkin se menee mihin käsketään.