Avaruus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Juke
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Avaruusupseeri Liekkilä pohtii, oliko oman raudan hankkiminen tässä tapauksessa tarpeen - vai olisiko samalla rahalla pitänyt ostaa useamman satellliitin dataa palveluina. Tämähän on myös Ilmavoimien vakiopulma: ostetaanko omia (kuljetuskoneita, AWACSeja ja whatnot) vai liisataanko tai mennäänkö mukaan kimppahankkeisiin.

Kyllä omaa kalustoa pitää olla, mutta tekisin kuten meidänkin pulju tekee, ostavat kiireen sydämeen aina apuja palveluntarjoajalta. Suomen tulisi neuvotella Muskin kanssa jotta saataisiin pyyhkäisykuvaa ja live dataa aina kun tuntuu siltä, että pitää saada lisätietoa ylhäältä, oman tiedon lisäksi.
 
Kovasti vaikuttaa disinfo sivulta. Ei mitään lähteitä, etusivu täynnä roskaa, ja domain luotu heinäkuun lopulla.

Todennäköisemmin kyse on tekoälyn toimittamasta sivustosta, jonka tarkoitus on tuottaa rahaa omistajalleen klikkiotsikoilla. Noita tuonkaltaisia sivustoja tulee omiinkiin feedeihini aika usein ja juttu on aika usein ihan neutraalia, joka ei Suomeen liity mitenkään. Erään kerran oli pakko katsoa, että mitä yhtä nappia pankkiautomaatilla pitää painaa turvallisen asioinnin varmistamiseksi - lopuksi pitää painaa cancelia varmuuden vuoksi, jotta istunto ei jää päälle ja joku pääse nostamaan rahaa kortillani, jos pankkiautomaatti pyörii vanhalla ohjelmistolla. :ROFLMAO: Ei taida olla suomalaisilla automaateilla tuollaisia ongelmia...
 
Maalaitteiden ongelmien vuoksi koelentoa on lykätty vuorokauden verran. Uusi laukaisuikkuna on 26. elokuuta, klo 02:30 - 03:30 Suomen aikaa.


Toivottavasti saavat ongelmat fiksattua eivätkä raketit räjähtele omia aikojaan.

Starshipin 10. koelento lähestyy ja näillä näkymin laukaisu voisi olla jo viikonvaihteessa 25. elokuuta, klo 02:30 - 03:30 Suomen aikaa. Jenkeissä laukaisun pitäisi olla siis sunnuntaina mutta Suomessa se menee maanantain puolelle:


Koelennoissa on ollut pitempi tauko, kun Sukkula-36 räjähti moottoritestien yhteydessä eikä edellinenkään koelento mennyt sekään ihan putkeen, kun Sukkula-35 alkoi kieppua hallitsemattomasti päästyään "kiertoradalle". Molempien tapauksien tutkinta on saatu valmiiksi ja lupa seuraavalle koelennolle on myönnetty.

Koelennon ohjelma on sama kuin edelliselläkin lennolla: kantoraketti simuloi yhden moottorin sammumista ja se laskeutuu Meksikonlahteen, ei-kun-siis-tietysti AMERIIKANLAHTEEN. Sukkula-37 on tarkoitus lähettää "kiertoradalle" kahdeksan Starlink-simulaattoria, mitkä siis eivät ole toimivia satelliitteja mutta millä voidaan harjoitella satelliittien laukaisemista. Simulaattorit eivät jää avaruuteen ajelehtimaan vaan ne putoavat takaisin ilmakehään aivan kuten 2-vaihekin, koska "kiertorata" on jätetty tarkoituksella vähän vajaaksi. Lisäksi Starship yrittää yhden Raptor-moottorin uudelleenkäynnistystä avaruudessa. Moottorin uudelleenkäynnistys simuloi jarrutuspolttoa, mitä tarvitaan seuraavilla lennoilla, kun raketti kiihdytetään oikeaan kiertoratanopeuteen asti.

Spacex:n tärkein tavoite lienee tälläkin lennolla lämpötiilien sekä uudentyyppisten ohjausevien testaus, mitä ei ole aikaisemmilla koelennoilla pystytty tekemään muiden ongelmien vuoksi. Jos lento menee hyvin, niin seuraava eli 11. koelento voi olla sekin ihan nurkan takana. Sukkula-38 on viimeinen erilaisten ongelmien riivaaman 2-sarjan Starship ja toivoa sopii, että uudet 3-sarjalaiset toimivat paremmin.
 
Puolan valtion sijoitusyhtiö on sijoittamassa noin yhdeksän miljoonaa euroa Iceyeen kertoo Bloomberg.

Iceye kerää uutisen mukaan jo reilun puolimiljardia euroa rahoitusta, aikamoista liitoa pienellä firmalla, mutta niin se menee kun aika ja paikka ovat kohdallaan.


 
Viime yönä sää ei suosinut laukaisua. Uusi yritys 27. elokuuta 2025 02:30 - 03:30 suomen aikaa. Kolmas kerta toden sanoo. Onneksi nämä tulevat niin myöhään, ettei tarvitse valvoa.

Maalaitteiden ongelmien vuoksi koelentoa on lykätty vuorokauden verran. Uusi laukaisuikkuna on 26. elokuuta, klo 02:30 - 03:30 Suomen aikaa.


Toivottavasti saavat ongelmat fiksattua eivätkä raketit räjähtele omia aikojaan.
 
Viime yönä sää ei suosinut laukaisua. Uusi yritys 27. elokuuta 2025 02:30 - 03:30 suomen aikaa. Kolmas kerta toden sanoo. Onneksi nämä tulevat niin myöhään, ettei tarvitse valvoa.
Koelento onnistui ja Spacex sai datat kerättyä. Saa nähdä missä vaiheessa uskaltavat laittaa oikeat satelliitit kyytiin ja lentää ne kiertoradalle asti. Mitä nopeammin uusia, isoja, Starlink-satelliitteja saadaan taivaalle, sitä nopeammin ne alkavat tuottaa rahaa Spacex:lle. Lisäksi kun raketti saadaan kiertoradalle asti, niin sillä voidaan alkaa harjoitella laskeutumista takaisin torniin.
 
Back
Top