Starshipin 10. koelento lähestyy ja näillä näkymin laukaisu voisi olla jo viikonvaihteessa 25. elokuuta, klo 02:30 - 03:30 Suomen aikaa. Jenkeissä laukaisun pitäisi olla siis sunnuntaina mutta Suomessa se menee maanantain puolelle:
SpaceX designs, manufactures and launches advanced rockets and spacecraft.
www.spacex.com
Koelennoissa on ollut pitempi tauko, kun Sukkula-36 räjähti moottoritestien yhteydessä eikä edellinenkään koelento mennyt sekään ihan putkeen, kun Sukkula-35 alkoi kieppua hallitsemattomasti päästyään "kiertoradalle". Molempien tapauksien tutkinta on saatu valmiiksi ja lupa seuraavalle koelennolle on myönnetty.
Koelennon ohjelma on sama kuin edelliselläkin lennolla: kantoraketti simuloi yhden moottorin sammumista ja se laskeutuu Meksikonlahteen, ei-kun-siis-tietysti AMERIIKANLAHTEEN. Sukkula-37 on tarkoitus lähettää "kiertoradalle" kahdeksan Starlink-simulaattoria, mitkä siis eivät ole toimivia satelliitteja mutta millä voidaan harjoitella satelliittien laukaisemista. Simulaattorit eivät jää avaruuteen ajelehtimaan vaan ne putoavat takaisin ilmakehään aivan kuten 2-vaihekin, koska "kiertorata" on jätetty tarkoituksella vähän vajaaksi. Lisäksi Starship yrittää yhden Raptor-moottorin uudelleenkäynnistystä avaruudessa. Moottorin uudelleenkäynnistys simuloi jarrutuspolttoa, mitä tarvitaan seuraavilla lennoilla, kun raketti kiihdytetään oikeaan kiertoratanopeuteen asti.
Spacex:n tärkein tavoite lienee tälläkin lennolla lämpötiilien sekä uudentyyppisten ohjausevien testaus, mitä ei ole aikaisemmilla koelennoilla pystytty tekemään muiden ongelmien vuoksi. Jos lento menee hyvin, niin seuraava eli 11. koelento voi olla sekin ihan nurkan takana. Sukkula-38 on viimeinen erilaisten ongelmien riivaaman 2-sarjan Starship ja toivoa sopii, että uudet 3-sarjalaiset toimivat paremmin.