Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
No joo,ei nyt vielä ensi vaaleissa varmaankaan mutta onhan se potentiaali olemassa, jos ei muut sitten nuivistu pakon edessä.Uutisen perusoletus lähtee siitä, että PS on kuin SD ja täällä tullee sama kuin mitä nyt ruotsissa ennustavat tapahtuvan...
Ennustan vaalituloksesta seuraavaa:
1. Kokoomus
2. SDP
3. Keskusta
Orpo muodostaa Sinipuna-hallituksen, jossa tukipuolueina ainakin Kristilliset ja RKP. Kepu vetää henkeä oppositiossa.
Seuraavissa eduskuntavaaleissa pääsee Halla-Aho vaalitenteissä ääneen Perussuomalaisten puheenjohtajana. Ennustan, että Sipilän ja Soinin noin 30.000 äänen saaliit viime vaaleista ovat kevyttä tavaraa Halla-ahon tulevaan äänimäärään verrattuna, vaikka mikään liveshow-mies hän ei olekaan. Ilmapiiri on jo sen verran kiristynyt Euroopassa siirtolaisuuden suhteen ja Suomi, tapansa mukaisesti, seuraa viiveellä perässä.
Hienoista tulppaa puna-viherhötölle siis odotettavissa, ainakin Helsingin vaalipiirissä.
Ennustan vaalituloksesta seuraavaa:
1. Kokoomus
2. SDP
3. Keskusta
Orpo muodostaa Sinipuna-hallituksen, jossa tukipuolueina ainakin Kristilliset ja RKP. Kepu vetää henkeä oppositiossa.
Jotain sellaista puoluetta jolla on edes tahtoa yrittää tulpata haittamaahanmuutto.Ketä sitten pitäisi äänestää tuon torjumiseksi? Entäs jos senkin pj. saa paavilta jumalallisen ilmoituksen?
Niin mutku mielipide kyselyt.... Media yms haluaa taas uskoa niihin ja nyt selitetään ettei jytkyä tule.
Luulisi että lottien vihaaja, mykkänen ja orpo karkottavat äänestäjät.... mutta ei. Ilmeisesti suomalaiset pitävät tuosta linjasta. Kokoomus saa kannatusta kun siellä on monenlaista porukkaa, kaikille löytyy sopiva ehdokas. Johtoon kaipaisi muutosta...Mihin valuu Kokoomuksen äänet?
Kansalaiset on niin tyhmiä että äänestävät tiettyjä puolueen jäseniä ensisijassa. Puolue ja sen ohjelma se on joka ratkaisee eikä joku yksityinen puolueen jäsen.
Ja sehän se "rikkoo" politiikan. Kouluissa pitäisi varmaan käydä enemmän tätäkin asiaa läpi. Siellä lätistään kaikenlaista mutta yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta ja medialukutaidosta ei taideta vieläkään puhua kuin ohi mennen vaikka ovat yksilön itsensän kannalta ensiarvoisen tärkeitä taitoja.Siinä se nähdään että osalla kansaa ei ole hajuakaan miten politiikka toimii Suomessa.
Juuri eilisessä kahvipöytä-keskustelussa kuulin fiksuna pitämältäni viisikymppiseltä mieshenkilöltä, että äänestää aina sellaista henkilöä joka puhuu järkeviä ja miellyttää häntä. Puolueella ei kuulemma niin väliä...![]()
Entäs sitten peilikuvana eli äänestää vain hyvää puoluetta ja tulee äänestäneeksi jotain Hakkaraista, Väyrystä tai Päivi Räsästä. En suosittele.
En ole tarkistanut miten Hakkarainen on eduskunnassa nappia painanut äänestyksissä. Mutta veikkaan, että suurinpiirtein samoin kuin itse olisin tehnyt.