Otetaan pohjalle artikkelit venäjän "2.armeijan" kokoamisesta.Kokeillaan siirtää keskustelu vaikka tänne.
Mihin suuntaan koottavaa armeijaa olisi tarkoitus käyttää?
Tägätään nyt aloittaja @baikal tähän.
ISW: Venäjä kasaa reserviä – mahdollisesti uutta konfliktia varten
Venäjä saattaa kasvattaa strategista reserviä uusista rekrytoinneista, Institute for the Study of War kertoo tuoreimmassa tilannekatsauksessaan.
ISW viittaa venäläislähteeseen, joka on sen mukaan ollut johdonmukaisesti oikeassa koskien muutoksia Venäjän sotajohdossa. Lähteen mukaan 292 000 venäläistä allekirjoitti sopimukset Venäjän puolustusministeriön kanssa tänä vuonna syyskuun 15. päivään mennessä. Lähteen mukaan osa näistä asevoimiin rekrytoiduista liittyy strategiseen reserviin, jota Venäjä on ollut muodostamassa heinäkuun alusta lähtien.
Sitten lähdemateriaali.
Russia has reportedly been forming a strategic reserve from new recruits since July 2025. A Russian insider source that has consistently provided accurate reports about changes in the Russian military command stated on September 21 that roughly 292,000 people signed contracts with the Russian Ministry of Defense (MoD) between the start of 2025 and September 15—an average of approximately 7,900 recruits per week or 31,600 per month
The Russian military command may have assessed that Russia could afford to create a strategic reserve after Russian losses began to decrease in the summer of 2025. The Ukrainian General Staff reported that Russia suffered roughly 32,000 to 48,000 casualties per month between January and July 2025—more casualties than the average reported monthly recruitment rate. The Ukrainian General Staff reported that Russia suffered roughly 29,000 casualties in August 2025 and 13,000 casualties in the first half of September 2025—the only months so far in 2025 with casualty rates below the average reported recruitment rate.
Alkaa haisemaan klikkiotsikolta tämä jo. Tarina on, että kun 1+kö päivistä on siirrytty kesällä 800ö päiviin ja rekrytointivauhti on pysynyt ennallaan jättäen tilaa uuden reservin/armeijan rakentamiselle. Eli nyt kuuden viikona ajan olisi kasattu tätä uutta hyökkäysarmeijaa. 6x7900 rekryä = 47 400ö ja samaan aikaan tappiot olleet 42kö. Eli rekry-ylijäämä 2. armeijaan on toistaiseksi tasan 5400ö.
Voitaneen olla myös aivan varma, että jos ryssällä on ollut jotain yritystä huhuttuun suurhyökkäykseen, niin kaikki irti saatu liha työnnetään sitä tukemaan. Jos näin ei ole jo tehty, niin tämä "2. armeija" heitetään tulpaksi vielä viimeistään siinä kohtaa jos Ukraina saisi aloitteen jollain lohkoa rintamaa ja paine alkaa kasvamaan liiaksi.
ISW artikkeli puhuu myös pelkästään nuppiluvuista, eikä lainkaan pohdi miten nämä joukot varustetaan. Artikkeli jatkaa.
Reports that Russia is creating a strategic reserve further indicate that the Kremlin is not interested in ending its war against Ukraine but remains committed to achieving its war goals on the battlefield and may be preparing for a conflict with the North Atlantic Treaty Organization (NATO).
Jos oli IS artikkeli klikkiä, niin aivan suden huutamista tuo ISW:nkin juttu on noilla argumenteilla ja nuppiluvuilla. Toistaiseksi. Lisäksi täytyy huomioida, että jutun lähteeksi mainitaan luotettu venäläislähde ja arvaamme varmasti, että sellaista ei ole olemassakaan varsinkaan tässä maailmantilanteessa ja koko homma voi olla yhtä pajun köyttä.
En käytä sekuntiakaan enempää elämästäni tämän analyysin parsimiseen. Aseistetaan Ukrainaa, niin tulee nämäkin uusreservit poltettua Ukrainan aroilla.
Linkit

Russian Offensive Campaign Assessment, September 21, 2025
Russia has reportedly been forming a strategic reserve from new recruits since July 2025, per the Institute for the Study of War's report.


ISW: Venäjä kasaa reserviä – mahdollisesti uutta konfliktia varten
ISW ei näe merkkejä siitä, että Venäjä haluaisi lopettaa sodan Ukrainassa.
