Koronavirus Suomessa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AKE-ukki
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Hienoa jos luvut jää näin alhaiseksi. Mitä veikkaisit tilanteessa jossa ei tehtäisi mitään toimia vaan elämä jatkuisi normaalisti?

Mahdoton sanoa. Varmaan hieman korkeammat koska riskiryhmät saisivat taudin laajemmin kuin ehkä nyt tapahtuu. Alle 60v väestössä ei todennäköisesti ole mitään merkittävää eroa tehtiin niin tai näin.

Se että onko vanhuksissakaan eroa kai sitten riippuu kuinka kauaksi aikaa koko maailma suljetaan. Jos suljetaan 1-2 vuodeksi ja odotetaan lääkettä kuten nuo britit ehdottavat niin varmaan eroa on. Toki koko yhteiskunta romahtaa jo paljon ennen sitä mutta se on toinen juttu:).

Sinänsä uskon että lääkekkin tulee kyllä nopeammin.
 
Mahdoton sanoa. Varmaan hieman korkeammat koska riskiryhmät saisivat taudin laajemmin kuin ehkä nyt tapahtuu. Alle 60v väestössä ei todennäköisesti ole mitään merkittävää eroa tehtiin niin tai näin.

Se että onko vanhuksissakaan eroa kai sitten riippuu kuinka kauaksi aikaa koko maailma suljetaan. Jos suljetaan 1-2 vuodeksi ja odotetaan lääkettä kuten nuo britit ehdottavat niin varmaan eroa on. Toki koko yhteiskunta romahtaa jo paljon ennen sitä mutta se on toinen juttu:).

Sinänsä uskon että lääkekkin tulee kyllä nopeammin.
Minkä arvelet olevan syyn sille, että maa toisensa jälkeen ryhtyy voimakkaisiin toimiin epidemian hillitsemiseksi?
 
Minkä arvelet olevan syyn sille, että maa toisensa jälkeen ryhtyy voimakkaisiin toimiin epidemian hillitsemiseksi?

Miten nämä toimet hillitsevät epidemioita? Laitetaan ihmiset neljän seinän sisälle jonka seurauksena D-vitamiinitasot hupenevat, turvaudutaan popsimaan purkkiruokaa jossa ei ole ravintoarvoja kuin nimeksi, nostetaan stressitasoja jonka seurauksena mkl. suoliston bakteerikanta heikkenee, jne. Nämä toimet toteuttavat juuri sitä ihteään mitä näiden markkinointimielessä on tarkoitus estää.
 
Vanhukset ovat kuin rikkinäisiä ikkunoita, jos sallit minun esineellistävän ihmisiä. Vanhusten hoitaminen (ikkunan korjaaminen) ei tuo vastaavaa lisäarvoa kuin jos hoitajat vaikkapa valmistaisivat autoja tai rakentaisivat asuntoja.
Asia selvä, mutta vertasit kommentissasi koko hoitoalaa ikkunoiden rikkomiseen, etkä suinkaan niiden korjaamiseen!
Ikkunoiden rikkomisella talous ei ole kasvanut koskaan, ja siitähän hoiva-alalla on pohjimmiltaan kyse.

Toki bruttokansantuoteessa se näkyy. Ihan samalla tapaa kuin jos sinä hoidat minun lapsia ja minä sinun lapsia, sen myönnän.
Ei ole tuokaan sama asia. Vanhusten hoidossa sama raha ei liiku edestakaisin, vaan suurelta osin vanhusten säästöistä kulutuksen kautta kiertoon ja siten edelleen muualla tuottavaan toimintaan. Miinuksena vanhusten hoidon kulut näkyy vain perintöveroissa ja perinnöissä, paitsi jos ovat suoria kuluja yhteiskunnalle, eikä vanhuksille itselleen. Ja silloinkin raha sentään päätyy nopeasti kotimaiseen kiertoon.
 
Kerro mikä näistä: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20111552#O1L1P3 mielestäsi olisi toteutunut ja miksi, silloin kun vaarallinen tartuntatauti ei ollut vielä saapunut suomeen? Vastaus kysymyksiini ei ilmene linkistäsi, joka koskee nykyistä ajankohtaa, eikä vaikkapa kuukausi sitten vallinnutta tilannetta.
Se ei ollutkaan epäselvää että korona katsotaan vaaralliseksi tartuntataudiksi, myös ennen sen saapumista suomeen.
Linkistäsi: Boldatun kohdan käyttäminen tuossa perusteena kumoaa hetkeä aikaisemmin esitetyn perustelun tilanteessa, missä tauti ei vielä ollut levinnyt Suomeen. Nyt se on levinnyt tännekin joten valmiuslain mukaisten poikkeustilojen perusteet täyttyvät sekä minun että valtioneuvoston mielestä sekä 3 että 5 kohdan mukaan. Scheinin jättäköön vapaasti eriävän mielipiteensä.

Oliko yllätys, että tämä hallitus pystyy olemaan ristiriidassa itsensä kanssa? Kannattaa tosin huomioida, että valmiuslaki on vuodelta 2011. SARS-epidemia oli paljon aiemmin, sen aikaiset toimet eivät ole voineet perustua vuodelta 2011 olevaan lakiin.

En ole väittänyt, että nimenomaan koronan tapauksessa valmiuslakia oltaisiin voitu ottaa käyttöön laillisesti ennen taudin saapumista Suomeen (kiinalaisnainen joskus tammikuussa), tuolloin tietoa taudista oli liian vähän. Lainsäätäjä on kuitenkin valmiuslakia säätäessään antanut mahdollisuuden toimia jopa ennen taudin saapumista Suomeen.

Jos pohditaan valmiuslain käyttöönottoa koronaan liittyen, niin en olisi nähnyt suurempaa estettä sen käyttöönotolle esimerkiksi tuo kuukausi sitten. Jo niillä tiedoin korona oli vähemmän tappava kuin SARS ja MERS mutta selvästi herkemmin leviävä, saavuttihan se nollasta tuhanteen -kuolleisuuden muutamassa kuukaudessa, SARS ja MERS eivät edes vuosien aikana ole kumpikaan ylittäneet 1000 kuolonuhria. Joten kyllä, 5 kohdan olisin nähnyt toteutuvan jo kuukausi sitten.
 
Oiskohan ne reservipoliisit pitänyt jo aikaa sitten synnyttää. Siitähän päätöksestä ei näköjään tule lasta eikä.........kaa!
 
Minusta tuntuu, että me MP.NET lähennymme koko ajan tätä meidän hallitustamme. No eihän se ole huono asia ollenkaan! Näin se yleensä meneekin. Riidellään, sovitaan ja lopuksi puhalletaan yhteen hiileen. Sitten pulinat pois ja toimitaan. (Schein ja Ohisalo vaan tarttis siirtää jonnekkin..) :solthum:
Turha luulo. Nykyistä hallitusta en ole kyllä lähentymässä. Lähentyivät ehkä hetkiseksi MEITÄ, kun julistivat valmiuslain voimaan.:camo:
 
Turha luulo. Nykyistä hallitusta en ole kyllä lähentymässä. Lähentyivät ehkä hetkiseksi MEITÄ, kun julistivat valmiuslain voimaan.:camo:

Millä tavalla tulivat vastaan? Esim. rajahan on edelleen auki Lähi-idän bättre folkille.
 

Nyt se testi heti tai viimestään parin päivän sisällä, ei noitten pitäs ainakaan 14päivää karanteenissa olla.
 
ES-kO_xXYAAsasM.jpg:large
Toi on typerä mielikuva, mitä vihervassarit on pyrkiny luomaan Räsäsestä. Että hän yrittäisi kieltää asioita... Kaikkea mikä ei ole ollut oikein ei kuitenkaan tule kuitenkaan yhtäkkiä sallia - tai ainakaan pakottaa. Esimerkiksi:
  • Pakottamaan kristityt papit vihkimään homopareja (vihervasemmiston agendalla)
  • Pakottamaan kätilöt suorittamaan abortteja (jo tapahtunut)
  • Pakottamaan isiä vapalle perheen itsemäärääräämisoikeutta heikentämällä (jo tapahtunut)
Räsänenhän on oikeastaan ollut juuri kieltämistä vastaan!
 
Back
Top