Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Asevelvollisuutensa suorittaneille ministereille kurkkusalaatit päälle, muille jonkinlaiset työpuvut. Antaisi viestin tilanteen vakavuudesta ja hallituksen tekemisen meiningistäOff topiccina sanoisin, että tuo Harakan hipsteriluukki avoimin kauluksin ei sovi tässä tilanteessa tuonne aitioon. Kyllä se eduskunnan kyselytunnilla menee mutta nyt antaa jotenkin liian rennon meiningin.
Asevelvollisuutensa suorittaneille ministereille kurkkusalaatit päälle, muille jonkinlaiset työpuvut. Antaisi viestin tilanteen vakavuudesta ja hallituksen tekemisen meiningistä
En ikinä olisi uskonut tätä sanovani. Mutta meillä on ehkä jopa liikaa inffoa liikenteessä.
Ja liikaa kriittisiä tai sekavia mielipiteitä mediassa.
Kritiikki kuuluu demokratiaan. Tämä on demokratia poikkeustilanteessa, ei sodassa. Kun kritiikki kohdistuu siihen suuntaan että pitäisi olla varovaisempi, se on hedelmällistä.
Hyvä huomio työvoimareservistä.Halla-Aho puhuu asiaa. Katso liite: 38662
Uudeltamaalta saapuneet mökkiläiset kahden viikon karanteeniin lakkautettuun kyläkouluun.Liikennedatan mukaan mökkiläiset eivät ole palanneet Uudellemaalle.
Kyllä, enää tuloksia odotellessa...![]()
Jos ministerit esiintyisivät myös aseistettuina, niin voisi ehkä puhua ylidramatisoinnista. Mutta juttu oli vähän sellainen Sarcasticus, tiedättehän.Miksi? Ei tarvitse ylidramatisoida, ja tämä ei ole sotilaallinen kriisi. Itse asiassa sotilaallisessakin kriisissä sotilaat erikseen, poliitikot erikseen. Tämä ei ole mikään Argentiina 1982.
No mutta oli Leppä ja toinen herra uskottavampia siistissä puvussa kovat kaulassaJos ministerit esiintyisivät myös aseistettuina, niin voisi ehkä puhua ylidramatisoinnista. Mutta juttu oli vähän sellainen Sarcasticus, tiedättehän.
Kyllä olen taas miettiny pääni halki. Ajattelin että nyt on se hetki kun ruoantuottajien ei tarvitse valittaa eikä jännittää toimeentulonsa takia. Huoltovarmuudesta kun on jauhettu loputtomiin ja näin kriisin pukatessa ajattelin että ruokaa saa myytyä niin paljon kun sitä iässään keritään tuottamaan eikä jää vähän muotopuolet porkkanatkaan varastoon mätänemään. Polttoaine ennätyshalpaa ja valtakunnassa massatyöttömyys.. ja enimmäkseen kotonaan työskentelevinä ei muodostu ruuhkabusseissa ja avokonttoreissa vaanivista viruksista välitöntä uhkaa.
Suunnilleen eka viikko, osassa suomea vielä lumi maassa ja nyt jo kyykkää. Mä mietin ihan totta hemmetin pitkään että mitähän vittua, kai nyt on suurempiakin huolia näin maaliskuussa kun kyrväskoskelaisen mansikkatilan marjat kutka nyt vaarantuu kun ei saada thaikkulaisia töihin. Uusimaa menossa sulkuun, talous kumollaan ja sairaaloista loppuu vehkeet.. valtakunta sekaisin ja tiedotustilaisuudessa kehtaavatkin miettiä millä sita halpaa maaorjaporukkaa saataisiin tänne haalittua. Pohdiskeltuani ja lueskeltuani aloin nauramaan ääneen.
suomalainen huoltovarmuus (kurjistettuna ja kärjistettynä)
-viljely viherkesantosuojavyöhykkeitä tai rehukauraa (mitä ei kannata puida koska kuivaaminen on liian kallista), leipävilja tuontikamaa.
-lehmät lypsää robotti tai lomittaja. Korona, kolera, kuolema tai päiväkodin sulkeutuminen ei saa estää lomittajan töihintuloa Tilallista vituttaa jo muutenkin kun pattajan hiihtoloma jäi väliin kun ne etelän juntit pelkää jotain naurettavaa nuhaa. Etelän roskaväki pysyköön uudellamaalla. Paitsi se lomittaja joka asuu uudellamaalla.
- loppu onkin ulkoistettu jostain persestaniasta härmään huijatulle ihmiskaupan uhrille.
-lihantuottajia harmittaa hinnat. Kun ravintolat ei osta fileitä ja kansalla ei ole varaa kuin jauhelihaan, tuottajaa kiukuttaa ja mielipahaa on hyvä parannella panttaamalla niitä teuraaksi meneviä. Oppivatpahan helsingin herrat arvostamaan. Pärkkele, nyrkkipöytään ja kossu auki. Kyllä minä nyt niille näytän!
eli huoltovarmuus perustuu ulkomailta tuotuun leipäviljaan ja ulkomailta tuotuun työvoimaan (miinus se uusimaalainen koronaan kuollut lomittaja).. tilannehan on suorastaan kiusallisen kutkuttavan jännittävä. Koska nyt niin painotetaan ettei suomesta lopu ruoka, niin tilanne ilmeisesti tulee olemaan se että ne jotka ei kuole koronaan, kuolee nälkään.
älkääkä nyt saako mitään kohtausta, kiusallani kirjoitin näin Jotta herättäisi ajatuksia. Tuottajissa on sama kun kaikkien kanssa, ne muutamat perseilijät pilaa muidenkin maineen.
enkä mäkään hae leipäviljaani romaniasta vaan naapurista