Lännen taloussota Venäjälle ja sen seuraukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Heinrich
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Kujanjuoksu käy jatkuvasti ahtaammaksi ja öljyä kertyy melkoisesti tankkereihin, joista kaikilla ei ole ainakaan määränpäätä. Hinnat ovat myös laskeneet pakotetason alapuolelle.

Vaikutus voi olla väliaikainen tai pysyvämpää sorttia vähän riippuen siitä miten tiukasti noudattamista valvotaan.

Toisaalta Venäjän iso riski on siinä, että väliaikainenkin ratkaisu esimerkiksi Turkin osalta voi jäädä pysyväksi tai se joutuu edelleen laskemaan myyntihintaa saadakseen vanhat asiakkaansa takaisin.

 
Kerosiini, eli suomeksi petroli on voiteluominaisuuksiltaan huomattavasti "kuivempaa" kuin diesel, joten veikkaan että tulevana talvena alkaa uudempi venäläinen diesel-kalusto harvenemaan, kun korkeapainepumput kärsivät voitelun puutteesta.

Vanhemmissa jakaja- ja rivipumpuissa liikkuvien välykset olivat "vain" tuhannesosamillejä ja ruiskutuspaine 200 - 300 bar. Uudemmissa korkeapainejärjestelmissä (CDI, HDI, TDI jne) järjestelmäpaine on luokkaa 1 500 -3 500 bar ja osien välykset mikrometrien luokkaa. Tässä kohtaa alkaa olla hyvinkin tarkkaa, että polttoaine pystyy voitelemaan osia tarpeeksi.
 
kolmannes ryssäyritysten tuloksesta menee lainanhoitokuluihin ja neljänneksellä yrityksistä on lainamaksut myöhässä. Konkurssi-tsunamia odotellessa - ja pankkikriisiä.
Russian economic collapse update: companies now spend >36% (!) of profits on loan servicing, an all-time record high.​
Almost 25% of loans have overdue payments, and company profits are down even before inflation is factored in.​
Expect a massive wave of bankruptcies, soon.​

 
Toivottavasti ryssän kikkailut eivät ihan tuosta vaan mene läpi.

Suomalaisen huoltoasemaketju Teboilin kohtalo on ollut vaakalaudalla siitä asti, kun Yhdysvallat asetti pakotteita Teboilin venäläiselle emoyhtiölle Lukoilille.

Pakotteiden julkistamisen jälkeen Lukoil ilmoitti siirtävänsä ulkomaiset omistuksensa Sveitsissä päämajaansa pitävälle monikansalliselle Gunvor-öljynvälitysyhtiölle.
Bloombergin lähteiden mukaan monet alan toimijat olivat yllättyneitä siitä, kuinka nopeasti kauppa julkistettiin. Se tapahtui vain viikko sen jälkeen, kun Yhdysvallat oli asettanut Lukoilia koskevat pakotteet.

Useat suuret energiayhtiöt ottivat yhteyttä Lukoiliin ja tarjosivat ostotarjouksen sen ulkomaisista omaisuuseristä, mutta saivat kieltävän vastauksen.

Kauppa nostaisi Gunvorin öljyntuotannon jättiläiseksi ja lähes nelinkertaistaisi sen jalostuskapasiteetin.

Toteutuakseen kauppa vaatii Yhdysvaltojen hallituksen hyväksynnän sekä ”Washingtonin hyvän tahdon”, kertoo Bloomberg.
 
Toivottavasti ryssän kikkailut eivät ihan tuosta vaan mene läpi.

Tässä pelissä on mukana vähän isompaakin kun Suomen TB, Irak ei käsittele jalostamoissaan kotimaista öljyä siltä kentältä, jonka omistaa 75 % Lukoil. Tuotanto on n. 400000 tynnyriä päivässä mikä ei olekaan ihan nappikauppaa, 23-24 miljoonaa dollaria päivässä syntyy lisää kelluvaa varastoa. Tankkerit maksavat lisäksi sen 75000-150000 dollaria päivä kun odottelevat uusia ohjeita ja niitä tulee äkkiä useita täyteen kun Itämeren ja Mustan meren satamissa on sama tilanne.

 
Back
Top