Hienoa!
Hakemista itsekin miettinyt, mutta kunto askarruttaa. Jos saan udella, niin miten se rekrytapahtuma eteni ja millaisia tuloksia sait aikaan?
Sama askarrutti itteenikin, nyt jälkikäteen voin todeta että onneksi hain silti.
Prosessi toimii niin ainakin täällä päin, että MPK:n koulutuskalenterista löytyy sekä erillisiä rekrytilaisuuksia, kuin myös "Maakin perusteet" -kursseja. Menin tolle perusteet-kurssille. Se on kaksiosainen, eli kahden viikonlopun keikka, ja jälkimmäiseen kuuluu pienimuotoinen marssi ja taisteluharjoitus.
Koko ajan pidettiin hyvin kartalla siitä mitä tehdään, ja mitä seuraavaksi on luvassa, joten huonompikuntoinenkin saa aikaa valmistautua. Taisteluharjoitusta varten askelmerkit reenataan selkeiksi jo siinä ekassa viikonlopussa (+ siinä taisteluharjoituksessa muuvit on mallia perus, joten ne on intin käyneelle toki tuttuja ennestään, kun vaan muistuttelee ne mieliin), ja samalla keskustellaan selväks että mitä tuleman pitää siel tokassa viikonlopussa.
Ja näiden viikonloppujen välissä oli n. 1kk verran aikaa, joten kun opin että varustus päällä marssitaan tietty matka, kerkesin hyvin viel harjoittaa ite kotona marssikuntoani tekemällä pidempää ja pidempää kävelylenkkiä kerta kerralta painavamman repun kanssa. Viimeisissä "omissa harkoissani" meni jo (vähän rimaa hipoen, mut so what) kerrottu marssin pituus kerrotun painokuorman kera.
Sit vaan sinne Maakin perusteet 2/2 -kurssille tekemään sama uusiks, ja siellä sit sen tokan viikonlopun lopulla pääsee täyttelemään hakulappua Maakkiin sisään jos/kun perusteet-kurssin läpäisee.
Eli loppukaneettina jos kunto mietityttää, ainakin omalla kohdallani kerkesin noiden viikonloppujen välillä jo vähän tsempata marssikuntoa. Ja nyt kun siitä kipinän sain, kattelen täällä jo koulutuskalenterista uusia marsseja ensi kesälle! Eikä siellä tunnuttu mitenkään vinoon kattovan tällasta tavallisen keski-ikäistä sisätyöläistä jolla ei sixpäkit vatsassa kiiltele tai habat paidanhihoja revi. Ihan tavallista tallaajaa se väki tuntui onneksi olevan, joten oikealla asenteella uskoisin solahtavan porukkaan sisään suht kivasti.
Ainiin ja P.S. sinne siis haetaan, PV sit päättää pääseekö. Siinä menee aikansa kun päättävät, eli ei kande hätkähtää jos jokunen viikko vierähtää ennen päätöksentuloa.