Rauman telakka neuvottelee nyt virallisesti jäänmurtajien rakentamisesta Yhdysvalloille.
"HS:n tietojen mukaan Rauman telakka neuvottelee enintään
viiden keskikokoisen jäänmurtajan rakentamisesta ja tunnustelee lisäksi
kolmen suuren jäänmurtajan rakentamista.
Viiden keskikokoisen aluksen tilauksen arvo olisi noin 2,5 miljardia euroa."
Neuvottelut eivät takaa tilausta, sillä että USA on tiedustellut useilta maailman telakoilta niiden valmiutta rakentaa jäänmurtajia 36 kuukaudessa.
yle.fi
Mitään ei ole vielä siis allekirjoitettu, mutta kyllä siellä ihan virallisesti ollaan nyt kontakteissa Yhdysvaltojen rannikkovartioston kanssa. Kolmen suuren jäänmurtajan tilauksen arvo olisi vielä suurempi kuin tuo mainittu viisi keskikokoista. Nyt puhutaan siis vasta Rauman telakasta. Helsingissähän niitä myös rakennetaan ja viikko-pari takaperin paikallinen toimitusjohtaja vaikutti myös melko optimistiselta mahdollisten tilausten suhteen.
Kyllä mä itse uskon jo vahvasti, että Suomessa niitä tullaan rakentamaan ja vieläpä ihan merkittävä osuus. Suomesta tilatessa ne vain yksinkertaisesti saa huomattavasti nopeammin ja edullisemmin. Yhdysvalloilla on tietysti halu kehittää sitä omaa osaamistaan, mutta tarviiko siihen osaamisen kehittämiseen oikeasti yrittää rakentaa ne kaikki 40? Mielestäni ei.
Toteutuessaan olisi kyllä mahtava juttu Suomen telakoille, kun vielä ottaa huomioon, että näiden lisäksi Turun telakalla on jo tilauksia niistä jättiristeilijöistä ensi vuosikymmenen puolelle asti.