Orpon hallituksen politiikka ja siitä keskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tonoppa
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
En kuitenkaan tutkimatta hutki. Esitän haasteen parviälylle. Onko politiikka, jossa heikoimmassa asemassa olevat maksavat laskun ja suurituloisille tarjotaan verohelpotuksia, toiminut jossain? Onko näyttöjä onnistumisesta?
Päinvastaisesta on näyttöä suorastaan Suomesta. Suurituloisten verotuksen kiristäminen 2013 alensi verotuloja. Tuoreen Varjonen-Ollus lapun mukaan suurituloiset reagoivat voimakkaammin veromuutoksiin kuin keskituloiset, ja muutoksen suuruudella on merkitystä reaktion voimakkuuteen.

Kun arvioidaan onnistumista ja epäonnistumista, niin ei kai kukaan aikuinen luulekaan, että suomalaisella verotuksella olisi tarkoitus "maksimoida verotuloja". Ihanan naiivi ajatuksenakin.
 
Viimeksi muokattu:
Se soteuudistuksen epäonnistuminen on pahin mahdollinen juttu. Kiurun ja kepun yhdistettyä ideologiset voimansa, menetimme pelin. Ei Orpo saa tätä laukkaa kiinni eikä kukaan muukaan. Eikä leikkaamalla synny kasvua.

Terapiaksi voi katsoa reaaliaikaista näkymää hetken. Jokaiselle pitäisi määrätä tämä striimi pakolliseksi:

https://velkakello.fi/
 
Ja työttömyysturvaa saavan on otettava vastaan mikä tahansa työvoimatoimiston tarjoama työ, ammattisuojaa ei ole.

Suomessa työttömän keskeisin velvollisuus on lainsäädännössä se, että hänen tulee ottaa vastaan työvoimaviranomaisen tarjoamaa työtä. Mutta käytännön merkitystä tuolla pykälällä ei juuri ole ollut ainakaan enää 80-luvun jälkeen. Työmarkkinat ovat muuttuneet ja lisäksi työllistämispolitiikka on ajettu pitkälti alas, mistä on seurannut se, että työllistyminen tapahtuu ihan muilla tavoin nykyisin.

Toki silloin jos työttömällä on joku kysytty ammatti mihin on julkisessa haussa olevia työpaikkoja joihin ei saada työntekijää niin työn vastaanottovelvollisuudella voi olla merkitystä. Mutta tällaisia henkilöitä ei juuri työttöminä ole.

Ammattisuojan kesto on 3 kuukautta.
 
Se soteuudistuksen epäonnistuminen on pahin mahdollinen juttu. Kiurun ja kepun yhdistettyä ideologiset voimansa, menetimme pelin. Ei Orpo saa tätä laukkaa kiinni eikä kukaan muukaan. Eikä leikkaamalla synny kasvua.

Terapiaksi voi katsoa reaaliaikaista näkymää hetken. Jokaiselle pitäisi määrätä tämä striimi pakolliseksi:

https://velkakello.fi/
Sote-kehitelmät ovat mielenkiintoinen mietiskelyn kohde. Perskekon luomus oli aikanaan jopa perustuslain vastainen ja Marinin hallitus loi melkoisen byrokraattisen murikan. Kaikki isommat puolueet ovat nyt näyttäneet kyntensä.

Taitaa olla niin, että matsi on hävitty. Ketään ei kiinnosta soten tehokkuus ja toimivuus. Kokoomukselle tärkeintä on päästää pörriäiset kuppaamaan Kelaa ja Kepu haluaa syrjäseuduille mahdollisimman paljon lisää hallintoa virkoineen. Vasemmalla luodaan jonkinlaista haavekuvien utopiaa, mutta lopputulema on resurssisyöppö tuhnu. Persujen osuus on jäänyt epäselväksi, mutta ei heiltäkään näytä ratkaisuja löytyvän.

Tällä joukkueella tilanne ei tosiaan korjaannu ikinä.
 
Jonkinasteista ulkoista ohjausta saatetaan tarvita. Jos ei pakkoraossakaan saada itse hommaa hoidettua. Ei sekään sentään mahdotonta ole, mutta todennäköisyys on alle ykkösen.
Ketään Suomen ulkopuolella ei kiinnosta soten ns "toiminta". Koska puuhaa pyöritetään (ulkomaisella) lainarahalla, niin rahankäyttö kyllä kiinnostaa. Risto Murto tänä kesänä reippaasti mutta ujosti sanoi, ettei julkinen Suomi aio jatkossa juurikaan hoitaa vanhuksia. Ei siihenkään ole kellään mitään sanomista. Ratkaisut on tosiasiassa jo tehty ja niinkuin täälläkin monin suin on todettu, ei meidän koneistolla mitään ideoita ole. Köyhiä, vanhoja ja kurjia ei ole mikään pakko hoitaa mihinkään tiettyyn rajaan asti. Kysymys on puhtaasti siitä, paljonko siihen kaadetaan rahaa. Vähemmän rahaa -> vähemmän hyysäämistä.
 
Hätärahoitukset suun muut ulkoiset pakot tuntuvat olevan monelle menneen maailman pornolehtien veroista masturbaatiomateriaalia.
Suomen luottoluokitukset ovat laskussa ja valtionlainojen korot ovat nousussa.

Jos sulla on tieto, että taantuva talous saa alati lisääntyvällä tahdilla lainaa sellaisella korolla, että sitä pystytään maksamaan, niin sittenhän tässä ei ole hätää.

Onhan tuo tieto luotettava?
 
Suomen luottoluokitukset ovat laskussa ja valtionlainojen korot ovat nousussa.

20 vuotta ilman kasvua on fakta. Kyllä tähän on muitakin syitä kuin byrokratia, laiskat ihmiset

Jos sulla on tieto, että taantuva talous saa alati lisääntyvällä tahdilla lainaa sellaisella korolla, että sitä pystytään maksamaan, niin sittenhän tässä ei ole hätää.

Onhan tuo tieto luotettava?
 
Pitäisi, pitäisi. Mitkäs on arviosi mukaan kertoimet sille, että meirän nilkit hoitaa? Oma arvioni on pyöreä.

Joko eivät osaa, pysty tai uskalla tai kaikki yhdessä. 20 v ilman kasvua todistaa, että nuo 3 syytä tai ne yhdessä ovat totta.

Tai sitten velkaantumismekanismi sataa hunajaa joillekin, jotka ovat poliittisen päätöksenteon päällä.
 
Syy konkeloomme on oman käsitykseni mukaan demokratiassamme poliittiset realiteetit. Vasemmisto tahtoo spräädätä äärettömästi. Purralaiset tahtoisivat vähemmän. Kompromissi löytyy ääretön/2 -tasolta ja lukion käyneet osaavat kertoa, paljonko se sitten on. Hyvää tarkoittavia poliitikkoja meillä on sen verran kuin kuuluu tämän kokoisesta kansasta löytyäkin. Herraonnemme ei ole huonoa tai hyvää, vaan keskitasoista se on.
 
En tiedä sitten mille aloille suomalaisnuoret kouluttautuvat päätyäkseen työttömiksi kun metallialalle haalitaan indonesialaisia paikkaamaan työvoimapulaa. Jotain menee yksilöiden valinnoissa ja systeemin painotuksissa pahasti pieleen, että todellisuus on tällainen.

Kyseessä on kuitenkin työ, jossa voi ylittää suomalaisten keskiansion, ei toki millä tahansa suoritteella, mutta jos oikeasti osaat sen työn niin sitten.

 
Muistattekos kuinka aikanaan kyseenalaistettiin talouskasvun tarpeellisuus ylipäätään? Ehkä edes se on tullut todettua viimeisen 15 vuoden aikana, että kyllä sitä olisi hyvä olla.
Talouskasvu on tärkeää maanpuolustuksen näkökulmastakin, mutta jos se pitää repiä lähinnä sellunkeitosta, kaivoksista ja tuulimyllyistä, niin oma jalostusarvo jää turhan pieneksi ja ympäristö kärsii. Pitäisi edelleen pystyä tuottamaan koulutukseen perustuvaa lisäarvoa.
 
@Fortis Olet oikeassa, mutta lähes noilla sanoilla täällä onkin sitten vastustettu lähes hanketta kuin hanketta.

Samalla on vedetty koulutuksen vaatimustasoa vessasta alas.

Harva varmaan odottaa sellusta talouskasvua, kun markkina on jatkuvasti laskussa. Mutta eipä se tilannetta helpota, jos se vedetään alas.
 
Back
Top