Pakolaisuus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja BlackFox
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
No, ehkä nämä olivat  lähtömaidensa mittapuilla korkeasti koulutettuja..
Kyllä he keskimääräistä parempiosaista sakkia kotomaassaan taitaa olla.

Salakuljettajilta ostettu reissu maksaa suomalaisittainkin ihan jonkin verran. Mitä sitten onkaan sikäläisen hintatason mukaan. Köyhemmällä kansanosalla ei ole pääsyä reissuun.

Se ei valitettavasti taida tarkoittaa, että ollaan korkeasti koulutettuja vaan sellaisessa asemassa, että on saanut koijattua rahat huonompiosaisilta.
 
Partioivat rajalla estääkseen laittoman maahanmuuton
Saksa ja Puola syyttävät toisiaan siitä, etteivät ne pysäytä laitonta maahanmuuttoa. Puolan puolella kansalaisryhmät ottavat asian omiin käsiinsä.

Isä ja poika Nakenda-Trepka tähyävät Saksan rajametsään. He ovat pystyttäneet leirin rajavartioasemalle aivan Pohjois-Puolaan.
Mieczyslaw ja hänen poikansa ovat täysin vapaaehtoisesti ottaneet tehtäväkseen varmistaa, ettei yksikään turvapaikanhakija pääse laittomasti Puolaan.

– Emme pidä siitä, mitä olemme nähneet tapahtuvan Länsi-Euroopassa. Emme luota näihin ihmisiin, jotka tulevat rajan yli ilman henkilöllisyystodistusta. Puola on kotimme. Me pidämme siitä huolta, sanoo Mieczyslaw Nakenda-Trepka NRK:lle.

– Emme lopeta ennen kuin Puola on turvallinen maa, sanoo 12-vuotias Jerzy, joka partioi yhdessä äitinsä ja isänsä kanssa.

Kansalaisvartiointi
Pieni perhe kuuluu suurempaan kansalaisvartijaryhmään. Ryhmän jäsenet uskovat, että on välttämätöntä puolustaa maataan maahanmuuttajia vastaan.

NRK oli mukana, kun ryhmän jäsenet lähtivät yölliselle partiointikierrokselle.

Taskulamppujen avulla he löysivät tiensä metsän halki.

Jos alueella olisi ollut siirtolaisia, he olisivat kuulleet aktivistit jo kaukaa.

Metsän aukiolla partio löysi vaatteita, kenkiä sekä ruoan ja juoman jäänteitä maasta.

– Näiden on pakko olla maahanmuuttajien jättämiä. Näemme, että maassa olevat energiajuomat on valmistettu Valko-Venäjällä. Tällaisia ei saa ostettua Puolasta, sanoo Karolina.

Hän ja hänen poikaystävänsä tulevat tähän metsään joka yö kotikaupungistaan, joka sijaitsee muutaman kymmenen kilometrin päässä.

Rajavalvontaa kiristetään
Keskustelu laittomasta maahanmuutosta on lisännyt jännitteitä naapurimaiden Saksan ja Puolan välillä.

Molemmat maat syyttävät toisiaan siitä, etteivät ne valvo rajaa riittävän hyvin.

Ensimmäinen asia, jonka Friedrich Merzin hallitus teki tultuaan valtaan kesäkuussa, oli alkaa käännyttää turvapaikanhakijoita Saksan rajoilta.

– Hallituksemme aikoo pysyvästi valvoa Saksan rajoja yhdessä kaikkien naapurimaidemme kanssa ja torjua kaikki laittoman maahantulon yritykset – poikkeuksetta, sanoi Merz verkkosivusto Euractivin mukaan.

Puolan pääministeri Donald Tusk vastasi sanomalla, että he aikovat ryhtyä toimiin, jos käy ilmi, että Saksa lähettää laittomia maahanmuuttajia Puolaan – kuten useat äärioikeistolaiset poliitikot väittävät.

Maanantaina 7. heinäkuuta Puola ottaa käyttöön rajatarkastukset Saksaa ja Liettuaa vastaan.

Tämän yhteydessä maahan lähetetään 5000 sotilasta.

– Ilman näitä tarkastuksia emme pysty arvioimaan, onko rajan ylittävillä ihmisillä oikeus tulla Puolaan vai tulisiko heidän palata Saksaan, sanoi Tusk lehdistötilaisuudessa Varsovassa viime tiistaina.


Myös Puolan presidentti Andrzej Duda on ottanut kantaa asiaan.

– Haluan kiittää kaikkia kansalaisia, jotka ovat järjestäytyneet ja huolehtivat maan turvallisuudesta rajalla. Nämä kansalaispartiot tekevät tärkeää työtä maamme turvallisuuden hyväksi.

Rajakaupungit​

Saksan ja muiden EU-maiden välinen raja on ollut jo vuosia vain viiva kartalla. Puola on ollut EU:n jäsen 21 vuoden ajan.

Frankfurtin ja Słubicen rajakaupungeissa ihmisillä on tiiviit suhteet toisiinsa. Vain Oder-joki erottaa heidät toisistaan.

Puolan rajavartiosto sanoo, että tarkastusten ei ole tarkoitus häiritä rajaseudun asukkaiden arkea.

– Voin luvata, että tarkastukset eivät tule olemaan esteenä rajaseutujen asukkaille. On kuitenkin tärkeää, että kaikilla on mukanaan voimassa oleva passi ylittäessään rajan, sanoo rajavartioston luutnantti Paweł Biskupik.

Hänen mukaansa he tekevät yhteistyötä Saksan rajapoliisin kanssa.

Yksi asia, jota he eivät tarvitse, ovat kansalaisvartijaryhmät.

– Tällaiset ryhmät ovat täysin tarpeettomia. Ainoa asia, mitä ne tekevät, on rajavartijoiden työn häiritseminen.

(Käännetty tekoälyllä)
 
Vaikka tämä nimellisesti koskee "opiskelijoiden" perheenjäseniä, kuuluu ehkä tänne silti.

Tilanne lyhyesti. Suomen piti saada osaajia EU:n ulkopuolelta. Marinin hallitus helpotti maahantuloa ja maassa pysymisen mahdollisuuksia.

Ulkomaisten opiskelijoiden mukana Suomeen muuttavien perheenjäsenten määrä on kasvanut rajusti muutamassa vuodessa.

Euroopan ulkopuolelta tulevien opiskelijoiden perheenjäsenten jättämiä oleskelulupahakemuksia on nyt kahdeksan kertaa enemmän kuin vielä vuonna 2021.

Viime vuonna ensihakemuksia tuli vajaat 8 000 ja jatkohakemuksia 4 000, selviää Maahanmuuttovirasto Migrin tilastoista. Tänä vuonna Migri arvioi hakemusmäärien nousevan 15 000:een.

Tästä tuli mieleen kuukaus puoltoista sitte radiosta kuulemani juttu. Joku pikkupaikan rehtori siinä kertoili, että heitin koulussakin on ulkomaalaisia opiskelijoita tommoset 40% ja jos ulkomaisten opiskelusta tehdään maksullista, ei pakistanilaisia sun muita enää heille tule ja koulu voidaan jopa sulkea, koska kotimaisia ei riitä heille... Reksi tietysti ajatteli omaa leipäänsä... Minä taasen veronmaksajaa. Siis jos ei kotimaisia riitä, niin sillonhan koulu menee kiinni, eikä että päästetään ulkkikset ilmatteeksi koulun kirjoille jotta palkka juoksee opettajille. Eikös nämä tälläset makseta verovaroista ;) ... Sitte taas perheenjäsenistä... Takavuosina oli näitten seutujen lehdykässä juttu kongolaisesta joka perheineen asettautui tänne seutuville. Oli seurakunnan lähetystö vastaanottamassa ja ohjaamassa uuteen asuntoon tätä perhekuntaa. Sitte kerrottiin kuinka perheenpää elättää katraansa toimimalla linja-auton kuljettajana, no hyvä niin. Tosin tähän kongolaiseen katraaseen kuului 17 jäsentä, eli bussikuskin palkat on kyllä kovia kun niilä tämän joukon perheenpää elättää ;) laajempi perhekäsitys nääs näillä ;)
 
Tästä tuli mieleen kuukaus puoltoista sitte radiosta kuulemani juttu. Joku pikkupaikan rehtori siinä kertoili, että heitin koulussakin on ulkomaalaisia opiskelijoita tommoset 40% ja jos ulkomaisten opiskelusta tehdään maksullista, ei pakistanilaisia sun muita enää heille tule ja koulu voidaan jopa sulkea, koska kotimaisia ei riitä heille... Reksi tietysti ajatteli omaa leipäänsä... Minä taasen veronmaksajaa. Siis jos ei kotimaisia riitä, niin sillonhan koulu menee kiinni, eikä että päästetään ulkkikset ilmatteeksi koulun kirjoille jotta palkka juoksee opettajille. Eikös nämä tälläset makseta verovaroista ;) ... Sitte taas perheenjäsenistä... Takavuosina oli näitten seutujen lehdykässä juttu kongolaisesta joka perheineen asettautui tänne seutuville. Oli seurakunnan lähetystö vastaanottamassa ja ohjaamassa uuteen asuntoon tätä perhekuntaa. Sitte kerrottiin kuinka perheenpää elättää katraansa toimimalla linja-auton kuljettajana, no hyvä niin. Tosin tähän kongolaiseen katraaseen kuului 17 jäsentä, eli bussikuskin palkat on kyllä kovia kun niilä tämän joukon perheenpää elättää ;) laajempi perhekäsitys nääs näillä ;)

Opiskelija-ankkurilapsia on nyt joka paikassa. Jos heidän tavoitteensa toteutuvat, niin.....katse on ollut liikaa turviksissa. 2015 toteutuu nyt vaan toista tietä ja vähän hitaammin. En ihmettele, että persut esittelevät saavutuksina piikkilankoja ja rauta-aitoja. Kun homma kusee nyt toisella tavalla.

Mustat afrikkalaiset ankkurilapset ovat taitavampia ja tietävämpiä kuin reippaat muslimit. He tuntevat hyvin tarkkaan ne mahdollisuudet, joiden turvin pelata asioitaan.
 
Back
Top