Asemies pomppaa autosta pienen rupattelun jälkeen, osumaa ottanut poliisi ampuu ilmeisesti autoa luullen ampujan olevan siellä (siellä oli kylläkin vauva ja koira) ja lopuksi ” because evil can never be dead enough”.
Tässä tapahtui kyllä lyhyessä ajassa käsittämättömän monta asiaa. Mikäs sen parempi siirtymä tulitaisteluun kuin omista lapsista puhuminen?
Poliisilta alussa ihan hyvä suojautuminen kuolleeseen kulmaan. Toki tässä poliisien pussiin pelaa paljon se fakta, ettei rikolliset osaa ampua vaan useimmiten hyppivät kuin kengurut painellen välillä liipasinta. Vanhemmalla poliisilla putkinäkö päällä ja nuorempi joutuu suojautumaan tulilinjalle, kun lenkkarit varastanut Tarzan kiertää auton taakse. Mitä se edes ampuu? Tähdättyjä laukauksia ei minnekkään, vai yrittikö ampua horisontissa miljoonan jamalin voimalla pakenevaa ampujan kaveria, luullen sen olleen ampuja itse. Stressi toki päällä ja osuma jalassa. Tilanteen päättää partnerin kohtuullinen kuudentoista laukauksen tuliannos maassa makaavaan kohdehenkilöön.
Sinänsä poliiseilta ihan hyvää suorittamista tilanteeseen nähden, sen absurdiudesta vain kertoo jenkkien järkyttävät aselait mikä havainnollistuu seuraavasta(kin) videosta.
"Ampuma-asekouluttaja" pysäytetään täysiin kouluampumisvehkeisiin tälläytyneenä. Avonaisen takin välistä paistattelee pistooli ja lippaita. Auton takaluukussa kuulemma vielä kivääriä ja konekivääriä useampaa sorttia. Mikäs siinä, täysin laillistahan se tuolla on.
Videon kommenteissa amerikkalaiset vaan preisaavat poliiseja siitä, kuinka eivät repineet pistoolit esillä kaveria välittömästi autosta ulos ja maahan, kuten kuka tahansi omaa henkeänsä varjeleva poliisi ja ihminen normaalisti tekisi mikäli lainsäädäntö sen mahdollistaisi. Poliisit tietysti joutuvat ottamaan tilanteen vastaan ilman mitään ennakkovarautumista, mm. aseen esille ottamista välttääkseen käyttämästä "excessive forcea" josta seuraa jäätävä julkinen käsittely ja sheimaaminen vaikka tämäkin tilanne olisi sekunnin murto-osassa voinut johtaa tismalleen tuon ensimmäisen videon kaltaiseen tulitaisteluun. Mahdollisen eskalaation lopputulema jää lähinnä sen varaan kumpi ehtii länkkärityyliin vetämään niin sanotusti rellun kotelosta ensin ja sitten ollaankin enää lihasmuistin ja tuurin varassa.
Pieni lainaus osasta yhtä kommenttia:
"THIS IS GOOD TRAINING FOR THE COPS, AND A REFLECTION ON WHAT IT REALLY MEANS TO HAVE A RIGHT TO BEAR ARMS, BE COOL"
Ei käy kyllä kateeksi jenkkipoliiseja, kun joutuvat toimimaan tuollaisissa lainsäädännön ja kulttuurin olosuhteissa vähäisellä koulutuksella. SeCoNd amEndMent huRr dUrr!!