On suorastaan huvittavaa seurata Suomen politiikkaa, puolueiden linjauksia sekä johtavien poliitikkojen tekemisiä. Ulospäin hallinnon toiminta näyttää täysin järjettömältä sekä omahyväiseltä. Poliitikkojen henkilökohtaiset sekä samalla puolueiden omat tavoitteet nousevat esille paljon enemmän kuin yhteiskunnan ja kansalaisten elämä ja tulevaisuus.
- eikä näitä asioita tarvitse edes lukea ns. "rivien väistä", monelta osin yksisilmäinen puoluepolitikointi ja -ideologia ohittaa avoimesti koko yhteiskunnan kannalta välttämättömät ratkaisut.
- näin käy virkanimityksissä, käytännön työ-, yritys- ja liike-elämää koskevassa päätöksissä ja päättämättömyydessä jne,
- loppuviimeksi tärkeimmät ja yhteiskuntamme kannalta suuret päätökset tehdään muiden kuin omien poliitikkojemme toimesta.
Mutta, katsotaanpa hieman näitä tuoreita kannatuslukuja:
https://www.verkkouutiset.fi/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-ja-vihreat-nousussa/#e84c297f
Suomen kansalaiset jakautuvat karkealla tasolla suurin piirtein niin että 65% edustaa
(ja äänestää vaaleissa) keskustaoikeistolaisia edustajia
(kok, ps, kepu, kr). Toiselta puolelta löytyy enemmän ja vähemmän yhtynyt vihervasemmisto
(dem, vih, vas), joita kannattaa n. 35% äänensä antaneista. Näiden ohella Rkp on pelkästään kielipuolue eikä muilla ole juuri merkitystä kokonaisuudessa.
Kun ajattelemme nykyistä hallituskokoonpanoa niin voisi kuvitella että kansalaiset
(= merkittävän suuri ns. porvarillinen enemmistö) antaisi gallupeissa hyvät kannatuskukemat Kepulle joka omien sanojensa
(puolueen johtaja, kansanedustajat jne.) mukaan puolustaa hallituksessa keskustaoikeistolaisia arvoja sekä tavoitteita..
- mutta väitän että kansalaiset ovat viisaampia kuin eri puolueiden poliitikot kuvittelevat..
- lisäksi tavalliset ihmiset
(ainakin äänestämässä käyneet) seuraavat paljon tarkemmin puolueiden tekemisiä kuin puolueiden johdossa kuvitellaankaan.
- kannatusluvuista erottuu selvästi ne puolueet joiden politiikkaan kansalaiset
(=äänestäjät) juuri tällä hetkellä luottavat.
Kepu on todennäköisesti saamassa uuden ja aikaisempaan nähden huomattavasti enemmän vihervasemmistoon kallellaan olevan puheenjohtajan
(=Anneli Saarikko).
- on mielenkiintoista seurata miten kepun kannatus kehittyy uuden johtajansa myötä?
Oma veikkaukseni on että Saarikon myötävaikutuksella hallitus löytää jatkossa ehkä jopa aikaisempaa helpommin yhteiset näkemykset vasemmiston keskeisten tavoitteiden osalta.
- Saarikon mukanaolo helpottaa nykyisen vihersosialistisen hallituksen koossapysymistä, todennäköisesti koko vaalikauden ajaksi.
- siitäkin huolimatta että yhtyneen kepu-vihervasemmiston kannatus jatkaa laskuaan myös jatkossa.
Suomen kansa saa nykyiseltä hallitukselta sellaisen annoksen vihersosialistista "rokotusta" että koronat unohtuu kokonaan pikku harmiksi.
- selvää on ettei ettei yhteiskunnan verovarat
(=verotuksen taso maksimissaankin) tule riittämään nykytasoisen sosiaaliturvan
(työttömyyys, sosiaaliturva, asumistuet, eläkkeet, sosiaalitukiin perustuva maahanmuutto jne.) kattamiseen. Puhumattakaan muusta julkishallinnon ylläpidosta
(sote, koulutus, järjestys, maanpuolustus).
- kaikki näihin liittyvä alijäämä tullaan kattamaan lisävelanotolla.
.(40-50 miljardia tämän vaalikauden aikana)
- ja koska julkishallinnon kustannusrakenteita ei edes haluta korjata niin sama rasite siirtyy myös tulevien vaalikausien ja hallitusten ongelmiksi.