https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/df6d0226-0c1f-400d-bbca-e6253147e912
Sanna Ukkolan loistava kirjoitus pureutuu taas asiaan joka on pyhä lehmä ja josta keskustelu ei käy päinsä.
Toimiva KiKy haudattiin ja tilalle ei saatu mitään.
Kolumni: Suomalainen, olet laiska – lopeta ruikuttaminen ja tee duunisi!
Tänään klo 9:16
Suo kuokka ja Jussi? Suomalainen sisu? Luterilainen työmoraali? Ja höpöhöpö, kirjoittaa Iltalehden kolumnisti Sanna Ukkola.
Puhu hetki suomalaisen kanssa, ja se tilittää sinulle, kuinka paljon töitä se tekee. Kellon ympäri tässä raadetaan, ei työt tekemällä lopu, otsa hiessä sinun on leipäs hankittava ja valivali.
Suomalainen osaa kyllä valittaa työkuormasta ja kuitata burnout-lomia, mutta kuinka paljon töitä suomalainen oikeasti tekee?
Ei paljoakaan. Suomessa asuu yksi Euroopan laiskimpia kansoja!
Ei siis ihme, että porukka ärähti ja veti sohvatyynyn väärään kurkkuun, kun Huawein pomo vähän provosoi ja ehdotti suomalaisille 80-tuntista työviikkoa kymmenen päivän kesälomalla.
Huawein kyberturvallisuusjohtaja Mika Lauhde aiheutti valtaisan kohun esittämällä
Kauppalehden haastattelussa 7-päiväistä työviikkoa. Lauhteen mukaan Huawein työntekijät sekä Yhdysvalloissa että Kiinassa tekevät niin paljon töitä, että Suomi putoaa auttamatta kelkasta.
– Minä teen koko ajan yli 80-tuntista viikkoa, ja minulla ei ole neljään vuoteen ollut kesälomaa, hän sanoi haastattelussa.
Lauhde totesi, että Suomi voisi kiriä muita maita kiinni siirtymällä seitsenpäiväiseen työviikkoon.
Tietenkään Huawei-pomo ei ollut tosissaan, vaan halusi vähän sohia muurahaispesää, tai paremminkin laiskiaispesää, mutta suomalainen suhtautuu työhönsä ryppyotsaisemmin kuin Kaarina Hazard valkoiseen heteromieheen.
Suomalainen haluaa helliä mielikuvaa ahkerasta pohjoisen kansasta, joka selkä vääränä raataa suolla säitä uhmaten, viikinkiraatajan tavoin. Paha sen periköön, joka vähän ravistelee tuota mielikuvaa.
Mutta pitääkö mielikuva paikkaansa? Ei pidä. Suomen työviikot ovat todellisuudessa Euroopan lyhyimpiä – ja meillä on ruhtinaallisen pitkät lomat.
Nyt Huawei on sullonut paniikissa Mika Lauhteen jonnekin perunakellariin piiloon kapula suussaan, eikä kukaan pääse kysymään äijältä, mitä tämä oikein tarkoitti. Toinen Huawein edustaja sopertaa hädissään, että kyseessä ei ole yhtiön kanta vaan yksityisajattelu.
Haastattelun jälkeen Lauhde tyrmättiin elämänhallinnan ongelmien kanssa kamppailevaksi kummajaiseksi, hänestä levisi pilkkakuvia ympäri internettiä ja kansa oli tikahtua epäuskoiseen järkytykseensä.
Viimeksi samanlainen haloo syntyi, kun Marimekon henkilöstöjohtaja Tanya Stohrmayer avautui työstään
Hesarille. Hän kertoi tekevänsä kymmentuntista työpäivää, jättävänsä kahvitauot väliin ja tekevänsä töitä myös vapaa-ajalla.
Tuolloin Stohrmayerin terveyttä ja mielenterveyttä kyseenalaistettiin, ja hänet julistettiin huonoksi johtajaksi.
Suomalaisen ahkeruus on maailmanluokkaa tasan yhdessä asiassa: kun pitää joukolla hakata toisinajattelijoita maanrakoon.
Miksi ihmeessä ihmistä, joka suhtautuu intohimoisesti työhönsä, paheksutaan tässä maassa? Eivät kaikki rentoudu samalla tavalla: rötväämällä sohvan nurkassa makkaraa jyystäen. Jotkut saavat energiaa tekemällä työtä, jota he rakastavat.
Itse arvostan Stohrmayerin intohimoista asennetta työhönsä ja riemastuin, kun kuulin Lauhteen ajattelusta: kerrankin joku uskaltaa vähän räväyttää ja sanoa jotain tuoretta.
Eikä kenenkään tarvitsisi suuttua Lauhteen ajatuksista: sinun ei tarvitse tehdä 80-tuntista työviikkoa eikä pitää lyhyttä kesälomaa yhden Huawei-pomon kommenttien takia.
Seitsenpäiväinen työviikko tuskin sopisi suurimmalle osalle ihmisistä, koska ihmisten pitää myös palautua, muuten jo tuottavuuskin kärsii.
Elämässä täytyy olla muutakin sisältöä kuin työ. Parhaat ideat ja innovaatiot syntyvät usein joutilaassa tilassa. Eikä tuntien laskeminen mittatikulla välttämättä enää edes ole kovin järkevä mittari työn tehokkuuden kannalta.
Lauhteen yliampuvissa kommenteissa piilee kuitenkin totuuden jyvänen: suomalaiset eivät tee yhtä paljon töitä kuin kilpailijansa.
Viikoittainen työaikamme on Euroopan matalimpia, kertoo
EU:n tilastokeskus Eurostat. Vain Liettuassa, Norjassa ja Tanskassa väki tekee vähemmän töitä kuin Suomessa.
Täällä lomaillaan helposti kuusikin viikkoa kesällä ja pari viikkoa talvella. En muista, milloin olisin viimeksi saanut virkailijan kiinni työpaikalta kello neljän jälkeen. Tämä antaa myös muille maille kilpailukykyedun Suomeen nähden.
Asuin vuosia Britanniassa, jossa oli ihan tavallista, että ihmiset palasivat töistä kotiin seitsemältä. Hongkongissa asuva kaverini kertoi, kuinka kukaan hänen tuntemansa toimistotyöläinen ei ole kotona ennen iltaseitsemää tai -kahdeksaa. Vuosiloma oli seitsemän päivää.
Sodan jälkeen Suomea jälleenrakennettiin ja sankareita olivat sisukkaat ja ahkerat työmuurahaiset. Nykyään sankareita ovat downgreidaajat ja Sohvaperunat. Ennen raadettiin metsäsavotassa epäinhimillisissä oloissa aamusta iltaan, nykyään suomalainen ahdistuu, jos sähköpyörästä loppuu akku.
Muutenkin työstä puhutaan kuin se olisi välttämätön paha. Porukka raivostuu, jos joku kertoo tekevänsä enemmän töitä kuin muut. Töihin mennään kellokortin kanssa ja ruokatunteja kytätään haukan tavoin.
Kaikilla on siihen toki oikeus. Mutta turha väittää, että me tekisimme erityisen paljon duunia tai erityisen pitkää päivää.
SANNA UKKOLA