Sadistinen lasten sarjaraiskaaja nauroi uhrinsa sanoille: Sai ankarimman mahdollisen rangaistuksen Suomessa
34-vuotias mies on tuomittu järkyttävästä seksuaali- ja huumerikosten sarjasta.
Vuonna 1991 syntynyt
Usama Al-Idrissi on tuomittu seksuaalirikosten sarjasta Helsingin hovioikeudessa. Miehen teot ovat olleet poikkeuksellisen häikäilemättömiä.
Törkeimmässä tapauksessa Al-Idrissi otti 15-vuotiaan hatkanuoren luokseen asumaan parin viikon ajaksi Helsingissä sijaitsevalla asunnolleen talvella 2022. Tuona aikana hän antoi lapselle huumeita, kuten ekstaasia ja kokaiinia. Hän raiskasi lasta päivittäin väkivalloin ja rajoitti tämän liikkumista. Raiskauksiin liittyi sadistisia piirteitä kuten piiskaamista ja kahlitsemista.
Sijoituspaikastaan karkuteillä ollut nuori oli huumeiden käytön vuoksi täysin avuttomassa tilassa, mitä Al-Idrissi käytti hyväkseen. Hän rajoitti tytön liikkumista ja myös kuvasi uhriaan. Kuvia hän levitti viestisovelluksella.
Teot jatkuivat vielä samana kesänä, kun tyttö oli hatkateillä uudestaan. Tuolloinkin mies piti tyttöä asunnollaan, antoi tälle huumeita ja raiskasi väkivalloin.
Tytön henkinen terveys kärsi voimakkaasti tekojen seurauksena ja hän yritti itsemurhaa.
Muitakin hatkanuoria
15-vuotias tyttö ei ollut Al-Idrissin ainoa uhri. Mies raiskasi törkeästi myös 16-vuotiaan tytön saman vuoden lokakuussa. Tässäkin tapauksessa hän antoi tytölle huumeita niin, että tämä oli täysin tiedottomassa tilassa. Hän kahlitsi tytön ja käytti teossaan apuvälineitä.
Al-Idrissi oli ottanut kotiinsa 14-vuotiaan tytön, kahlinnut ja raiskannut törkeästi. Tästä teosta hänet tuomittiin viiden vuoden ja seitsemän kuukauden vankeusrangaistukseen.
Usama Al-Idrissi on siis tuomittu kahdella eri hovioikeuden tuomiolla yhteensä 13 vuoden vankeusrangaistukseen. Hovioikeuden perusteluissa mainitaan, että se on pisin rangaistus, joihin hänet lain ja oikeuskäytännön perusteella on ylipäänsä mahdollista tuomita.
Hovioikeus katsoi perusteluissaan, että seksuaalirikollisten sarja oli erittäin vakava ja häikäilemätön.
34-vuotias mies on tuomittu järkyttävästä seksuaali- ja huumerikosten sarjasta.
www.iltalehti.fi