Suuri maatalouskeskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja H.A
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Masokismin parissa jatkui tänäänkin harrasteet.

Kaveri tiedusteli josko kävisin keräämässä talteen kuivurista ohi menneet. Pyysin tarkentamaan määrää ja vastaus oli ”ei sitä paljoa ole”. Voihan vitun maalaiset ja kommunikaatiovammaiset hämäläiset ja planeettojen asennot ja minä joka en saatana ikinä opi. Kun on kyse viljamääristä niin minä kaupunkilaisena ymmärrän että ei paljoa on pari ämpärillistä, maalaisilla taas viljamitta ”ei paljoa” tarkoittaa jotain tonnin ja tuhtikuorman välistä.

Vittu mikä ämpäri-, saavi-, pänikkä- ja pönikkätetris tunkea toyotaan tonni jyviä. Veikkaan että kohta puskee nätit oraat penkkien välistä. Kaikki ruumiinaukot on tulpattu pölyllä ja seuraavaksi saan luultavasti jonkun myyräkuumeen

Sitten leivoin kakun ja puunasin pirtin siihen valmiuteen että huomiset tyttären kaverisynttärit saa sen näyttämään taas kotoisasti pohjois-korean ohjustestausalueelta (vieläkö muuten Kimissä on hönkää vai olenko missannut kaikki uutiset?)

Iltapuolessa päätin lähteä miehen riesoiksi sorsaan. Sitä kivaa laatuaikaa yhessä nimittäin. Meneekin loppuilta samaan laatuaikaan kun voidaan nyppiä hirvikärpäsiä, punkkeja ja muita näverkutiaisia toistemme persekarvoista. Vähän kuin apinat
 
No niin se kaurasato. Kasvustot näytti tosihyviltä oraista tähkälle tuloon asti.
Se hellejaksokin näytti ja tuntui hyvältä, ilman sitä ei varmaan puitaisi mitään vieläkään.
Mutta heti kun kauraa alkoi tulla puimurin säiliöön pikkaisen ihmettelin jyvien keveyttä.
Kuivaa tavaraa tuli ja paljon. Ja kun varastot täyttyi oli pakko myydä heti osa sadosta.
Siitä se "ILO" sitten aukeni, ei kelpaa rehuksikaan! Liian kevyttä, hehtolitrapaino 42kg.

Tarkemmin kun katsoi jyviä niin joukossa paljon ison näköisiä jyviä mutta olikin pelkkä kuori vain.
Sinne meni sitten polttoon paikalliselle lämmön tuottajalle useampi kuorma todella kovaan hintaan 50e/tonni. Eli 10 motin kuormasta peräti 200e!
Voi vittusaatanaperkele!
Vielä on tätä ihanuutta jäljelläkin parin hehtaarin lohko, samposta tuulet täysille ja kuivurin esipuhdistajasta myös hanat auki, saas nähdä mitä jää jäljelle.
 
Täällä samoja ongelmia hehtolitrapainon kanssa. Alin minkä olen kuullut ohralla 40 kg/hl. Kaurasta ei vielä ole tietoja korviin kantautunut, itselläni ei sitä viljelyssä tänä vuonna.

2 tahoiset ohrat kesti helteen ja kuivuuden monitahoisia paremmin.

Olkea lähti ennätys sato, tankkiin jyviä jyväkoosta johtuen ei, satopotentiaalista hukkui noin puolet.

Kun kortta ja olkea on paljon lähtee jyviäkin, nyt tilanne oli toinen.
 
Kun kortta ja olkea on paljon lähtee jyviäkin, nyt tilanne oli toinen.
Juuri näin se näyttää menevän.
Kauralla sitä olkea riitti lakoakin ihan tarpeeksi mutta ne jyvät vaan oli tyhjiä liian paljon.
Taas sitten ohralla, olkea aika vähän mutta jyviä tuntuu tulevan kaksitahoisesta ihan hyvin.

Kokonaisuudesta kuitenkin tämän vuoden piti olla aivan huippuvuosi. Kaikki näytti valtavan hyvälle sinne heinäkuun puoleenväliin asti.
Kyllä se helle ja siitä seurannut kuivuus yhtäkkiä vei sen huippusadon.
Näillä sitä vaan mennään, pettymyksistä toiseen.
Kysyn vaan, löytyykö vieläkin kateellisia maajusseille?
 
Back
Top