Tarkka-ampujan peruskivääri

kiitoksia tiedosta, tätä on funtsittu
.22 LR aina ensimmäiseksi piekkariksi ja ainoa järkevä piekkarikaliberi pelkästään taulun ampumiseen.
.22 WMR on lähinnä huonohko metsästyskaliberi, jolla toki pystyy ampumaan kettuja, supeja ja rusakoita
.17 HMR on lähinnä metsästyskaliberi. Tosi hyvä linnuille suunnilleen 120-150 metriin asti tyynellä säällä. Ja melko hyvä muulle pienriistalle n. 100 metriin.
 
.22 LR aina ensimmäiseksi piekkariksi ja ainoa järkevä piekkarikaliberi pelkästään taulun ampumiseen.
.22 WMR on lähinnä huonohko metsästyskaliberi, jolla toki pystyy ampumaan kettuja, supeja ja rusakoita
.17 HMR on lähinnä metsästyskaliberi. Tosi hyvä linnuille suunnilleen 120-150 metriin asti tyynellä säällä. Ja melko hyvä muulle pienriistalle n. 100 metriin.
+1!, se on justiinsa näin.
 
Ampuminen on taitolaji ja niitä opitaan tekemällä paljon toistoja. Johon hommaan 22lr on varsin hyvä. Näin kun olen kylän huonoin ampuja niin täytyy yrittää ampua vähän enemmän. Kaikki muut on niitä yhden reiän ampujia ja hirvimiehet ampuu juoksevaa hirveä silmästä sisään.

Patruuna kuluissa 22n hyvyyden huomaa. Kun menet ostamaan 4 laatikkoa SK long range patruunaa ja maksat siitä yli 400 euroa niin onhan se kallista. Mutta ostappa 2000 kpl jotain muuta patruunaa ja katsot mitä se maksaa.
Tosin 50m matkalle käy muutkin patruunat.

Taitolajia opitaan kuitenkin vain ampumalla paljon ja eri matkoilta ja eri olosuhteissa. Piekkarilla tuuli ampuminen saattaa olla jo 50m matkalla aika hauskaa, puhumattakaan pidemmistä matkoista.
Eri matkoja kun ampuu tulee samalla tornien napsut tutuiksi ja kohdistaminen nopeutuu.

Jos TA harjoitteita ajatellaan niin useampi lipas myös tarvitaan. Lippaan vaihto lennosta kun ei ole ihan helppo juttu niin että vaihdon jälkeen laukaus lähtee nopeesti. Tarkoitus kun on että pito kohteeseen säilyy vaihdon aikana.

Ps. Tixin 5 patruunan lipas ei oo kovin hyvä mutta 10 patruunan lipas on oikein hyvä.
 
Viimeksi muokattu:
TA toiminnasta tuli Alfa kanavalta jossain vaiheessa Ukraina raportti jossa oli Andri Tarkka-Ampuja Ukrainan 56. Moottoroitu prikaati.
En ole sitä netistä löytänyt mutta siinä oli hyviä kommentteja TA toiminnasta Donetskin alueelta.
Josta yksi kommentti :

Tehtävän jälkeen täytyy lähteä harjoittelemaan, hiomaan taitojaan. Ehkäpä on sellaisiakin mestareita, jotka tietävät kaiken. Luulen että vaikka olisin kuinka kauan tarkka-ampujana, ei tiedä puoliakaan. Kaiken oppii kokemuksen kautta.
 
Silloin kun trumppia ammuttiin muistelisin että sanottiin että salaisen palvelun ampujat olis käyttäneet .300wm kaliiberia.



Trumpia suojaava salainen palvelu haluaa uudet kiväärit: Tällaisia ne ovat
Nyt käytössä on Suomessakin tutut 7,62 x 51 mm patruunoita käyttävät M111 -kiväärit.


Korvanappimiehet ja -naiset haluavat kiväärin, joka käyttää 6,5 x 48 mm Creedmoor-patruunoita.
6,5 mm Creedmoor kehitettiin alun perin pitkänmatkan tarkkuusammuntaan. Sitä käyttävät myös metsästäjät ja asevoimien tarkka-ampujat.

Salainen palvelu on lähettänyt yksityiskohtaisen tarjouspyynnön 6,5 Creedmoor-patruunaa käyttävistä kivääreistä, koska ne ovat tarkempia ja tarjoavat pitemmän ampumamatkan. Niillä on myös ”parempi ballistinen suoristuskyky”,


https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a49f7593-a116-4b3c-81b0-616e57e7f976
 
Back
Top