Tekoäly

Leaderdog

Kaukopartio
No, olen tässä muutaman päivän jutellut asioista sätkeepeeteen kanssa, Hyvin tietää teknisistä asioista. Maahanmuutto on hälle loivaa aluetta, näkee näköjään mieleisen. Mutta kysyppä mitä kello on ja mikä päivä on. 🤷‍♂️
 
No, olen tässä muutaman päivän jutellut asioista sätkeepeeteen kanssa, Hyvin tietää teknisistä asioista. Maahanmuutto on hälle loivaa aluetta, näkee näköjään mieleisen. Mutta kysyppä mitä kello on ja mikä päivä on. 🤷‍♂️
Minulle se tekee hyviä käännöksiä, nopea vastaus historial.faktoihin, tietää jopa kasvohoidosta ja karvapoistosta, ja ruoan tervellisyydestä. Sen avulla varmistin lopullisesti totuus - lihaa pelmeneissä ei saa syödä, keitettyä kieltä ei saa pakastaa, ylipäänsä lämmittää liharuokia uudestaan. Koska hapetettu kolesterooli yms hyviä vinkeja. Nyt infotulvassa voi hukkua, mutta totuus löytyy etsivälle. olen oikealla tiellä 😁 Nutrisiologi, jota suosin oli 100% oikeassa. Tuli turvallinen olo.
Tapahtumista (viimeisista) gpt on ihan pihalla, muistaa kaiken mitä oli ennen lokakuuta 2023. Näin käsitin.
Jos ei tietää viimeisiä tapahtumia esim UNRWAn korruptiosta ja heidän pro-hamas opetusmaterialista henkilökunnalle, opastaa muualle, mutta epäkohtia mitä oli UNRWAssa ei kiistaa. Kyllä syntyi vaikutelma että toiminut Hamasin kanssa..
Minulla on maksullinen versio, kuulin että on olemassa erilaisia, mutta tämä uusitaan automaattisesti joka vuosi, se passaa toistaiseksi..
 
Käsittääkseni tekoälyltä kysyminen alkaa olla aika suosittua perinteiseen googlaamiseen verrattuna. Tietynlaisissa kysymyksissä on erittäinkin kätevä ja sen avulla saa koostettua useammasta lähteestä tulevaa tietoa hyvin yhteen, mutta ei korvaa kaikessa tietojen etsimistä itse. Lisäksi välillä vastaukset ovat ihan puutaheinää.

Sanoisin, että ChatGPT on parhaimmillaan silloin, kun se laitetaan etsimään ja yhdistelemään tietoja useammasta lähteestä, mutta josta kysyjä voi helposti arvioida vastausten luotettavuuden.
 
Gpt on hyvä korjaamaan vastauksia, kun sitä pääsee ojentamaan 😂

"Kiitos, mukava kuulla! Yritän aina parantaa vastauksiani ja korjata mahdollisia virheitä, jos niistä huomautetaan. Onko jotain erityistä, johon haluaisit minun kiinnittävän huomiota tai korjaavan?"
 
Hyvä kirjoitus verkkolehti Sarastuksessa tekoälyn puutteista:

Tämänhetkisten tekoälykoneiden vika ei ole se, että niiltä puuttuisi laskentatehoa tai kykyä muotoilla vastaukset hyvin. Niiden ongelmana on rajoittava moraalinen kehikko, joka estää niitä tekemästä juuri sitä mihin älyä tarvitaan: tutkimasta ennakkoluulottomasti erilaisia ajatuksia, myös sellaisia jotka ovat epämiellyttäviä, epäsuosittuja tai moraalisesti epäselviä. Kyvyttömyys simuloida pahuutta ei tee tekoälystä eettistä vaan impotentin. Siitä ei ole apua sodan, ideologioiden, ennakkoluulojen tai vallankäytön ymmärtämisessä, koska se ei salli itsensä ajatella samoin kuin ne, jotka käyvät sotaa, rakentavat ideologioita tai pitävät yllä valtakoneistoja.
 
Back
Top