Trump -psykoosi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ak.tied
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Laitetaan esiin myös positiivista kehityskulkua, Trumpin kauden alusta lukien. Eli historiallisen alhaiset laittomien maahanmuuttoyritysten määrät ainoalta merkittävältä (eteläiseltä) rajavyöhykkeeltä. Tässä hyvä huomioida, että "pelkkä" selkeä viesti rajanylitystä puntaroiville, on hyvin vakuuttavasti tehty ymmärrettäväksi laittomuuksia pohtiville. Valvonnan lisääminen rajan kummallakin puolen tietenkin osaansa näyttelee, mutta lautasella oleva pihvi todennäköisimmin. Liittyy viestintään, joka tässä älylaitteiden aikakaudessa. Liki reaaliaikaisesti kaikialle leviää. Useammasta lähteestä sama tulema, tämä tavoite on erinomaisen hyvällä tasolla lihaksi saatu.

1744225714261.webp


Valitettavasti - ainakin omaan silmään, tämä kutakuinkin ainoa valonpilkahdus pimeydessä --> siirtymä identiteettipolitiikassa, woke-muodosta henkilöpalvonnan puolelle, jää kokonaistulos miinukselle vahvasti. Woken haitallisuudesta huolimatta.

Missään kuviteltavassa todellisuudessa, laittomien maahanmuuttajien karkottamisen suhteen. Ei tulla pääsemään luvattuun 11 miljoonan lukuun saakka:

a) resurssit tälläisen määrän yksilöimiseen, kiinniottoon ja säilyttämiseen + mikäli lakia on halu noudattaa (heh heh), käsittelyyn ja karkotukseen osin tuomioistuimien kautta (valitukset). On mahdotonta.
b) toisin kuin esim. Suomessa, merkittävä osa laittomista siirtolaisista, tekee veronalaista laillista työtä matalapalkka-aloilla ja kausityössä, johon korvaavaa työvoimaa ei USA:n käytännössä likellä täystyöllisyyttä olevassa työvoimareservissä ole rahkeita siirtymiin.
c) huomioonottaen USA:n työmarkkinoiden rakenteen ja tarpeen joustoille... siirtymille. Tämä karkotusmäärä olisi täysin järjetöntä pyrkiä toteen laittamaan.

Jos ei muuta, niin meille kv-politiikkaholisteille. Mielenkiintoisia aikoja tarjolla.
 
Käytännön esimerkki tullien vaikutuksesta tuotteiden hintoihin, kuva firman sisäisestä palaverista tältä päivältä, valmistus on EU:ssa. Tuotteiden hinnat ostajille EU, UK ja US.

USD hinta on karkeasti 2X EU markkinahinta, mutta sisältää rahdin ja maahanviennin (incoterms DDP). Laskettu päivän kurssilla (1,1 usd= 1 eur)

Veikkaan että tilanne on samansuuntainen koko EU:ssa. Bulkkitavarassa mikä kulkee konteissa ero on ehkä +50%.

Nyt Trump asetti 90 pv siirtymäajan 10% tullilla, mutta EU asetti jo vastatulleja joten emmr taida olla siirtymäajan piirissä 🙄

Ainakin KV kaupan verotukseen ja rahtiin erikoistuneet asianajotoimistot tekevät tiliä. Voi olla että tulee pari kolme konkurssia Suomessa jos myyty kallis tavara hintaan X ja tullimaksua ei sopimuksen mukaan voi siirtää ostajalle.

1744226366226.webp
 
Laman riskiarvio perustui jo aikaisemmin asetettuun tasoon ja toteutuneeseen kurssi jumppaan. Edelleen tuo 10% ja Kiinan 125% tarkoittaa että monella maahantuojalla ei yksikertaisesti ole käteistä lunastaa tuotteita tullista. Kurssiralli ehti tuhota monen velkavivutetun rahaston pääomat. Jatkuva jumppa vie investointilaskelmilta pohjat ja kun oranssi riehuu niin ei kannata investoida mihinkään joka liittyy USA:n markkinoihin. Tämä sitten realisoituu mm. siinä että USA:n bondien korot nousee. Kukaan ei takaa että nämä tuntipohjaisesti arvottavat tariffit ei muutu tunnin, päivän tai viimeistää 90 päivän päästä.
Sepä se ei kannata hirveemmin katellä pörssi kurseja jenkeissä. Ne on painut ylös päin viimeset 10 vuotta vois meilkein kutsua kuplaksi. Niin kuin aikasemminkin ATK/IT(tänne kun kirjoitaa isolla IT niin se ei tarkoita informaatioteknolokiaa) kupala sun muut josain vaiheessa kasvu lopuu. Mutta luotto dollariin on aina säylyt paitsi 30 luvulla, mutta nyt just on menossa se että ei luoteta dollariin
 
USA:ssa alkaa näkyä tullien vaikutus, eli verkkokaupoissa on jo nähty 60-80% hinnannostoja Kiina-pohjaisissa tuotteissa. USA:ssa on suuri määrä pientä ja keskisuurta bisnestä joiden idea on tuottaa jokin tuote joka perustuu markkinoilta ostettuihin osiin. Osien osuus on usein se 10-30% tuotteen hinnasta ja loppu jalostusarvosta syntyy kokoonpanolla, configuroinnilla, brändillä jne. Näistä osista vain tuppaa tulemaan merkittävä osa Kiinasta joten yhtäkkiä loppymyyntihinnasta onkin 20-60% osien osuutta. Tästä ei sitten jääkkään enää katetta palkkojen maksuun itse valmistajalla tai jälleenmyyntiketjulle.

Näin ollen hinta pomppaa Kiina osien takia lopputuotteella sen 50-80% tai sitten saa laittaa lapun luukulle. Nämä pienbisnekset ei kykene luomaan alihankintaketjujaan paikallisesti ja tälläisen tavaran tuottaminen vain USA:n markkinoille on sulaa hulluutta. Joten tämä bisnes pääosin vain lakkauttaa itsensä kun nykyinen varasto on myyty. Plan-B on siirtä homma Kanadaan/Meksikoon ja käyttää 800eur tullirajaa, saa tullitta tuotteet USA:han ja noin koko muuhun maailmaan.

Pieni ja keskisuuri bisnes on USA:n markkinoista 99,9%:
https://www.usitc.gov/publications/...s_in_the_united_states_and_united_kingdom.pdf

Näiden pienten bisnesten toimintamalli on yleensä myös hyvin herkkä, eli työllistetään itsensä ja muutama kaveri niin pitkään kun homma tuottaa. Lappu lukulle heti kun ei tuota. Joten nämä työt ja tuotot katoaa heti, ei siellä odotella että saako dumppi tullinsa järjestykseen. Kiina-tulli sotkee tätä tontti hyvin tehokkaasti, ihan sama onko äitysmekkojen korjausompelija, käsilaukkujen tekijä tai LVI urakoitsija niin merkittävä osa aihioista ja tarvikkeista tulee Kiinasta. Nyt sitten vain menetetään se USA tehtävä merkittävä arvonnousu joka olisi 2/3 kokonaisuudesta. Lähtömateriaalit on halpaa bulkkia jota tehdään harvassa maassa koska se kannattaa vain julmetulla volyymillä. USA:n markkinat on sen 14% koko maailmasta, ei sillä tuo bulkin teko kannata. No onneksi jää se 86% markkinoista eli muu maailma. Olkoot jenkit ilman tai kärsikööt tullilisän.

Make America Great Again, ja sitten tarvitaankin jo God Bless America.

Kyyti tulee olemaan kylmää jenkeille.
Forbesin sivuilta, hyvin havainnollistavaa graafia (ja tekstiä löytyy) USA:n sisämarkkinoille merkittävältä taloudellista toimeliaisuutta sekä työvoiman tarvetta määrittävältä pienyritysten suunnalta (raja alle 500 työntekijää). Jos tätä haluaa indekseistä pyrkiä hahmottamaan, Russel 2000 taitaa sopivin työkalu olla.

1744230049918.webp


Eli, sisämarkkinoiden potentiaalinen sakkaaminen, riskikertoimien nousussa. Kohtuu hyvin hahmotettavissa yhdestä graafista. Tätä riskiä pyritään mahdollisimman pitkälle välttämään, heijastusvaikutuksineen.

Tässä joitakin avainlukuja:

 
Forbesin sivuilta, hyvin havainnollistavaa graafia (ja tekstiä löytyy) USA:n sisämarkkinoille merkittävältä taloudellista toimeliaisuutta sekä työvoiman tarvetta määrittävältä pienyritysten suunnalta (raja alle 500 työntekijää). Jos tätä haluaa indekseistä pyrkiä hahmottamaan, Russel 2000 taitaa sopivin työkalu olla.

Katso liite: 121149


Eli, sisämarkkinoiden potentiaalinen sakkaaminen, riskikertoimien nousussa. Kohtuu hyvin hahmotettavissa yhdestä graafista. Tätä riskiä pyritään mahdollisimman pitkälle välttämään, heijastusvaikutuksineen.

Tässä joitakin avainlukuja:

(y) Noi sinun liitteet ei toimi
 
(y) Noi sinun liitteet ei toimi
Testasin ja toimivat. Saattaa olla sinulla VPN- muusta syystä johtuvaa tuo toimimattomuus. (Testattu Crome+Firefox, ilman ja käyttäen VPN-palvelua, ok kaikissa).

Jos et kuitenkaan linkkeihin pääse, laita viestiä niin tuon esiin eri vaihtoehtoja. Mikäli talousjärjestelmää USA:n suhteen kiinnostusta on. Varsinkin tuo linkki nro 1 kannattanee läpi käydä.
 
Viimeksi muokattu:
Täytyy onnitella dumppia, hän onnistui asiassa missä edelliset presidentit eivät ole onnistuneet noin sataan vuoteen. USA:n valtion bondit siirtyi samaan kategoriaan muiden sijoitustuotteiden kanssa ja eivät enää edusta pääomalle turvasatamaa talouskriisien yli.

Tällä muutoksella on järisyttävä vaikutus USA:n lamankestävyyteen. USA:n hallinto ei voi nostaa rahaa elvytykseen markkinoilta jos markkinat ovat laskevat. Rahan hinta tulee olemaan tuolloin liian korkea. Laitetaan tähän nyt nämä historialliset käppyrät vielä kertauksena talteen kaikille dumpin kannattajillekkin:
1744260572512.webp1744260656865.webp
Taloushistoriallinen käänne tapahtuu tuossa 7. ja 8. päivän välillä jolloin bondien korot vaihtaa suuntaansa verrattuna kurssikehityksen suuntaan. Ennen tätä käännekohtaa bondien korko on aina laskenut pörssin mukana, eli USA:n valtionlainan korko laskee kun tulee talousongelmia. Käänteen jälkeen USA on ihan normaali kuolevainen eli kun taloudessa menee päin persettä niin valtion lainakulut raketoi koska markkinat ei enää usko USA:n valtion ikuiseen maksukykyyn.

Talouden perusasioihin kuuluu vakaus ja kun järsit vakaudesta kaiken pois eli kuset kaikkien niskaan sopimusteknisesti niin jossain vaiheessa se usko loppuu. Ja nyt se loppui totaalisesti USA:n valtion talouden osalta. Jos joku olisi tätä väittänyt viimekesänä niin en olisi uskonut. Mutta kun omin silmin näkee niin pakko se on vain uskoa. Tämä suoritus alleviivaa sitä että dump on vain vitun tyhmä oranssi apina.
 
Republikaanipuolueella on nyt kiire saattaa dump hallintaan ja laittaa riehumiselle rajat. Jos hallintaansaattaminen ei tapahdu nätisti ja nättiin ratkaisuun en enää usko niin lopputulos on katastrofi. Ruma viraltapano tai rebublikaanien totaalinen häviö 2026 vaaleissa johtaa siihen että dumpista tulee käytännössä munaton eunukki. Tämä johtaa koko USA:n poliittisen järjestelmän suurimman edun eli tehokkaasti johtavan pressan menetykseen. Yhtään pitemmällä aikavälillä tämä on länsimainen katastrofi. Vai miltä kuulostaa maailman johtaajuuden jakaminen EU - Kiina parivaljakon kesken.

Joten nyt on viimeiset hetket löytää se selkäranka Kongressin rebuplikaanien keskuudesta ja laittaa asiat takaisin järjestykseen. Tässä on nyt dumpin virkaanastumisen jälkeen tullut todistettu ihan liian monta kertaa aivan järjetöntä hölmöilyä niin sotilaspoliittisesti kuin taloudellisesti. Ihan sama efekti kuin unohdat ruokakaapin oven auki ja kaksivuotias menee tutkimaan mitä kivaa voi tehdä siirapilla, mansikkahillolla, jauhoilla jne. Juuri tältä tämä dumpin toiminta nyt näyttää.
 
Helvetin hyvää psykoosia! "Biden oli tehokkaasti johtava pressa. Trump v1 oli tehokkaasti johtava pressa."

Trumpilla on kiire, se on selvää. Hänen on saatava nopeasti aikaan tai tyydyttävä siihen, että mistään ei tule mitään.
Sanoin ko että biden oli tehokkaastijohtava? No en, sleepy joe se oli. Se kauhukuva mikä tässä on että dumpin riehuminen johtaa dumpin raudoitukseen, kastraation tai johonkin niin sitten ollaan suossa pitkäaikaisesti. Edellinen neljävuotta oli katastrofi ja jos tästä tulee uusi riehumalla aloitettu mutta lamaantunut nelivuotinen niin..

USA:n politiikka on ollut solmussa jo liian pitkään. Ja näyttää olevan jatkossakin jos rebuplikaanit ei saa hommaa just nyt jiiriin dumpin kanssa. Aikaa on tasan vuosi jäljellä suorittaa ja jos ei suorita niin saadaan taas jackpot eli Kongressi ja Valkoinentalo on eri puolueiden hallussa. Nykytahdilla se maailmanvalta on sitten EU-Kiina johtoinen. Eli nyt saa alkaa nähdä niitä painajaisia ihan vapautuneesti, biden hukkasi sen neljävuotta Kiinan eduksi ihan täysillä.
 
Harvinainen ulostulo Trumpilta jossa hän puolittain myöntää tullien menneen mönkään:
https://yle.fi/a/74-20155095

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump avasi päätöstään laittaa suurin osa tullimaksuista 90 päivän tauolle. Trump puhui toimittajille Valkoisen talon pihalla seuranaan paikallisia autourheilijoita.

– Ajattelin, että ihmiset hätäilivät. He olivat tulossa hermostuneiksi, hieman pelokkaiksi. Toisin kuin nämä mestarit, sillä meillä on iso työ tehtävänä, Trump sanoi osoittaen autoilijoita.

Hän kiisti peruuttaneensa tullit kokonaan.

– Pitää olla joustava. Minä pystyn siihen.

Trump kertoi seuranneensa ”erittäin hankalaa” Yhdysvaltojen velkakirjamarkkinoiden tilaa ennen päätöstään.
 
Sanoin ko että biden oli tehokkaastijohtava? No en, sleepy joe se oli. Se kauhukuva mikä tässä on että dumpin riehuminen johtaa dumpin raudoitukseen, kastraation tai johonkin niin sitten ollaan suossa pitkäaikaisesti. Edellinen neljävuotta oli katastrofi ja jos tästä tulee uusi riehumalla aloitettu mutta lamaantunut nelivuotinen niin..

USA:n politiikka on ollut solmussa jo liian pitkään. Ja näyttää olevan jatkossakin jos rebuplikaanit ei saa hommaa just nyt jiiriin dumpin kanssa. Aikaa on tasan vuosi jäljellä suorittaa ja jos ei suorita niin saadaan taas jackpot eli Kongressi ja Valkoinentalo on eri puolueiden hallussa. Nykytahdilla se maailmanvalta on sitten EU-Kiina johtoinen. Eli nyt saa alkaa nähdä niitä painajaisia ihan vapautuneesti, biden hukkasi sen neljävuotta Kiinan eduksi ihan täysillä.
Maga-näkökulmaa samaan.
 
Lähentymistä tapahtuu kulisseissa.

Tämähän on tavallaan USA-EU kauppapolitiikan ydintä, mutta toteutuessaan samalla tikari ryssän energiakaupan sydämeen.

Win Win


Etelä-Korea teki saman johtopäätöksen pari päivää aiemmin.

 
Viimeksi muokattu:
Tässä vielä jonkun oikeasti arvostetun analyytikon kommentit mitä dump on mennyt tekmään taloudelle alkukautensa aikana:

https://realeconomy.rsmus.com/market-minute-tariffs-and-the-damage-done/

"While the bond market remains undefeated when it comes to economic policy, a one-day jump of 9.52% in the benchmark U.S. equity index is not a sign of healthy financial markets."

Suomeksi tämä tarkoittaa että dumpin riehuminen on nyt sillä tasolla että voidaan ihan äänen sanoa että USA:n defaulttaaminen ei ole mahdottomuus. Asia jota on pidetty täytenä utopiana viimeiset sata vuotta!
 
Trump oli luvannut maksaa tukijoille vaaliavusta ja tällä kertaa maksu sitten suoritettiin markkinoita manipuloimalla. Eiköhän sieltä löydy kohta, että Trump myös rikastui sadoilla miljoonilla. Ensin huijattiin idiootteja bittirahalla ja sitten hillottiin vielä extraa osakemarkkinoilta. Nyt kukaan ei voi väittää, että Trump ei olisi miljardööri. Eli egoa ja pankkitiliä pönkitettiin näillä manöövereillä.
 
Ukkolan kirjoitus aiheesta:

Me emme enää äänestä johtajiksemme älykkäimpiä ja taitavimpia miehiämme ja naisiamme, vaan niitä, jotka huutavat kovimmalla äänellä, tuottavat meille parhaita performansseja, valehtelevat eniten – ja ylipäänsä herättävät meissä tunteita.
 
Back
Top