Trump -psykoosi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ak.tied
  • Aloitus PVM Aloitus PVM
Gabbard on tiettävästi pyytänyt nykyisiä ja entisiä tiedusteluviranomaisia ehdottamaan tapoja muuttaa päivittäisiä tiedusteluraportteja sellaiseen muotoon, joka sopisi Donald Trumpin tapoihin ja poliittisiin kiinnostuksen aiheisiin.

– Trumpin ongelma on, ettei hän lue. Hän katsoo TV:tä koko ajan, kertoi yksi NBC Newsin lähde.

Neljän lähteen mukaan yhtenä ehdotettuna formaattina olisikin tiedusteluraportin videoitu versio, joka olisi tehty Fox-kanavan uutislähetysten tapaan. Idea toteutettaisiin siten, että Tulsi Gabbard palkkaisi yhden Fox Newsin tuottajista tekemään päivittäisen videoversion ja yhden kanavan uutisankkureista esittämään sen.

Gabbard on keskustellut myös muista muutoksista tiedusteluraportteihin mukaan lukien niiden räätälöinti presidentin kiinnostusten mukaisiksi. Niissä korostettaisiin enemmän talouteen ja kauppaan liittyvää sisältöä ja jätettäisiin Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa vähemmälle huomiolle.

 
– Trumpin rauhanpyrkimykset kääntävät diplomatian logiikan päälaelleen. Hän uhkailee Ukrainaa, ylistää Putinia ja odottaa antautumista oman aikataulunsa mukaisesti. Hän tarjoaa porkkanaa hyökkääjälle ja keppiä uhrille.

Kuleba toteaa kirjoituksessaan, että diplomatia toimii vain siinä tapauksessa, kun painostetaan oikeaa osapuolta.

– Trump tekee päinvastoin – viivästyttää asetoimituksia (Ukrainalle), syyttää Ukrainaa ja vaatii nopeita tuloksia ilman vaikutusvaltaa, Mylovanov toteaa.

– Ukraina ei aio luopua suvereniteetistaan – koska siitä sodassa on kyse. Putin toistaa jatkuvasti, että Ukraina ei ole todellinen kansakunta. Puheissaan hän vaatii, että rauhanpyrkimyksessä on puututtava ” sodan juurisyihin” – mikä tarkoittaa Ukrainan valtion olemassaolon lakkaamista.

Mylovanov pitää kompromisseja mahdollisena, mutta vain jos tilanne muuttuu yhtäkkiä:

– Jos USA:n asetoimitukset (Ukrainalle) loppuvat, EU ei täytä (USA:n luomaa) aukkoa ja (Venäjän) ohjusiskut murtavat Ukrainan puolustuskyvyn. Mitään tällaista ei ole tapahtumassa.

Mylovanov tiivistää kinkkisen tilanteen lyhyesti:

– Zelenskyi ei aio luovuttaa maa-alueita – ei siksi, että hän olisi itsepäinen, vaan koska jokainen osittainen aluemenetys johtaa koko maan menetykseen. Putin haluaa enemmän kuin sopimuksen. Hän haluaa tulla kirjatuksi voittajana historiankirjoihin. LISÄÄ:

 
Back
Top